Sokan tartoznak azon emberek közé, akik ébredés után azonnal a kávégéphez mennek, hogy elfogyasszák az energiát adó reggeli koffein adagjukat. Úgy tűnik, hogy érdemes lenne új rutin után nézni, hiszen nem ez a legegészségesebb életmód - állítja Kirsten Jackson, a The Food Treatment Clinic alapítója és dietetikus tanácsadója a BBC Science Focus legújabb cikkében.

Napi egy vagy két csésze

Egy 2022-ben készült felmérésből kiderült, hogy a magyarok 29 százaléka napi egy, míg 60 százaléka napi 2-3 kávét fogyaszt el. Ez azt jelenti, hogy a nagy kávéfogyasztó nemzetek között vagyunk. A legtöbbet a 40-49-es korosztály veszi magához, az első adagra pedig rögtön ébredés után sort kerítenek. De vajon tényleg ez a legjobb?

Mi a megoldás?

Léteznek olyan országok, ahol a munkáltató kötelező kávészünetet ír elő, amit naponta több alkalommal is igénybe lehet venni. Sokan a túl alacsony vérnyomásuk miatt isszák, de akadnak, akik inkább az ízét szeretik.

Magas vérnyomás esetén, éhgyomorra, és túl későn sem érdemes koffeint fogyasztani és ez nem csak a kávéra igaz. Sok minden befolyásolja, hogy kinek és mennyit szabadna innia napi szinten, de most még arra is fény derült, hogy melyik a legjobb időpont a napi első kávéra, amely a szervezetünk számára is ideális lehet.

Mivel a kávéban található koffeinre egy idő után mindenki rászokik, hiszen azt gondoljuk, hogy ez az, ami segít felébredni és elkezdeni a napot. Az éhgyomorra elfogyasztott espresso azonban nem előnyös. Mivel a kávé savassága árthat a gyomornak, így már reggel megterheljük vele a szervezetünket. Nem beszélve a fekete kávéban található élénkítő anyagról, amely éhgyomorra gyorsabban szívódik fel, sokkolva ezzel az egész testünket.


„Amikor reggel felébredünk, a kortizolszint (stresszhormon) megemelkedik. Ez nem feltétlenül rossz dolog, szükségünk van erre a kicsi stresszre ahhoz, hogy felkeljünk, munkába induljunk és elvégezzük a napi teendőinket" - tette hozzá a szakember.

Saját stimuláns: a kortizol

Kevesen tudják, de a kortizol a testünk saját stimulánsa. Amennyiben beavatkozunk ebbe és megemeljük a stresszhormon szintjét, ami reggel amúgy is magasan van, azzal túlságosan feszültek leszünk, ráadásul az idegrendszerünket is megterheljük vele. Éberebbé tehát biztosan nem válunk tőle.

„A kortizol általában reggel 7 és 8 óra között van a legmagasabb szinten, az alvási ciklustól függ a mértéke. Ez az a természetes löket, ami reggel felkelt, beindít minket, például megemeli a vércukorszintünket, ez ad a testünknek energiát"

– emeli ki a The Food Treatment Clinic alapítója és dietetikus tanácsadója.

A kortizol hatását a kávé részben semlegesíti, tehát ha korán kávézunk, akkor pont az ellenkezőjét érjük el, mint amit szerettünk volna. Persze mindez nem azt jelenti, hogy le kell mondani a koffeinről, csupán a megfelelő időben kell elfogyasztani. Érdemes a kortizolszinthez igazítani a kávét, így valóban élénkítő hatást érhetünk el vele. Amennyiben sikerül a megfelelő időben kávézni, akkor nőhet a teljesítményünk, javulhat a memóriánk, emellett az espresso az összes kognitív funkciónkra hatással lehet.

A nagy kérdés: mikor?

Az időkapu viszonylag rövid, hiszen a délelőtt 10 és 11 óra között elfogyasztott fekete a legideálisabb a szervezetünk számára. Ezzel kihasználhatjuk a természetes, kortizonból származó lökést, kiélvezhetjük a koffein áldásos hatásait.

Mi legyen a délutáni kávé sorsa?

Elérkeztünk ahhoz a ponthoz, amikor tisztázni kell, hogy mikor fogyaszthatjuk el a napi 2. vagy 3. adagot.

Ha időben történik, akkor még délután is fogyaszthatunk koffeint - fotó: pexels.com

„Tudományos nyelven felezési időnek nevezzük azt, hogy mennyi idő alatt bomlik le valami a szervezetben. A koffein esetében átlagosan tíz óra kell ahhoz, hogy teljesen kiürüljön a szervezetünkből. Ha délben isszuk meg az ut olsó adagot, akkor este 10-kor még mindig a keringeni fog a vérünkben"

– mondta el a dietetikus, aki hozzátette, hogy úgy kell elosztani az adagokat, hogy a délelőtt megadott időpontban fogyasszuk el azt a mennyiséget, amitől az egész testünk jobban érzi magát. Ebéd után jöhet még egy isteni fekete, amivel még az alvásunkba se zavar bele.