Lisztharmat tünetei szőlőn – fotó: Zsigó György
A peronoszpóra sem sínylette meg a telet, ezért a virágzásig a rezet is érdemes a permetlébe keverni.
Fürtmegnyúlástól pedig majd mindkét gombára jöhetnek a felszívódó szerek, az úgynevezett szisztemikus blokk. A lisztharmattal biztosan számolhatunk, a peronoszpóra felfutása pedig sokkal inkább az időjárástól függ. Sok felszívódó készítmény található mindkét gombára a III. kategóriások között is. Nagyon gyorsan fejlődnek a növények, most gyakran ellenőrizzék a kertjeiket. A halvány folttal és levéllemez enyhe torzulásával induló lisztharmat fertőzés első tüneteit, gyakran a kordon karhoz és talajhoz közeli kicsi, gyakran csökött leveleken találhatják meg. Lásd a tavalyi fotót.
Az alma és a körte varasodásával is számolnunk kell. Óbudán még nem láttam a jelét a fertőzésnek, de a meleg és csapadékos időjárás (az éjszaka két zápor is átfutott felettünk) berobbanthatja a fertőzést az érzékeny fajtákon. Ahol nem végezték el a rezes lemosást, esetleg az őszi beteg levelek is még a fák alatt vannak, ott nagyobb valószínűséggel számíthatnak a gombára. Itt már elvirágzott az összes fajta, az almatermésűeknél is eljött a felszívódó gombaölők ideje. A szőlőhöz hasonlóan, 2-3 alkalommal kell ismételni velük. Több készítmény egyszerre véd a lisztharmat és a varasodás ellen is, kérdezzék az eladókat, olvassák el a címkéket.
A tankönyvek szerint ennél a hőmérsékletnél már nem támadhatna a tafrina. A szomszéd őszibarackja az utóbbi napokban mégis bepirosodott, rosszabbul néz ki mint tavasszal. Talán az előző hét esői, a hűvös hajnalok párája indította be a fertőzést. A szélsőséges időjárás, különleges figyelmet követel tőlünk. A fotó ma készült.
Tafrina tünete őszibarackon – fotó: Zsigó György
A feromoncsapdákban megnövekedett a befogott vadgesztenyelevél-aknázómolyok száma. A Dimilin 25WP-nek és a Runner 2 F-nek is (más néven Strip-10 2F) már a tojásrakás előtt a levél felszínén kell lennie. Ahol már kis aknák is megjelentek, ott a felszívódó Mospilannal is kiegészíthetik a permetlevet. (A fénykép május elsejei.) A repkedő lepkék ellen Decist vagy például valamelyik Karatét is hozzáadagolhatják a keverékhez.
Vadgesztenyelevél-aknázómoly nyomai – fotó: Zsigó György
További növényvédelmi előrejelzésekért, fotókért és a teljes hazai növényvédőszer adatbázisért kattintson az Agroinform.hu/novenyvedelem oldalra.