A kormányzat és a hegyközségek képviselője egyaránt arra buzdítanak mindenkit, hogy a szőlő- és borágazat szereplőinek összefogásra van szüksége. Amennyiben ez nem valósul meg, abban az esetben az agrárökológiai program kifutása után több ültetvényt is kivághatnak.

Katasztrofális helyzetek

A minap zajlott le a soltvadkerti újborünnep, ahol Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára is részt vett. Elmondta, hogy ebben az évben nagyjából 60 ezer hektár szőlőterületről összesen körülbelül 4,1 millió mázsa szőlőt szüreteltek le, ebből 1,9 millió a Kunsági borvidék érdeme - írta meg a Világgazdaság.

A 2023-as évben hozzávetőlegesen 2,8-2,9 millió hektoliter borral számolnak. A tárcavezető emlékeztetett arra, hogy idén volt egy lepárlási program a vörös- és a rozsborokra, amelynek keretében közel 40 ezer hektoliterrel csökkentették a borkészletet.

Mi lesz a kötelező visszaváltási rendszerrel?

Erről annyit mondott, hogy még folynak az egyeztetések. Az államtitkár reményei szerint azonban sikeres lesz az akció. Úgy gondolja, hogy a kiterjesztett gyártói felelősség bevezetése kapcsán adott könnyítések itt is érvényesek lesznek.

Az export piaca

Az államtitkár az exportról elmondta, hogy az elmúlt egy évben 1,3 millió hektoliter magyar bort adtak el az exportpiacon. Ebben az évben viszont van egy kis lemaradás, hiszen míg 2022 augusztusáig 785 ezer hektolitert értékesítettek, addig az idei év ugyanezen időszakában ez a szám 730 ezerre csökkent. Az egy literre átlagos exportár 1,07 euró, ami nem változott az egy évvel ezelőtti árhoz képest. Ha viszont nem történik változás, tehát nem lesz növekedés, a szőlőár is alacsony szinten marad.

Szabálymódosítások

2023 nyarán több szabálymódosítás történt, ami kedvezően hathat a szőlőtermesztésre. Már lehetőség van kisüzemi borpárlatok készítésére, valamint idén már lehet alkoholmentesített, illetve részben alkoholmentesített borokat is készíteni. Utóbbira nagy hatással volt a fogyasztói szokásokban történő változások.

Nem minden borvidék van jó helyzetben

A tervek szerint márciusban hirdetik majd meg azt a pályázatot, aminek a keretein belül borászati gépekre, valamint technológiai berendezésekre beszerzéséhez szükséges pénzösszegre lehet majd támogatást igényelni. Nyomatékosította, hogy együttműködés nélkül biztosan nem számíthatunk rendes szőlőárakra.

Szerencsére a Kunsági borvidéken idén kiemelkedő mennyiségű szőlőterméssel dolgozhattak. Az eddigi adatok alapján ezen a területen hektáronként 116 mázsát szüreteltek le, míg az országos átlag csupán 76 mázsa volt.

A felvásárlási árak viszont szinte mindenhol hasonlóak, azonban a termésmennyiségekben keletkező különbségek miatt jól látszik, hogy vannak olyan borvidékek, ahol nagyon rossz a helyzet.

Ha így folytatjuk, nem sok ültetvény marad, amin gazdálkodni lehetne - fotó: pexels.com

Becsüljük meg a termelőket!

Az államtitkár végül elmondta, hogy hosszabb távon csak akkor van esély az ágazat megmentésére, ha mindenki összefog a másikkal és megbecsüljük egymást. Fontos azonban generációváltás, a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás, de ami még nagyobb kihívást jelenthet, az EPR és a DRS bevezetése. Utóbbi a mostani tervezet szerint betarthatatlan.

A borászok számára mindenképpen fontos üzenet, hogy a szőlőtermelőket meg kell becsülni. Amint az agrárkörnyezet-gazdálkodási program kifut és nem változnak a mostani jövedelmi viszonyok, nagy valószínűséggel sokkal kevesebb termelő marad. A gazdálkodók ugyanis ki fogják vágni az ültetvényeket, ami bár érthető, mégis aggasztó a jövőre nézve.