Sikerült teleltetned a muskátlit? Ez remek hír! Azonban sajnos ettől még egyáltalán nem biztos, hogy bőven és hosszan fog virágozni. De ha ezt tudod és meg is teszed, a muskátli egészen októberig virágozhat.

Ezt tedd a muskátlival teleltetés után

A muskátli a teleltetés után gyakran megnyúlik és erőtlen hajtásokat hoz. Az oka pedig nem más, mint hogy télen fényhiányos helyen tartottuk, így megpróbált minél több fényhez jutni. Azonban, ha így hagyjuk a muskátlit, nagyon sok energiát fog veszíteni, így kevés virágot fog hozni, azt is csak igen rövid ideig - tudjuk meg a hovege.hu írásából.

Ezért teleltetés után fontos, hogy megmetsszük a muskátlit. Fontos, hogy ezt még azelőtt tegyük meg, mielőtt a muskátli erőteljes növekedésnek indulna, de amikor már nem várhatók fagyok. Ekkor egy tiszta metszőollóval vágjuk vissza a muskátli ágait az erős, egészséges részekig úgy, hogy 2-4 rügy (szem) maradjon a száron. A gyenge, beteg vagy elszáradt részeket tőből távolítsuk el. Így a muskátli csodás alapot kap ahhoz, hogy bokrosodjon és sokáig virágozzon. 

A visszavágás után ültessük a muskátlit friss, tápanyagdús virágföldbe, majd óvatosan kezdjük meg az öntözését. Ahogy a növekedés beindul, fokozatosan szoktassuk a muskátlit a napfényhez és kezdjük el a rendszeres tápoldatozni. De arról se feledkezzünk meg, hogy mindig távolítsuk el az elnyílt virágokat, hiszen így a növény minden energiáját az új virágok hozatalára tudja fordítani. Ilyenkor ne csak a virágfejet, hanem az egész virágszárat törjük vagy vágjuk le tőből.


De nem csak tavasszal tehetünk a hosszas virágzásért. Fontos, hogy  „csípjük” vissza nyáron időnként a friss hajtások legvégét, még mielőtt virágot hoznának. Ez bokrosodásra serkenti a növényt és több virágzó hajtást eredményez.

A muskátli titkai

A muskátli nemzetségéhez közel 200 évelő, pozsgás és bokor alakú faj tartozik. Az első ismert muskátlifaj Dél-Afrikában volt őshonos. A muskátli olaját sok mindenre fel lehet használni, például gyakran teszik bele férfi parfümökbe. A rózsamuskátliból kipréselt olajat az arcápolás során is felhasználják, hiszen képes a faggyúmirigy szabályozására, így segít a pattanásos bőr gyógyításában. De ezen kívül még a vérkeringést is serkenti, és erősíti a bőrt, így arcmaszkokat, testápolókat és ajakbalzsamokat is szívesen készítenek összetevőiből.

A muskátlinak gombaölő, valamint antibakteriális hatása is van, és képes megállítani a vérzést vágások és egyéb sérülések esetén. Sőt, még a szúnyogokat is elűzi, ezért érdemes belőle minél többet tartani, különösen az ablakban. Illata remek hangulatjavítóként és köhögéscsillapítóként. Több olyan muskátli is van, amelyik ráadásul még ehető is.

Erre figyeljünk a muskátli gondozásakor

A muskátli számára nagyon fontos a megfelelő talaj, így vásároljunk számára kifejezetten muskátlik részére összeállított virágföldet. Mivel a muskátli nem szereti a pangó vizet, úgy ültessük, hogy a felesleges locsoló-, vagy esővíz ki tudjon folyni a cserépből, ládából. A muskátli társaság kedvelő növény, így jól érzi magát a fehér virágú mézike társaságában. Mivel a muskátli nem igényes a szomszédságra, bátran ültethetjük más növények mellé.

 

muskátli

A muskátli és a futómuskátli is csodás virágba borítja a kerted. Fotó: Shutterstock

A virágzás ideje előtt és alatt rendszeresen adjunk az öntözővíz mellé tápoldatot a muskátlinak. De ne adjunk neki két hétnél gyakrabban, mert azzal pont az ellenkezőjét érjük el, és megmérgezzük. Ha van egy kis kávézaccunk, dobjuk rá a muskátli földjére. Örülni fog neki.

Az öntözésnél vigyázzunk, hogy ne legyenek vizesek a levelei, mert azok sajnos gombák és bacilusok támadásainak lesznek kitéve. Éppen ezért locsoljunk inkább reggel, hogy estére meg tudjanak száradni a véletlenül vizessé vált levelei is.

Nem néz ki jól a muskátli? Ez lehet az oka!

A muskátli nagyon fényigényes, ezért ne tartsuk árnyékos helyen, mert nem fog virágokat hozni, és a levelei is sárgulni kezdenek.  De az sem jó, ha túlságosan meleg helyen van. Ügyeljünk rá, hogy az ablakban még nagyobb hőmérsékletnek van kitéve, így a legnagyobb melegekben inkább vegyük le onnan, és csak estére kerüljön vissza a helyére, amikor a forróság enyhül.

Ha a pangó vízben áll, attól a növény gyökerei elrothadnak, és a növény megfullad. Ha ehhez még párás, esős idő is társul, a fonákján először kis dudorok, majd idővel barna pöttyök képződnek, melyek neve vízkórság. Hogy ezt elkerüljük, ügyeljünk az egyenletes vízellátására.

De a túl gyakori tápoldatra is kényes a muskátli, hiszen az megégetheti a gyökereket, és idővel a tő pusztulásához vezethet. A fiatal, frissen beültetett töveket ne tápoldatozzuk legalább két hétig. Ha a muskátli leveleinek színén körülbelül 1 cm átmérőjű, kerek, sárguló foltok jelennek meg, akkor ez rozsdafertőzésre utal. Ezzel egyidejűleg ugyanis a levelek fonákján tűnnek elő a gombás betegség szaporító képletei. A fertőzés ott terjed el, ahol a növények sűrűn állnak és a leveleik az eső és az öntözés után sokáig nedvesek maradnak, ezért kerülni kell a túlöntözést és a túltáplálást. Fontos, hogy a fertőzött növényt permetezzük.

A muskátlira érdemes odafigyelnünk, hiszen csodás virágokkal fogja meghálálni a helyes gondoskodást.