Egyik kerttulajdonos sem örül, amikor a szépen gondozott gyepen vagy virágágyásban vakondtúrás jelenik meg. Fontos tudni azonban, hogy a vakond védett állat, befogni is csak engedéllyel szabad. De egyéb okokból is jobban járunk, ha megbékélünk a jelenlétével.
Fenntartható kert
A tökéletesre nyírt gyep és a rendezett sövény a legkevésbé sem egyeztethető össze a fenntartható kert fogalmával. A klasszikus gyep ugyanis elveszi a virágzó növényektől – és ezzel a beporzó rovaroktól és egyéb életformáktól is – az életteret. A gyepet érdemes lóherével keverni, illetve gondoskodni a kert mikroklímájának javításáról. Érdemes minimális vízigényű, vadvirágos-mezős növényekkel dúsítani a területet.
Sokan keresik a leghatékonyabb, vakond ellen bevethető praktikákat annak érdekében, hogy a tökéletes kert látványát semmi ne csúfítsa el, elfeledkezve arról, hogy az ökológiai rendszerben mindenkinek van egyfajta funkciója, tevékenységei, mellyel a földi életet és annak komplexitását támogatja.
A kert is egy ökoszisztéma, egy élőhely, amely akkor lesz egészséges, ha minél biodiverzebb, azaz minél több faj van benne.
Semmiképp nem az a helyes, ha valamit megpróbálunk kiirtani a kertből, hiszen azzal kiirtjuk egyúttal annak a ragadozóját is.
Tehát nem abban kell gondolkodni, hogy hogyan számoljak fel valamit, inkább abban, hogy mit hozzak be még. Ha túl sok a csiga, el kell gondolkodni azon, hogyan lehet vonzóbbá tenni a kertet a sünök számára, bár éppenséggel a vakond is eszik csigát – magyarázza a természetvédelmi szakértő.
A vakond is hozzátesz a kert mint ökoszisztéma sokféleségéhez. Amikor védekezni próbálunk ellene, azt csupán esztétikai okokból tesszük. Egyesek megkísérlik elárasztani a járatokat vízzel, mások csapdákat állítanak fel, azonban tudni kell, hogy míg az előbbi felesleges, egyáltalán nem hatékony megoldás, a második még illegális is.
Amikor védekezni próbálunk a vakond ellen, azt csupán esztétikai okokból tesszük – fotó: Shutterstock
A vakond védett faj, egyedeinek pénzben kifejezett értéke 25 ezer forint. A természetvédelmi hatóság engedélye szükséges még a befogásához is. Azaz még az élve fogó vakondcsapda használata is törvénysértő tevékenység, akkor is, ha aztán máshol szabadon engedjük az állatot.
De akkor mit tegyünk a vakond ellen?
A szakértő azt javasolja, hogy szemléljük más szemüvegen keresztül a kertet!
Továbbá fontos tisztában lenni azzal, hogy az egy tévhit, hogy a növények gyökerét elrágja a vakond; kutatások bizonyítják, hogy egyáltalán nem is eszik növényt.
Kimondottan jó jelnek tekinthető, ha vakond van a kertben, mert azt jelzi, hogy van elég földigiliszta is, egészséges a talaj.
Fogadjuk el a természet körforgását a maga szépségében, ne akarjuk a magunk esztétikai igényei közé erőltetni a kertet!
Forrás: prove.hu