A hazai sajtó tele volt Nagy István agrárminiszter minapi Facebook-posztjával, melyben arról emlékezett meg a tárcavezető, hogy érik a fostos szilva. A poszt alá közel száz hozzászólás érkezett, volt, aki azt írta, hogy ez a fajta fosóka szilva, nem fostos, más ringlónak vélte, egy másik kommentből pedig megtudhattuk, hogy igen finom pálinka főzhető belőle. (Igaza van, de ne feledkezzünk meg a kompótról és a lekvárról sem. És van, aki ketchup-ot készít a lotyószilvából – merthogy így is ismerik.)

Habár sokaknak kellemes, vagy kevésbé kellemes gyermekkori élményük fűződik ehhez a szilvafajtához, legalább annyian alig ismerik. Pedig a falvakban régen a ház elé, az utcafrontra is ültették, s az érő gyümölcs enyhülést adott az arra járó szomjas vándornak. És nemcsak a szomjúságot illetően...

Szóval mit is kell tudni a fosókáról?

Hát először is azt, hogy ha valaki nem tudott magának megálljt parancsolni a fogyasztása közben, az bizony kiadós hasmenés élményével gazdagodott. Állítólag azonban egy idő után hozzászokik az emésztőrendszer és a kellemetlen mellékhatás elmarad. Én még nem próbáltam ki, nem ettem annyit, hogy erre a szinte eljussak, szóval ezt sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudom.


Ahogy az már fentebb kiderült, egy szilvafajtáról van szó. Az alapfajt mirabolán szilva néven alanynak szaporítják a faiskolák, többféle csonthéjas gyümölcsfát, díszcserjét, illetve díszfát szemeznek rá. Öt-nyolc méter magasra megnövő, március végén zöldesfehér virágokkal nyíló, tövises fácska, vagy bokorfa. Termése gömbölyű, sárga, vagy piros ízű, kellemesen édeskés-savanykás ízű.

fosóka szilva

Lotaringiában igen nagy becsben tartják a Lorraine Mirabelle fajtát – forrás: Pixabay

Habár Magyarországon egyre kevésbé ismert, Franciaországban, Lotaringiában igen népszerű, generációról generációra hagyományozódik a termelése. Lotaringia aranya, a kis sárga szilva a régió emblematikus gyümölcse, mely 1996-ban kapott földrajzi eredetvédelmet. Ott a Lorraine Mirabelle fajtát termesztik nagy területen. Kiváló nyári gyümölcs, nyersen, pitében, kompótként, lekvár formában, sőt, nemcsak édesen, hanem sósan is. Ennek a fajtának a betakarítása Lotaringiában hagyományosan augusztus 3-án kezdődik, a gyümölcs akkorra éri el az optimális érettséget.