A klímaváltozás hatásai már nem csupán a hírekből ismerősek, hanem saját kertjeinkben is érezhetők. Olyan növények, amelyek eddig kompromisszumokkal ugyan, de megéltek hazánkban, mára egyre nehezebben tarthatók életben.
Megyeri Szabolcs kertészmérnök a divany.hu-nak elmondta, melyek azok a növények, amelyekről jobb, ha lemondasz a kertedben.
Bár sokan úgy gondolják, hogy hazánk egyre inkább a mediterrán éghajlat felé közelít, ez tévhit. Megyeri Szabolcs szerint Magyarország időjárása mindig is szélsőségekre hajlamos, száraz kontinentális klíma volt, és ez a változékonyság az utóbbi években csak tovább fokozódott. Egyre kevesebb a havas napok száma, viszont a tavaszi fagyok gyakoribbak lettek, miközben a nyarak extrém forróvá és aszályossá váltak. Ezek a körülmények pedig sok növény számára elviselhetetlenné tették a magyar kerteket.
Nyugati tuja
A tuja sok magyar kert egyik alapnövénye, de a szárazságtűrés hiánya miatt egyre nehezebb fenntartani. Különösen a nyugati tuja szenved a levegő szárazságától, ami legyengíti és különféle betegségek támadásának teszi ki. A keleti tuja viszont még mindig jó választás lehet, mert jobban alkalmazkodik a hazai viszonyokhoz.
Japán juhar
A japán juhar gyönyörű színes lombjával díszíti a kerteket, de a nyári forróságban egyre gyakrabban perzselődnek meg a levelei. Árnyékos helyen ugyan még életben tartható, de ebben az esetben elveszíti jellegzetes vörös színét. Alternatívája lehet a szárnyas kecskerágó (Euonymus alatus), amely szintén élénkpiros színekben pompázik, és jobban bírja a hazai klímát.
Hegyi juhar
Az utcai fasorokban gyakran látni pusztuló hegyi juharokat, amelyek nem bírják a városi környezet forróságát és szárazságát. Ez a faj eleve nem volt ideális Magyarországra, de mostanra végképp elveszítette túlélési esélyeit.
Cukorsüvegfenyő, tiszafa
Sokan szeretik ezt a kis termetű fenyőt, de a száraz klíma miatt egyre gyakrabban belülről kopaszodik ki. Hasonló sorsra jutnak az őshonos tiszafák is, amelyeket szintén nem ajánlott már a kertbe ültetni, különösen nem cserepes vagy dézsás nevelésre.
A tiszafa már nem érzi jól magát a hazai klímában – fotó: Shutterstock
Homoktövis
A világ egyik legszárazságtűrőbb növényeként számon tartott homoktövisről azt gondolhatnánk, hogy a legszárazabb időjárást is kibírja, azonban 2024-ben még a homokhátsági homoktövis-ültetvényeket is rendszeresen öntözni kellett. Ez is bizonyítja, hogy a klímaváltozás nem csupán a hőmérséklet emelkedéséről szól, hanem a szélsőségek halmozódásáról is.
Mit tehetünk a növényeink védelmében?
A szakértők szerint három fontos lépés segíthet kertünk védelmében:
Megfelelő fajtaválasztás: Olyan növényeket ültessünk, amelyek jól tűrik a szárazságot és a szélsőséges időjárást.
Gondoskodás: Ne hagyjuk a növényeket magukra, szükség esetén öntözzünk, árnyékoljunk.
Okos növénytársítás: Az árnyékot adó és a páratartalmat megtartó növények egymás védelmét is szolgálhatják.
Érdemes eltérő növekedésű – lassan és nagyon gyorsan növő – fákat is ültetni. Egyre többen választják például az oszlopos, vöröses-bordós levelű nyárfát, amely nemcsak dekoratív, de kiváló árnyékot is biztosít.
Mi lesz a zöldségekkel és a virágokkal?
Bár jelenleg nincs olyan zöldségfaj, amely teljesen ellehetetlenült volna Magyarországon, a szabadföldi termesztés egyre nagyobb kihívásokat tartogat. Az üvegházak, fóliasátrak, automata öntözőrendszerek és árnyékolók használata idővel elengedhetetlenné válik.
A virágágyásokban pedig a páraigényes magashegyi fajok helyett érdemes évelőket ültetni, mert ezek hatékonyan takarják a talajt, csökkentik a párolgást, és jobban ellenállnak a szárazságnak.
Ne hagyd, hogy a klímaváltozás tönkretegye a kertedet! Válassz okosan, és ültess olyan növényeket, amelyek még hosszú évekig szépen fejlődhetnek a megváltozott időjárási viszonyok között is.
Indexkép: Shutterstock