A gyümölcsök minősége közel egynegyed részben függ a beporzó állatok jelenlététől, így tehát az állati beporzás kulcsszerepet játszik a mezőgazdasági termelés minőségének meghatározásában – tették közzé a Padovai Egyetem és Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Ökológiai Kutatóközpont (ELKH ÖK) tudósai.
Először számszerűsítették
Elena Gazzea és Lorenzo Marini, a Padovai Egyetem kutató, illetve Batáry Péter, az ELKH ÖK tudományos tanácsadója a métaanalízis statisztikai módszerén alapuló kutatás során először számszerűsítették globális szinten a természetes beporzóknak a termények minőségére gyakorolt hatását - írja a HVG.
A Nature Communications tudományos folyóiratban jelent meg a tanulmány, ami szerint az állati beporzásnak nagy szerepe van a mezőgazdasági növény- és gyümölcstermesztés minőségének meghatározásában. Az állatok által beporzott gyümölcsök ugyanis átlagosan 23 százalékkal jobb minőségűek, ami azt jelenti, hogy a termés minőségének egynegyede függ a beporzók munkájától.
A közleményben kiemelték, hogy a beporzók sok emberi táplálkozásban használt zöldség és gyümölcs szaporodásában szerepet játszanak. A mérsékelt éghajlati övezetben rovarok, méhek, lepkék, kétszárnyú és egyéb bogarak végzik el a feladatot, míg a trópusi és szubtrópusi égövekben a madarak, a denevérek és emlősök dolgoznak azon, hogy mi minél jobb minőségű terméseket fogyaszthassunk.
Csökkenő egyedszám
Az utóbbi évtizedekben jelentősen csökkent a beporzó fajok egyedszáma és diverzitása. A jelenség sok helyen beporzóválsághoz vezetett. A tudományos erőfeszítések ezért e szervezetek mezőgazdaságban betöltött jelentőségének számszerűsítésére összpontosítottak, és számos kísérleti tanulmány született a terméshozamra, a termelés stabilitására és a termés minőségére gyakorolt hatásukról – írja a közlemény.
48 ország 48 terménye
A kutatás során a világ 48 országában és 48 különböző terményen végeztek el 190 független vizsgálatot, aminek az adatait fel tudták használni a későbbiekben. A beporzást úgy számszerűsítették, hogy összehasonlították a beporzókkal, valamint a nélkülük termesztett termések minőségét. Figyelembe vették az alakot, a méretet, a megjelenést, illetve az ízt és a táplálkozási tulajdonságokat.
A végeredményből jól látszik, hogy az állati beporzás kulcsfontosságú szerepet játszik a mezőgazdasági termelés minőségében. Az állatok által beporzott gyümölcsök átlagosan 23 százalékkal lettek jobb minőségűek. A beporzók főként gyümölcsökön és zöldségeken dolgoznak, így befolyásolják az alakot, a méretet, valamint az eltarthatóságot is.
Különbségek felfedezése
A minőségre gyakorolt előnyök nem különböznek az egyes földrajzi régiókon. Az adatok elemzése során kiderült, hogy a mézelő méhekhez hasonló beporzók használata fenntartja a legjobb minőségű zöldség- és gyümölcstermesztést.
Beporzás nélkül kevesebb élelmiszert tudnánk előállítani - fotó: pexels.com
„A feldolgozatlan élelmiszerek, például a gyümölcsök és zöldségek minősége olyan szabványokon alapul, amelyek elsősorban a megjelenésükkel és az eltarthatóságukkal kapcsolatosak. A nem optimális beporzás következtében a normálistól eltérő gyümölcs- és zöldségtermények a teljes mezőgazdasági termelési láncra kihatnak, a mezőgazdasági termelők jövedelmétől kezdve a fogyasztók döntéséig, hogy megvásárolják-e a terméket vagy sem. A tökéletlen és rövid élet gyümölcsök termesztése növeli a tápanyagokban gazdag élelmiszerek pazarlását, valamint feleslegesen terheli a mezőgazdasági területeket"
– mondta el az eredmények alapján Batáry Péter.