A növények nem magányosan növögetnek a kertedben, hanem aktív, láthatatlan beszélgetéseket folytatnak egymással, segítve egymás fejlődését, és ha kell, akkor figyelmeztetik a szomszédaikat a veszélyre. Hogyan lehetséges ez? – teszi fel a kérdést a termeszeti.hu.

Vegyi üzeneteket küldenek a levegőben

A növények egyik kommunikációs formáját a vegyi jelek küldése jelenti. Amikor egy növényt kártevők támadnak meg, akkor olyan illékony szerves vegyületeket (VOC-ként is ismertek) bocsátanak ki, amelyek figyelmeztetik a közelben lévő növényeket a veszélyre. Ezek a vegyületek a szomszédos növényeket arra ösztönzik, hogy olyan védőanyagot kezdjenek el termelni, amely megnehezíti a kártevők dolgát.

Például a paradicsomnövények, amikor levéltetvek támadják meg őket, metil-jasmonat nevű vegyületet bocsátanak ki, amely arra ösztönzi a többi paradicsomnövényt, hogy ellenállni kezdjenek a kártevőknek.


Gyökérrendszeren keresztüli kommunikáció

A növények gyökerei is jelentős szerepet játszanak a kommunikációban. Kutatások szerint a növények képesek a gyökereik által jeleket küldeni egymásnak – olyan kémiai anyagokkal, mint például a flavonoidok. Ezáltal a növények alkalmazkodnak a környezetükhöz és megosztják az erőforrásokat.

A babnövények gyökereinek kommunikációja érdekes példa minderre: amikor egy babnövény érzékeli, hogy a szomszédos növényt megtámadja egy kártevő, akkor elkezd olyan anyagokat kibocsátani, amelyek vonzzák azokat a ragadozókat, akik segítenek a kártevők elpusztításában.

kert

Amennyiben támogatod a biodiverzitást a kertedben, sokféle növényt ültetsz, akkor erősebbé válik a kerted lakói közötti kommunikáció is – fotó: pixabay.com

Gombák, mint hírközvetítők: a mikorrhizális hálózat

A növények kommunikációjában a növények és a gombák közötti szimbiózis jelenti az egyik legizgalmasabb témakört.  A mikorrhizális hálózatok, amelyeket sokan az  "erdő internetjeként" is emlegetnek, lehetővé teszik a növények számára, hogy akár a távolabbi növényekkel is kommunikáljanak.

A gombafonalak ugyanis összekapcsolják a különböző növények gyökereit, ezzel lehetővé téve a tápanyagok és információk átadását.

A kapcsolatnak köszönhetően a fák figyelmeztetni tudják egymást a közelgő kártevők támadására, illetve tápanyagokkal is támogathatják a fiatalabb fákat.

Elektromos jelek: a növények "idegrendszere"

Annak ellenére, hogy a növényeknek nincs idegrendszerük, mint az állatoknak, mégis elektromos jeleket használnak a belső kommunikációjukhoz. Amikor egy növényt megvágnak vagy megtámadja egy rágcsáló, akkor elektromos impulzusokat küld a sérülés helyéről a többi részébe, hogy ezzel gyorsabban beindítsa a védekező mechanizmusokat. Ezek az akciós potenciálok segítenek abban, hogy a növény gyorsan reagáljon a veszélyre, és regenerálódni tudjon.

Te is segítheted a növények kommunikációját

A növények kommunikációs képessége nagyon izgalmas téma, pláne, hogy te is hozzájárulhatsz ahhoz, hogy kerted lakói hatékonyabban kommunikáljanak egymással. Hogyan? Például vegyszermentes kertészkedéssel és a tápanyagban gazdag talaj biztosításával mikorrhizális hálózatok alakulhatnak ki, és a növények jobban kommunikálhatnak egymással.

Amennyiben támogatod a biodiverzitást a kertedben, sokféle növényt ültetsz, akkor erősebbé válik a kerted lakói közötti kommunikáció is.

Indexkép: pixabay.com