Az őszben a legszebb látványt a fák ezer színben pompázó levelei nyújtják. Azonban kevésbé tudjuk értékelni a csodás színek látványát, amikor naponta lesz velük tele a kertünk. De vajon hol maradhat az avar a kertben, és honnan kell feltétlenül összeszednünk? Ha pedig nem égethetjük, akkor mit csináljunk vele? Különösen a diófa levelével. Az vajon bekerülhet a komposztba?

Ne égesd el az avart!

Az avar égetése során rengeteg káros anyag kerül a levegőbe. A füst többek között szén-monoxidot, szén-dioxidot és finom részecskéket tartalmaz, amelyek veszélyesek az egészségünkre, és környezetszennyezők is egyben.

Az égetés során a levegőbe jutó finom részecskék a tüdő legkisebb hólyagocskáiba is bejutnak, és ott nagyon komoly gyulladásokat képesek okozni. Az avar táplálékot nyújt a talajban élő mikroorganizmusoknak, gombáknak, és hozzájárul a talaj termékenységéhez. Az avar alatt pedig számos hasznos állat találhat menedéket. De nem minden esetben jó, ha az avart a talajon hagyjuk.

Ebben az esetben ne hagyd a talajon az avart

Az, hogy összegyűjtjük a lehullott leveleket a kertünkben, nem csak azért fontos, hogy rendezett és tiszta maradjon a kert. A gyümölcsfák esetében például egyenesen káros, ha alattuk maradnak a lehullott leveleik. Az őszi hónapokban lehulló levelek alatt ugyanis megbújhatnak a kártevők, így a jövő évi termésünk is veszélybe kerülhet.


Éppen ezért nagyon fontos, hogy a gyümölcsfák alól takarítsuk el az avart. A lehullott lomb között lehetnek levéltetvek, molylepkék hernyói, atkák, peték és lárvák, melyek tavasszal újra akcióba lendülhetnek.

avar ősz

Ne hagyjuk a lehullott leveleket a gyümölcsfák alatt. Fotó: Shutterstock

Ráadásul az elhalt levelek számos gombabetegség spóráját is rejthetik, éppen ezért tovább tudják terjeszteni a varasodást, vagy éppen a moníliát. Az összegyűjtött lombot azonban semmiképp ne égessük el.

Ezt tedd az összegyűjtött lombbal

Akkor érdemes belevágni a lomb összegyűjtésébe, amikor nagy része már lehullott. Sokáig azonban ne várjunk vele, hiszen ha a levelek bomlásnak indulnak, máris remek környezetet teremthetnek a különféle kártevőknek és betegségeknek.

Amikor összegyűjtöttük a lehullott leveleket, nyugodtan újrahasznosíthatjuk azokat, amennyiben a levelek egészségesek. Ilyenkor bekerülhetnek a komposztba. Ha a levelek kártevőkkel vagy betegségekkel fertőzöttek, akkor semmi esetre se komposztáljuk azokat, hanem zsákoljuk be, és vitessük el a zöld hulladék szállításakor.

A komposztban a leveleket keverjük más kerti hulladékkal, például fűnyesedékkel, apróra vágott ágakkal, így megfelelő arányú szén- és nitrogén tartalmú anyagokat kapunk. Ezáltal a komposztálás gyorsabban lezajlik. A levelek egy részét használhatjuk talajtakaróként is.

Így védd a gyümölcsfáidat

A gyümölcsfák alatt mindenképpen össze kell gyűjteni a lehullott leveleket, így csökkenthetjük jelentősen a kórokozók és kártevők számát. A gyümölcsfáink tavasszal így jóval egészségesebbek lesznek, ezáltal jóval ellenállóbbak lesznek a kórokozókkal és a kártevőkkel szemben. A lombgyűjtés, a megfelelő talajtakarás és a téli lemosó permetezés kombinációja pedig még nagyobb védelmet nyújt a gyümölcsfák számára.

Ezt tudnod kell az avarról

1. Gyakran merül fel kérdésként, hogy a diófa levele bekerülhet a komposztba, vagy sem. A kérdés oka a dió esetében az allelopátia nevű jelenség, melynek hatására a növény olyan anyagokat termel, amelyek gátolják más növények fejlődését.

Ezek az anyagok kiválasztódhatnak a növényből, és az elhalt részekből is képesek felszabadulni. Ezért nem maradnak meg növények a diófa alatt és a környékén, sőt, még a fű sem nagyon nő a közelében. A zöld növényi részekben egy glikolizált naftalinszármazék képződik. Ez a leveleken keresztül választódik ki, és önmagában nincs allelopatikus hatása, de az esővízzel bemosódik a talajba, ahol a maradék cukrot a talaj mikroorganizmusai lebontják, és előállítják a hidrojuglont, amely tovább oxidálódik juglonná.

A juglon az aktív anyag az allelopátia során. A diófa levelének komposztálása során sokan attól tartanak, hogy ezek a hatóanyagok a komposzton keresztül bejutva a talajba, gátolni fogják a növények fejlődését. Azonban több kísérlet is bizonyította, hogy csak akkor lehet ettől tartani, ha nagyobb dózisban kerül be a diófalevél a komposztba.

Átlagosan kilenc hónap komposztálás után már egyik dózisnál sem jelentkezett negatív hatás, ezért a diófa levelét bátran komposztálhatjuk, de hosszabb időre van szükség a felhasználásáig.

2. A falevelek lebomlási idejét befolyásolja a növény fajtája, az éghajlat és az időjárási körülmények, de mi magunk is be tudunk segíteni abba, hogy gyorsabban váljanak tápanyaggá a kertünk talaja és növényeink számára. Ha megvárjuk, amíg megszáradnak a lehullott levelek, fűnyíró segítségével fel tudjuk aprítani azokat, így jóval hamarabb, akár 2 hónapon belül le tudnak bomlani, és táplálják a talajt.

ősz avar

Az avar remek talajtakaró, és a komposztba is bekerülhet. Fotó: Shutterstock

3. A gyepen semmiképp ne hagyjunk lehullott faleveleket. Az őszi és téli csapadék hatására ugyanis a sok falevél összepréselődik a talajon és a gyepen, így elzárva előle a levegőt és a fényt. Ezáltal olyan réteg alakul ki, amely meggátolja a gyep lélegzését, így az szinte megrohad alatta.

4. Ellenben a kerti veteményes ágyásainak jót tesz, ha egészséges, lehullott levelek kerülnek rájuk. A levelek bomlása közben ugyanis értékes humuszanyagok és más tápanyagok képződnek. Mulcsként, kint elterítve a veteményesben, segítenek a levelek megőrizni a talaj nedvességét, remekül szabályozzák annak hőmérsékletét és még a gyomokat is féken tudják tartani. Egy idő után pedig maguktól lebomlanak, alattuk pedig porhanyósabbá válik a talaj.

5. Mivel a lehullott levelek szigetelnek, a virágágyásokban és a fák alatt is remek védelmet nyújthatnak télen. Fontos, hogy a leveleket bele kell forgatni a földbe, hogy ne tudja elfújni a szél. Ehhez nem kell mélyre forgatni. Ezeken a helyeken akár 10 centi vastagon is maradhatnak, mivel idővel le fognak bomlani, és értékes tápanyagot nyújtanak a növényeinknek.

6. A levelek kiválóak mulcsként, de nem csak a kert talaján, hanem akár a virágládáink, vagy kültéri cserepes növényeink részére is. Nem csupán védik őket, hanem idővel tápanyagot is biztosítanak a számukra.

Az avar tehát bizonyos esetekben nagyon hasznos a kertünk számára.