A tavaszias időjárás folytatódott a mögöttünk álló egy hétben is. Az ilyenkor megszokottnál több fokkal melegebb időben a tavalyi és tavalyelőtti évekhez hasonlóan az idén is korán beindult a korai növények nedvkeringése. A folytatásban azonban lehűlés érkezik reggelente komolyabb fagyokkal, így a vegetáció idő előtti fejlődése kissé megtorpan. Számottevő, országos csapadék továbbra sem várható, így tovább fokozódik a csapadékhiány - olvasható a met.hu friss agrármeteorológiai jelentésében, amit 2022. 02.24-én tettek közé.
A folytatásban azonban lehűlés érkezik reggelente komolyabb fagyokkal — fotó: pixabay.com
Hideg- és melegfrontok váltották egymást nagy sebességgel
Az elmúlt egy héten is nagy sebességgel vonultak át fölöttünk a viharciklonok hideg- és melegfrontjai, emiatt folytatódott a nagyon szeles, változékony, enyhe idő. A gyorsan haladó frontokból kis mennyiségű csapadék is esett, csak a Dunántúl déli részén mértek jelentősebb, 10 mm fölötti összegeket.
Az ország nagy részén azonban csak 1-4 mm hullott, néhol még ennyi sem (1. ábra). Így az elmúlt tíz nap csapadékösszege is csak a Dunántúl nyugati felén haladja meg az ilyenkor szokásos értékeket (2. ábra). A talajok felszín közeli része sokfelé átnedvesedett, de ez csak átmeneti volt, mert a szeles, meleg időben a dél-dunántúli területek kivételével hamar ki is száradt.
1. ábra
5 napos csapadékösszeg 2022. február 23-ig (mm) — forrás: OMSZ
2. ábra
A 10 napos csapadékösszeg eltérése a sokéves átlagtól 2022. február 23-ig (mm) — forrás: OMSZ
Tovább nőtt a felszín közelében kritikusan száraz talajok kiterjedése az ország középső részén (3. ábra). A száraz területeken az erős szél felkapta, és elhordta a felső talajréteget.
3. ábra
Talajnedvesség a növények számára hasznosítható vízkészlet százalékában
a talaj felső 20 cm-es rétegében 2022. február 22-én (%) — forrás: OMSZ
A hőmérséklet 4-5 fokkal az ilyenkor szokásos értékek fölött alakult - a szeles éjszakákon és területeken a minimum hőmérsékletek is fagypont fölött alakultak. A legenyhébb idő szombaton reggel volt, amikor nagy területen nem csökkent 6-7 fok alá a hőmérséklet (4. ábra).
4. ábra
Minimumhőmérséklet 2022. február 19-én (Celsius fok) — forrás: OMSZ
Csütörtökön sokfelé hűlt -4 és -7 fok közé a levegő. A maximum értékek pedig többnyire 10 fok fölött, múlt csütörtökön és pénteken nagy területen 15 fok fölött alakultak, csak a borultabb, csapadékosabb napokon és tájakon volt ennél kissé hűvösebb (5. ábra). Talajfagy sehol nem fordul elő.
5. ábra
Maximumhőmérséklet 2022. február 17-én (Celsius fok) — forrás: OMSZ
Az őszi vetések jó állapotban vannak
Az őszi vetések továbbra is jó állapotban vannak, bár további csapadékra lenne szükségük. Szerencsére a tél folyamán nem volt olyan időjárás, amely károsította volna a táblákat. Az enyhe idő miatt megkezdődött a mogyoró és az éger virágzása, a csonthéjas gyümölcsök és a som a rügyfakadás fázisában járnak.
Mi várható a folytatásban?
A folytatásban többnyire száraz, szeles, az eddigieknél néhány fokkal hűvösebb időre van kilátás. Csapadék legfeljebb gyenge esők, záporok, hózáporok formájában fordulhat elő. A magasban igen hideg légtömegek érkeznek fölénk, így néhány fokkal visszaesik a hőmérséklet, a hétvégén már sokfelé hűl fagypont alá éjszakánként a levegő, hétfőtől viszont már országszerte fagyokra, nagy területen -5 fok alatti lehűlésre kell számítani a leghidegebb órákban.
A maximum értékek is visszaesnek, a legtöbb helyen már hétvégén sem melegszik 10 fok fölé a levegő, a jövő hét első felében pedig kissé tovább hűl az idő. A kiszáradó talajfelszíneken az éjszakai fagyok hatására várhatóan tovább aprózódik a talaj, amit a szél a szántásokon és az alacsony vetésekben könnyen felkaphat.
2022. februári nemzetközi agrometeorológiai helyzetkép
Európában egyre nagyobb méreteket ölt a hazánkra is jellemző csapadékhiány, a Pireneusi-félsziget környékén már most aszály van.
A műholdas méréseken alapuló legfrissebb globális VHI index térkép (1. ábra) alapján a természetes és a kultúrnövényzet nincs jó állapotban (vörös területek) többek között Afrika északnyugati partvidékén és Mozambik térségében, valamint Dél-Amerika középső részén.
1. ábra
VHI Index 2022. február első dekádjában — forrás: www.fao.org
A januári csapadékösszeg anomália globális térképén nagy területeken láthatunk jelentős csapadékhiányt a sokéves átlaghoz képest, például Afrika középső sávjában, Mexikóban és az USA délnyugati harmadán, de a Földközi-tenger nyugati medencéjében is. Ugyanakkor jóval több eső esett a szokásosnál többek között Ázsia déli részein nagy területen és Ausztrália középső tájain.
Európa
Az őszi vetések Európa nagy részén továbbra is jó állapotban vannak. Azzal együtt, hogy nagy területen Közép- és Nyugat-Európában tartós csapadékhiány lépett fel, melynek egyelőre nincs negatív hatása a növényekre (2. ábra).
2. ábra
Szélsőséges időjárású területek Európában 2022. január 1. és február 18. között
— forrás: ec.europa.eu/jrc/en/mars
Legkomolyabb a csapadékhiány Portugália és Spanyolország déli, Franciaország délkeleti és Olaszország északnyugati részén. A talaj nedvességtartalma ezekben a térségekben jóval az évszakos átlag alatt alakul és az öntözésre használt víztározók szintje is jóval a kapacitások alatt van.
Jelentős a csapadékhiány a Pireneusi-félsziget többi részén, Franciaország déli felén, a Brit-szigeteken, Olaszországban, Szlovéniában, Horvátországban, Magyarországon, Románia keleti és Ukrajna délnyugati részén is. Errefelé egyelőre ennek negatív hatása nincs az őszi vetésekre.
Amerikai Egyesült Államok
A január végi, február eleji heves viharok után február közepére lecsendesült az időjárás, az államok nagy részén csak jelentéktelen csapadék hullott. A száraz idő azonban sokfelé az amúgy is meglévő aszályt erősítette, melynek hatása többfelé megmutatkozik a legelőkön és az őszi gabonák állományaiban (3. ábra).
3.ábra Az aszállyal sújtott vidékek és az őszi búza termőterületeinek összevetése az Egyesült Államokban
— forrás: usda.gov
(vörös csíkozás: aszályos terület, világos zöld terület: őszi búza termőterület, sötét zöld terület:
az őszi búza fő termőterülete)
A nyugati államokban a szárazság meleg, napos idővel párosul, aminek következtében idő előtt olvadásnak indult az alacsonyabb hegyek hótakarója. Az átlagosnál jelentősen melegebb időjárás a nyugati területeken kívül a Síkság északi tájaira és az Atlanti-partvidék északi részére is jellemző volt február közepén.
India
Indiában 27%-kal nőtt a repce vetésterülete, a március végétől induló aratással 10,8 millió tonna össztermést takaríthatnak be 1,27 t/ha körüli termésátlaggal.
Dél-Afrika
A hőmérséklet a keleti fő termőterületeken 25-35 fok között alakult, ennél melegebb az északabbi öntözéses cukornád ültetvények térségében volt. A napos, meleg időjárás kedvezett a nyári növények fejlődésének. A kukorica és a cukornád övezetek bizonyos részein is 10 mm-t meghaladó mennyiség esett.
Cukornád — fotó: pixabay.com
Ausztrália
Kelet-Ausztrália fő mezőgazdasági területein alig esett február közepén, ez a száraz idő segítette a korai vetésű cirok érését és betakarítását. A magas felvásárlási árak miatt a tavalyihoz képest 22%-kal nőtt a repce vetésterülete, így rekord össztermés várható:5,7 millió tonna, 1,83 t/ha-os termésátlaggal.
Argentína
Az ország középső és északnyugati tájain enyhe, záporos idő volt: 10-35 mm csapadék hullott február közepén támogatva a a késői vetésű gabonák és olajos magvak fejlődését. Nagyrészt száraz időjárás uralkodott észak-északkeleten, az északi tájakon pedig magas hőmérséklet (40 fok fölötti maximumokkal) okozott hőstresszt a gyapot és más nyári növények számára.
Brazília
Az ország déli termőterületein tovább fokozódott a szárazság: a kukoricának február 10-ig az 50%-át takarították be, a szójának viszont csak 5%-a érett be ugyanekkorra. Az északabbi fontos mezőgazdasági területeken bőséges csapadék hullott, ami segíti a cukornád, a kávé és egyéb nyári ültetvények állapotát és jó terméskilátásokkal kecsegtet a frissen kikelt kukorica és gyapot vonatkozásában is.
Brazília északabbi fontos mezőgazdasági területeken bőséges csapadék hullott — fotó: pixabay.com
"Az időjárás az egész világon döntően befolyásolja a mezőgazdasági termelést, különösen a növénytermesztést. A nagy termőterületeken bekövetkező időjárási szélsőségek, vagy azok hiánya pedig a világpiacra, így a magyarországi mezőgazdasági árakra van nagy hatással." - írja a met.hu az összefoglalója végén.