Szombaton az éjszaka érkező csapadékzóna fokozatosan kelet felé halad, egyre inkább a Tiszántúlon és északkeleten várható eső, zápor, helyenként zivatar. A Dunántúlon eközben nyugat felől fokozatosan szakadozik, csökken a felhőzet, és délután már csak néhol fordulhat elő rövid zápor, esetleg zivatar a gomolyfelhő-képződésből. A nyugati, északnyugati szél többfelé megerősödik, keleten zivatarok környezetében viharos lökések is előfordulhatnak. A legalacsonyabb hőmérséklet általában 9 és 18 fok között alakul, keleten az enyhébb értékekkel. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 16 és 22 fok között valószínű, de az északkeleti határvidéken ennél egy-két fokkal melegebb is lehet.
Többfelé eshet a hétvégén – fotó: Bosnar Lóránd
Az előttünk álló 6-8 nap során változékony és többször csapadékos időnk valószínű. A délnyugati, nyugati áramlással több hullámban érkezhet majd csapadék, a jövő hét elején pedig egy nedves légörvény is hazánk közelében fog elhelyezkedni. Vasárnap estig többnyire 2 és 10 mm közötti csapadék valószínű (melynek döntő része szombaton valószínű), de a jövő hét elején az említett légörvény optimális vonulási iránya esetén ettől lényegesen nagyobb mennyiségek is eshetnek. A szél több napon is megerősödik. Szombaton érkezik egy hidegfront, amely jelentős lehűlést hoz. Az 5 cm-es talajhőmérséklet péntekig jelentősen emelkedik, ezt követően 15 fok körül alakul.
Az őszi és a tavaszi vetésű növények egyaránt nagyon igénylik a csapadékot a megfelelő fejlődésükhöz. Az őszi árpa és búza a szárbaindulás állapotában van, a repce virágzik, de a nedvesség hiánya miatt sokfelé kevés a virágzó oldalhajtása. A napraforgó és a kukorica vetése javában zajlik, a keléshez igen nagy szükség lenne számottevő mennyiségű csapadékra. A gyümölcsfák közül az alma és a körte van még a virágzásban, annak is a vége felé.
Az időjárás rovat főtámogatója a Kaposflex Kft., támogatója az ICL Specialty Fertilizers.