Az adventi időszakhoz és a karácsonyhoz is a legfontosabb, hogy ünnepi hangulatba tudjunk kerülni. Ehhez pedig nagyon sokat tesznek hozzá a különféle, ünnephez kapcsolódó illatok. Ezek pedig nem csak a konyhából jöhetnek, hanem az egész lakásban részünk lehet bennük.

Ráadásul reggel még csak a szemünket sem kell kinyitni, rögtön jobb lesz a kedvünk ébredéskor, ha megérezzük ezeket a kifejezetten karácsonyi illatokat. De a fahéj és a rozmaring nem csak az illata miatt hasznos számunkra.

A karácsonyi dekoráció nem csak szép, de illatos is lehet

A legjobb karácsonyi dekoráció nem csak a szépségével, de az illatával is képes magára vonni a figyelmet. Ráadásul nincs is jobb, mint otthon, a szeretteink segítségével elkészíteni ezeket a csodás díszeket.

karácsonyi dekoráció narancs fahéj

A természetes karácsonyi dekoráció nem csak szép, de még illatos is. Fotó: Shutterstock

1. Egy szép, karácsonyi tálba tegyünk tobozokat, szárított narancsszeleteket, és mindent, amit csak szépnek és illőnek tartunk karácsonyi dekorációként, és tegyünk közé fahéjrudakat.

2. Az adventi koszorút is díszíthetjük pár rúd fahéjjal és rozmaring ágakkal. Így igazán szép és illatos karácsonyi dekoráció válhat belőle.

3. Pár rúd fahéjból kis házikót is építhetünk dekorációként, hasonlóan a mézeskalács házikókhoz.

4. Készítsünk szalvétagyűrűt rozmaring ágakból. Nagyon szép, nagyon természetes és nagyon illatos lesz tőle a karácsonyi teríték.

Ezért legyen otthon mindig fahéj

1. A fahéj onnan kapta a nevét, hogy egyes fafajok kérgéből készül. Leggyakrabban a ceyloni fahéjfából és a kínai fahéjfából állítják elő ezt a különleges aromájú és illatú fűszert.


2. A rómaiak is nagyon kedvelték, ők elsősorban gyógyszerként alkalmazták, a „lélek egyensúlyának visszaállítására"

3. A fahéj illatáról gyakran a karácsony és az advent jut eszünkbe. Nem is csoda, hiszen nagyon sok ünnepi ételnek ad tökéletes fűszerezést. Helye van a mézeskalácsban, az almás süteményekben és rétesekben, de az ázsiai konyhában is használják, hiszen nagyon sok húsételt fűszereznek vele. Akár egy csésze forró kávé tetejére is szórhatjuk, de készíthetünk belőle kekszet is, sőt, a palacsinta töltelékébe, és a kürtöskalácsra is kiváló, de még a forralt bor is csak még finomabb lesz tőle.

4. A ceyloni fahéjat a népi gyógyászatban a nehézlégzés, a szemgyulladás, a reuma, a fogfájás és  a sebek kezelésére is használták. A kínai fahéjat emésztési problémák, puffadás, hasmenés, hányinger, megfázás, influenza, láz, artritisz és reuma esetén szokták alkalmazni.

5. A fahéj az emésztőszervekre gyakorolt hatásai mellett a szív- és érrendszerre, valamint a vércukor szintre is nagyon jó hatással van.

6. Nagy mennyiségben a fahéj sajnos mérgező lehet, ugyanis a fahéjban található olajok, az eugenol és a kumarin, irritálhatják a száj, a gyomor és a belek nyálkahártyáját.

7. A fahéj még az elhízás ellen is védelmet nyújt, mert gyorssá tudja tenni az anyagcserét, és segít megelőzni a magas vércukorszint kialakulását is.

8. Ezen kívül a fahéj stimulálja a gondolkodást és a kognitív képességeket, javítja a memóriát, továbbá a szem-kéz koordinációt.

9. A megfázásos időszakban is számíthatunk rá, hiszen a fahéj erős baktérium- és gombaölő hatással rendelkezik.

Ezért legyen a kertben és a házban is rozmaring

1. A  rozmaringot sárgaság és köszvény elleni gyógyszerként használták, de illatszerként is kedvelt volt, sőt, még a tömjént is helyettesítették vele.

rozmaring dekoráció

A rozmaring nagyon egészséges és jól is mutat. Fotó: Shutterstock

2. A rozmaring volt az első növény, melyből alkoholos világparfümöt alkottak.

3. A rozmaring ízletesebbé teszi a mártásokat, húsokat fűszerezünk vele, de nagyon finom a gombából és halból készült ételek fűszerezésére is.

4. A rozmaringból készült tea kiváló a migrén kezelésére vagy annak megelőzésére. És ha már a fejünknél tartunk, a hajat is erősíti. Ehhez a belőle készült, lehűtött teával öblítsük le a hajunkat hajmosás után, majd hagyjuk hatni 20-30 percig.

5. A rozmaringolajat a népi gyógyászatban emésztési zavarok kezelésére és gyomor– és bélrendszeri görcsökre alkalmazták.

6. Hatásos volt izom- és ízületi fájdalmak esetén, de még keringési zavarok enyhítésére is alkalmazták. Alkalmazása orvosilag nem volt igazolt, így a hagyományok és tapasztalatok alapján használták fel a különféle panaszok enyhítésére.

7. A rozmaring segít légzőszervi- és megfázásos megbetegedések esetén is, amit köptető és enyhén gyulladáscsökkentő hatásának köszönhet. Nátha ellen is hatékony és segít ellazítani az izmokat.

Így legyen rozmaring a kertedben

A rozmaring nagyon könnyen termeszthető, így nyugodtan adj helyet neki a kertben. Ráadásul nem csak illatos, de szép is. A rozmaring dugványról, vagy magvakkal is szaporítható. A magvakat vetés előtt áztassuk vízbe néhány órára. Ha dugvánnyal szaporítjuk a növényt, akkor vegyünk egy egyéves, egészséges szárat, és ezt mártsuk gyökereztető hormonba, majd ültessük cserépbe. Amikor a gyökérzet kifejlődik, ültessük át virágföldbe.

Úgy is szaporíthatjuk, hogy 10–15 cm hosszú hajtásairól eltávolítjuk az alsó leveleket, és beletesszük azokat egy pohár vízbe. Miután megjelennek a gyökerei, ültessük el nedves homokba. A növény leveleit folyamatosan szedhetjük.

A rozmaring félig télálló növény, ezért vigyázni kell rá, hiszen az adott évben ültetett palánta kifagyhat. Ha a rozmaringot cserépben, vagy dézsában neveljük, vigyük be, és 10 Celsius-fok körüli hőmérsékletű helyen teleltessük. Ilyenkor télen csökkentsük le az öntözés mennyiségét, de ügyeljünk rá, hogy ne száradjon ki a talaja.

Amennyiben a rozmaringunk az ágyásban van, csomagoljuk fóliába, amelyen lyukakat hagyunk, ahol lélegezhet. Vigyázzunk, hogy ne törjük meg az ágakat, és hagyjunk elegendő helyet számukra. A fagymentes napokon locsoljuk, ne hagyjuk kiszáradni.

Illatos dekorációban gazdag karácsonyt és adventet kívánunk!