Az elmúlt két hetet száraz, hűvös időjárás jellemezte. Országszerte a már eddig is súlyos csapadékhiány fokozódott, számottevő változás nem várható a következő napokban sem, leszámítva azt, hogy az éjszakák az eddigieknél is több fokkal hidegebben alakulnak. A  növények februárban beindult fejlődése márciusban lelassult, ennek ellenére az előttünk álló fagyos reggelek a korai gyümölcsfák már megpattant rügyeire így is veszélyt jelenthetnek.

Az ország nagy részén márciusban még nem esett csapadék

Az Országos Meteorológiai Szolgálat aktuális - március 10-én megjelent - elemzése szerint az elmúlt egy hétben is északkeleti áramlással hideg, többnyire száraz légtömegek áramlottak fölénk. Csak gyenge eső, havas eső, hószállingózás, havazás fordult elő. A lehullott csapadék mennyisége csak néhol - főként a keleti országrészben - szerdán haladta meg az 1 mm-t, északkeleten reggel átmenetileg be is havazódott a táj, de az ország túlnyomó részén márciusban semmi csapadék nem esett (1. ábra).

1. ábra 10 napos csapadékösszeg 2022. március 9-ig (mm)

1. ábra 10 napos csapadékösszeg 2022. március 9-ig (mm) — forrás: OMSZ

Vastagabb, 5-10 cm-t elérő hótakaró sem alakult ki a tél folyamán

Ez már súlyos csapadékhiányt jelent, hiszen az átlagosnál 10-30 mm-rel szárazabb január, és a szintén száraz február következtében az elmúlt három hónapban 30-80 mm-rel esett kevesebb az ilyenkor szokásos mennyiségnél (2. ábra) Ráadásul vastagabb, 5-10 cm-t elérő hótakaró sem alakult ki a tél folyamán.

2. ábra A 90 napos csapadékösszeg eltérése a sokéves átlagtól 2022. március 9-ig (mm)

2. ábra A 90 napos csapadékösszeg eltérése a sokéves átlagtól 2022. március 9-ig (mm) — forrás: OMSZ

A talajok a száraz felszíni záróréteg (3. ábra) alatt még tartalmaznak nedvességet (4. ábra),köszönhetően az egyelőre még kismértékű párolgásnak illetve a növényzet nyugalmi állapotának. Sajnos azonban a tél során nem tudtak kellő mértékben feltöltődni nedvességgel.

3. ábra Talajnedvesség a növények számára hasznosítható vízkészlet százalékában a talaj felső 20 cm-es rétegében

3. ábra Talajnedvesség a növények számára hasznosítható vízkészlet százalékában
a talaj felső 20 cm-es rétegében 2022. március 8-án (%) — forrás: OMSZ

4. ábra Talajnedvesség a növények számára hasznosítható vízkészlet százalékában a talaj felső egy méteres rétegében 2022. március 8-án (%)

4. ábra Talajnedvesség a növények számára hasznosítható vízkészlet százalékában
a talaj felső egy méteres rétegében 2022. március 8-án (%) — forrás: OMSZ

A felső - egy méteres réteg telítettséghez képesti vízhiánya 30-80 mm között alakul (5. ábra), aminek egy esetleges tavaszi vagy nyári aszály során komoly következményi lehetnek. Ugyanis a növények nem fognak tudni kellő mennyiségű nedvességet felszívni a mélyebb talajrétegekből.

5. ábra Vízhiány a telítettséghez képest a talaj felső egy méteres rétegében 2022. március 8-án (mm)

5. ábra Vízhiány a telítettséghez képest a talaj felső egy méteres rétegében 2022. március 8-án (mm) — forrás: OMSZ

Március első dekádjában 2-4 fokkal volt hidegebb idő a sokéves átlagnál (6. ábra). - azaz a hőmérséklet is az ilyenkor szokásos értékek alatt alakult.

6. ábra Az elmúlt 10 nap átlaghőmérsékletének eltérése a sokéves átlagtól 2022. március 9-én (Celsius fok)

6. ábra Az elmúlt 10 nap átlaghőmérsékletének eltérése a sokéves átlagtól 2022. március 9-én (Celsius fok) — forrás: OMSZ

A fagyos éjszakák visszatérésével a fagyzugos területeken gyakran hűlt a levegő -5 fok alá, és nappalonként sem voltak jellemzőek a 10 fok fölötti maximum értékek ( hétfőn a legtöbb helyen az 5 fokot sem érte el a legmelegebb órák hőmérséklete) (7. ábra).

7. ábra Maximumhőmérséklet 2022. március 7-én (Celsius fok)

7. ábra Maximumhőmérséklet 2022. március 7-én (Celsius fok) — forrás: OMSZ

Az őszi vetéseknek már nagy szükségük lenne a csapadékra

Az egyébként jellemzően jól telelt őszi vetéseknek nagy szükségük lenne már a számottevő csapadékra. következő napokban a felfagyás veszélye fennáll, sőt tovább fokozódik. A nagy napi hőingás, kemény éjszakai fagyok és enyhe nappalok következtében a talaj felső, száraz rétege naponta megemelkedik, majd lesüllyed, ami az őszi vetések gyökérzetének károsodásához vezethet.

Az átlagosnál több fokkal melegebb, enyhe februári időben a korai növények, mint az éger és a mogyoró már virágozni kezdtek (8. ábra), a  csonthéjas gyümölcsök rügyei megpattantak, a déli országrészben már fehérbimbós állapotban vannak. Azóta a hidegben megtorpant a fejlődésük, de az előttünk álló fagyos éjszakákon a korai csonthéjas gyümölcsösökben így is rügykár keletkezhet.

virágzó mogyoró

Az átlagosnál több fokkal melegebb februári időben a korai növények, mint a mogyoró virágozni kezdtek — fotó: pixabay.com

Frissülnek a vegetációs index térképek

Ismét frissülnek az OMSZ  NDVI vegetációs index térképei, az idei vegetációs időszak első képén a február második felére illetve március első napjaira vonatkozó állapotot lehet megnézni. Az ország nagy részén az index átlagos értéke 0,3 és 0,5 között alakult, ami az anomália térkép szerint a legtöbb helyen az ilyenkor szokásosnál nagyobb mennyiségű zöld tömeget jelent. A legnagyobb arányú „kizöldülés" a február közepi időszakhoz képest a déli országrészben volt jellemző.

vegetációs index

Február második felére illetve március első napjaira vonatkozó állapot — forrás: OMSZ

vegetációs index anomália

Anomália térkép — forrás: OMSZ

Az őszi vetésű kalászosok és a repce helyzete

Az őszi káposztarepce vetése ideális volt augusztus végén, mert a hónap utolsó napjaiban országszerte hullott több-kevesebb eső. A szeptember első fele szárazra sikerült, majd a Dunántúlon és a középső országrészbe újabb jelentős csapadék érkezett, ami kedvezett a növények fejlődésének. Ezzel szemben keleten, északkeleten kevés csapadék hullott, emiatt ezeken a területeken a repce hiányosan kelt és nehezen fejlődött.

A január és a február többnyire száraz időt hozott

Az őszi kalászosok vetése során a talaj előkészítéséhez többnyire kedvező feltételek mellett foghattak a gazdák, bár északkeleten és az Alföld középső részén szinte egész októberben nagyon száraz volt a talaj. Október végére az ideálishoz képest ezeken a részeken 30-50 mm-es csapadékhiány alakult ki. November első dekádjában azonban az addig szárazsággal küzdő területekre is jelentős csapadék érkezett, amire egyaránt nagy szüksége volt a repcének és a frissen kelt őszi kalászosoknak is.

A talajok téli feltöltődését csapadékos időjárás segítette december utolsó dekádjában, viszont a január és a február többnyire száraz időt hozott, a szükségesnél lényegesen kevesebb csapadékkal. A meteorológiai tavasz hideg északkeleti széllel és tartós csapadékhiánnyal indult.

traktor

Nagy napi hőingásra nem kell számítani — fotó: pixabay.com

Mi várható a következő napokban?

A következő napokban egy nagy kiterjedésű anticiklon alakítja majd az időjárásunkat. Jellemző módon napos, száraz időre van kilátás, a jövő keddig esély sincs a csapadékra. Északkelet felől igen hideg levegő áramlik fölénk, emiatt már csütörtök estétől a hét további részében kemény éjszakai fagyokra lehet számítani. Hajnalonként sokfelé -5 és -10 fok közötti minimum értékek is lehetnek, de az alacsonyabban fekvő fagyzugos tájakon akár -15 fokig is csökkenhet a hőmérséklet.

Nagy napi hőingásra nem kell számítani - a napos időben pénteken csak 4-5 fokig, a hétvégén 4-9 fokig emelkedik a hőmérséklet. Hétfőtől melegedés kezdődik,  napközben pedig egyre nagyobb területen melegszik 10 fok fölé a levegő. Ennek ellenére továbbra is sokfelé lesznek éjszakai fagyok, de ezek mértéke csökken. A szél sokfelé pénteken még lesz élénk, de szombattól a jövő hét közepéig viszont mérsékelt marad. Jövő szerdán érheti el térségünket egy olyan légörvény, amelyhez kötődően néhány milliméter csapadék is hullhat.

Indexkép: pixabay.com