A barrique-ot talán kevéssé kell magyarázni, hogy tölgyfahordóban való tárolást, érlelést jelent, a fehér- és vörösbor is egészen egyértelmű. Vannak viszont olyan borkategóriák, amelyekkel csak ritkán találkozunk.

Jégbor: túléretten, megfagyottan szüretelt és préselt szőlőbogyók felhasználásával előállított bor. Ezenfelül  természetes alkoholtartalma legalább 16,66 térfogatszázalék, maradékcukor-tartalma legalább 45 g/liter. Elengedhetetlen kitétel még, hogy az  előállításához a szőlőt igazoltan legfeljebb 7°C-os hőmérsékleten szüretelték. Ha egy borász jégbor készítene, szándékát legalább 48 órával a tervezett szüreti időpont előtt be kell jelenteni az ültetvény területe szerint illetékes hegybíró részére.

Virgin vintage: az ültetvényről első alkalommal szüretelt szőlőből készült bor. A címkén az "első szüret" kifejezés is erre utal.

Újbor: a szüret évében palackozásra került bor.

Óbor: a szüretet követő legalább harmadik évben palackozott bor.

Crémant: kézi szüretelésű, bizonyos szőlőfajtákból készült pezsgő.

Cuvée: legalább két szőlőfajta borából készült borászati termék.

Borkülönlegesség: kizárólag a Tokaji borok címkéjén találkozhatunk ezzel a kifejezéssel.

A fehér- és vörösbort nem kell magyarázni, a rozé már izgalmasabb kérdés

A fehér- és vörösbort nem kell magyarázni, a rozé már izgalmasabb kérdés – Fotó: Shutterstock

Aszú: tokaji borkülönlegesség, amely 3, 4, 5 és 6 puttonyos aszú és aszúesszencia lehet. Olyan bort jelöl, amely készítése során újbort, mustot vagy erjedésben lévő újbort (murcit) öntenek aszúsodott szőlőszemekre, majd érlelik. Az aszúborokat és az aszúeszenciát legalább 3 évig érlelik, ebből legalább 2 évig kisméretű tölgyfahordóban.

Aszúkészítés hagyományos mértékegysége a puttony és a gönci hordó és a keverési arányokat ebben fejezik ki. Tehát 3 puttonyos aszúnál 1 gönci hordóhoz (136 literhez) 3 puttonnyi aszúszemet kevernek. Ugyanakkor SI-mértékegységben mindez úgy alakul, hogy 100 l musthoz vagy újborhoz 3 puttonyos aszúnál 60 kg aszúszemet adnak, 6 puttonyos aszúnál pedig 120 kg-ot.

Esszencia (korábban eszencia): az esszencia az aszúszemek saját súlya által kinyomott sűrű, nagy cukortartalmú leve, amelynek egy részét az aszúborok erjedésének végén vagy az érlelés során az aszúborhoz adnak hozzá, más részét pedig tokaji esszencia néven forgalomba hozzák. Tokaji borkülönlegesség.


Fordítás: tokaji borkülönlegesség, amely úgy készül, hogy bort öntenek az ugyanabból a szüretből származó préselt aszúpépre és amelyet legalább 2 évig érlelnek (egy évig hordóban). Napjainkban borritkaságnak is számít.

Máslás: szintén tokaji borkülönlegesség, amely úgy készül, hogy bort öntenek az ugyanabból a szüretből származó tokaji aszú seprőjére és amelyet legalább két évig érlelnek (egy évig hordóban). Napjainkban szintén borritkaságnak számít.

Szamorodni: ugyancsak tokaji borkülönlegesség, amely aszúsodott és friss szőlőszemekből előállított bor, amelyet legalább két éven keresztül érleltek (egy évig hordóban).

Siller: rövid, héjon erjesztés következtében élénk, halvány színű vörösbor.

Muzeális bor: olyan bor, amelyet legalább öt évig palackban érleltek.

Rozé (vagy rosé): kékszőlőből készült borászati termékek. Fontos, hogy a vörös- és fehérborok összeöntésével készült borászati termékre nem használható ez a kifejezés kivéve pezsgők, minőségi pezsgők és illatos minőségi pezsgők, a gyöngyözőborok, valamint a széndioxid hozzáadásával készült gyöngyözőborok esetében.

Felhasznált források: Borászati termékek jelölési útmutatója című dokumentum, valamint a 99/2004. (VI. 3.) FVM rendelet a borok előállításáról.