Remeg, mint a kocsonya, szoktuk hallani. És valóban, az igazi kocsonya tényleg remeg, és persze remek. Ha tél, akkor pedig eljött a kocsonya ideje. A kocsonya igazi téli eledel, amelyet leggyakrabban karácsony és újév táján készítünk, de amikor bejönnek a hidegek, valahogy a legtöbb családban felmerül az igény egy jó tál, remegős kocsonya iránt.
Na és persze úgy, ahogyan a lecsó esetében, úgy a kocsonya esetében is minden családnak megvan a saját, tökéletes receptje. De vajon mitől lesz igazán finom ez a különleges, téli étel?
Így készíts otthon remegő kocsonyát!
A kocsonyát van, aki imádja, sőt, nosztalgiával tölti el, és van, akit már a neve hallatán is kiráz a hideg. Régebben azért készítették, hogy fel tudják használni a disznóvágáskor maradt csontokat és húsokat, manapság azonban már mindent be tudunk szerezni hozzá a hentesnél is, bár kétségtelen, hogy a legjobb, ha a házi disznóvágás után, saját alapanyagokból készül.
Ahány ház, annyi szokás és annyi féle kocsonya. Fotó: Pixabay
Az eredeti recept sokat változott, így manapság már nagyon sokféle húsból és zöldségből készül kocsonya. Van, aki beleteszi a malac farkát és a fülét, de a Balaton környékén azon sem szabad meglepődni, ha csirkelábat találunk benne. A lényeg, hogy rengeteg csont, porc és bőr van benne, hiszen ettől tud megdermedni, és ettől lesz igazán remegős a kocsonya.
Az első írásos emlék a kocsonyáról hazánkban 1544-ből származik. Ekkor, hűtő híján, csakis hideg időben készítették, hiszen csak így tudták dermeszteni és tárolni. Ahhoz pedig, hogy igazán finom és remegős legyen, nagyon fontos, hogy legalább fél kiló bőrt főzzünk bele, kevés sót használjunk, és hűvös helyiségben tartsuk.
Sok hentesnél úgynevezett kocsonya csomagot is vásárolhatunk, amelyben minden benne van, ami a tökéletes kocsonyához szükséges, mármint a hús része. A jó kocsonyához mindig minőségi hozzávalókra van szükség, hiszen az ízét a benne lévő hús és a zöldségek adják. A sertés köröm és bőr azért fontos, mert ezek kollagéntartalma adja a kocsonyás állagot.
Arra készüljünk fel, hogy nem pár perc alatt fogjuk elkészíteni, de az idő nagy részében a kocsonya el lesz magában, így túl sok dolgunk nem lesz vele. Fontos, hogy minél alacsonyabb hőfokon, és minél hosszabb ideig készüljön a kocsonya, mert annál tisztább lesz a végeredmény.
A leves még véletlenül se forrjon, hanem gyöngyözzön, és ezt legalább 5 órán át tegye. Az ízét csak a kocsonya főzésének utolsó órájában állítsuk be, melyhez leggyakrabban sót, borsot és fokhagymát hívjunk segítségül.
Az, hogy ki miben tálalja, szintén változó. Van, aki mély, kocsonyás tálban, van, aki mélytányérban, van, aki tojással, van, aki citrommal fogyasztja. A lényeg, hogy nagyon finom és még a bőrünknek is jót tesz! Az azonban biztos, hogy senki nem szeretné, ha "miskolci módon" lenne tálalva:
A miskolci kocsonya
Van egy vicces történet, amellyel könnyen el lehet riasztani valakit a kocsonyától, de ne hagyjuk magunkat! A történet szerint ugyanis Miskolcon egy kocsmárosné nem vette észre, hogy beleugrott egy béka a kocsonyába, és bele is ragadt. Így másnap, amikor az egyik vendég elé letette a tányért, az ijedten kiáltott fel, hogy "Pislog a miskolci kocsonya!" Hogy vajon valóban megtörtént, vagy sem, azt valószínűleg soha nem fogjuk megtudni, de az biztos, hogy csak akkor tud beleragadni a béka, ha igazán jól főztük meg azt a kocsonyát, tehát a miskolci kocsmárosné igazán jó szakácsnő lehetett!
Ezért együnk kocsonyát
A kocsonya, vagyis a téli puding, nagyon egészséges. A benne található anyagok ugyanis segítik megőrizni a porcok, a csontok és a kötőszövetek egészségét, jótékonyan hatnak a bőrre, hozzájárulnak az izomépítéshez és az immunrendszer erősítésétben is fontos szerepet játszanak.
A citrom és a petrezselyem segít, hogy minél több összetevőt tudjon hasznosítani a szervezetünk a kocsonyából. Fotó: Pixabay
Nem véletlen tehát, hogy már a középkorban is feltételezték, hogy a kocsonya alkalmas lehet ízületi betegségek és fájdalmak kezelésére. A kocsonya fehérjékben, aminosavakban gazdag, és kevés kalóriát tartalmaz. A kocsonya tulajdonképpen zselatin, a zselatin pedig kollagént tartalmaz. A zselatin remek haj- és körömnövesztő, a kollagén pedig számos krémben és arcpakolásban kap helyet, hiszen kiváló a ráncok kezelésében.
A kocsonyában lizin és arginin is található, melyek olyan aminosavak, amelyek az izomépítésben és növelésben is fontos szerepet játszanak. Ahhoz, hogy hasznosítani tudjuk ezt a sok csodás összetevőt, szükségünk van C-vitaminra is, ezért fontos, hogy citromlével locsoljuk meg a kocsonyát, vagy fogyasszunk hozzá egy kis petrezselyem levelet.
Így készíts otthon kocsonyát
12 mélytányérnyi kocsonyához szükség van 1,5 kg füstölt csülökre és csánkra, 2 kg kocsonyahúsra, ami lehet bőr, köröm, fül, farok vagy fej. Szükség lesz 3 szál sárgarépára, 1 fej fokhagymára, 1 közepes fej vöröshagymára, 2 szál petrezselyemgyökérre, 15 szem feketeborsra, 3 db szegfűborsra, 1 kávéskanál sóra, bár ezt kóstolás után ízlés szerint lehet változtatni. Szükségünk lesz továbbá egy nagy, legalább 10 literes fazékra.
Ha túlságosan sötét a csülök, amit vásároltunk, akkor forraljuk fel, majd öntsük le róla a vizet, hogy ne legyen túlságosan sötét színe a kocsonyának.
Szeleteljük fel a húsokat egyforma, nagyobb darabokra, és tegyük fel őket főni egy nagy fazékba a fokhagymával és a fűszerekkel együtt. Sót ekkor még semmi esetre se adjunk hozzá! Mindig csak kis lángon főzzük, gyöngyöző vízben, 4-5 órán keresztül. A kocsonya főzőlevét habozzuk le. Amikor megfőtt a hús és a zöldségek is, tegyük őket a tányérokba, majd szűrjük át a kocsonya levét, és öntsük úgy a tányérokba, hogy ellepje a húsokat.
A kocsonyát ezután tegyük be a hűtőbe, vagy hűvös helyre néhány órára, amíg megdermed. Azt, hogy mennyi idő alatt dermed meg a kocsonya, a mennyisége dönti el. Minél több a lé, annál több időre van szükség a dermedéshez, de átlagosan 2-3 óra alatt fog megdermedni.
Jó étvágyat kívánunk!