Ma éjjel nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, de a keleti megyékben még borult marad az ég. A Duna-Tisza közém és a Dunántúl keleti felén lehet eső, ami fokozatosan megszűnik, éjfél után csapadék már nem valószínű. Az északnyugati szél többfelé megélénkül, a Zemplén környékén és a Dunántúlon késő este meg is erősödik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 2 és 7 fok között alakul, főként nyugaton és északon a szélvédett helyeken talajmenti fagy sem kizárt.

Kedden a legtöbb helyen kisüt a nap, de gomolyfelhők képződnek, és felhőátvonulások várhatók. A legkevesebb napsütés a Tiszántúlon lesz. Csapadék nem valószínű. Az északi, északnyugati szelet sokfelé erős, a Zemplén térségében viharos lökések kísérik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 2, 7 fok között alakul, a szélvédett nyugati és északi tájakon talajmenti fagy is előfordulhat. A legmagasabb nappali hőmérséklet 13 és 16 fok között valószínű.

A hét további napján is változékony marad időjárásunk. Szerdán bár sok lesz a gomolyfelhő, de számottevő csapadék sehol sem valószínű. Csütörtökön egy frontrendszer vonul át fölöttünk nyugat, délnyugat felől északkeleti irányba, melyből előbb a Dunántúlon, majd a nap második felében keleten kell esőre, záporokra számítani. Pénteken főként keleten, északkeleten várhatók záporok, néhol zivatarok, majd szombat estétől ismét egy magassági hidegörvény hoz a jelenlegi számítások szerint elsősorban a Dunántúlra csapadékot.

A keleti országrészben szerdán, csütörtökön és szombaton jelentősen mérséklődik a légmozgás, a Dunántúlon azonban továbbra is gyakran lesz élénk vagy erős a szél. A hőmérséklet a héten az átlagosnál alacsonyabban alakul. A minimumok a legtöbb helyen egész héten 10 fok alatt várhatóak. Kedden hajnalban a Nyugat-Dunántúl szélvédett területein talajmenti fagyok is lehetnek, szerdán a fagyzugos tájakon 2 méteres magasságban is előfordulhat gyenge fagy. Csak lassan melegszik az idő, pénteken még csak kevés helyen, szombaton már többfelé emelkedik 20 fok fölé a hőmérséklet, de vasárnaptól újabb lehűlésre van kilátás. Az 5 cm-es talajhőmérséklet a hét végére jellemzően 14-15 fokra melegszik vissza.

A csapadékos idő beköszöntével gyors fejlődésnek indultak mind az őszi, mind a tavaszi kalászosok, bár a vasárnap beáramlott hideg levegő némiképp megtorpantja ezt a növekedést. Az őszi árpa már a kalászhányás, a búza pedig a szárba indulás fenológiai fázisában jár. A repce lassan elvirágzik, sokfelé már a becőképződés állapota a jellemző. A napraforgó és a kukorica vetése még folyamatban van, már kisorolt táblák is megjelentek. A csapadékos idő nem csak haszonnövényeink fejlődésére, hanem a gyomok növekedésére, a kártevők elszaporodására és a különböző növénybetegségek elterjedésére is kedvezően hat, bár az alacsony hőmérséklet egyelőre hátráltatja ezek elszaporodását.

Aktuális időjárás-előrejelzésünket 24 órás, 5 és 30 napos, valamint település szerinti bontásban, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt megtalálja az Agroinform.hu Időjárás rovatában!

Az időjárás rovat főtámogatója a Kaposflex Kft., támogatója az ICL Specialty Fertilizers.

Indexkép: Péter Boldizsár