Téged szúrt már meg darázs? Sajnos sokan vagyunk így ezzel. Aki pedig olyan szerencsés, hogy idáig megúszta, annak sem árt óvatosnak lenni. A darázs szúrása ugyanis nem csak fájdalmas, de akár még orvosi beavatkozásra is szükség lehet miatta. Éppen ezért jobb mindent elkövetni, hogy ne jöhessenek a kártevők a közelünkbe.
Legyen darázsmentes a kerted
A darazsak jelentős jelentős kárt okoznak a kertben, hiszen kevés olyan dolog van, amit ne találnának ehetőnek. Kiszívják a gyümölcsök levét, átrágják a szőlő bogyójának a héját, és a sort még a végtelenségig lehetne folytatni. Ráadásul ránk nézve is veszélyesek, így hát nem árt mindent megtenni, hogy elkerüljék a kertünket.
1. A kertben a darazsak ellen leginkább csapdák kihelyezésével tudunk védekezni. A csapdákba cukros, ecetes oldatot, illetve higított sört szoktak önteni, amelyik odacsalogatja a darazsakat.
2. A gyümölcsdarazsak ugyan nagyon aprók, de a kár, amit okoznak, testtömegindexükkel fordítottan arányos. A lárváik járatokat rágnak a gyümölcsben, kiodvasítják a magházat, és a helyére ürüléket tesznek. Mivel egészen aprók, lehet, hogy csak azt fogjuk észlelni, hogy valamiért jobban hullik a gyümölcs. A megoldás ellenük a fehér színű gyümölcsdarázs színcsapda. Nagyüzemi gyümölcstermesztés esetén azonban az egyetlen fegyver a kezünkben ellenük a sziromhullást követő közvetlen permetezés.
3. Vannak olyan illóolajok, amelyeket a darazsak nem szívesen lélegeznek be. Ilyen például a szegfűszeg-muskátli-citromfű kombináció, megfűszerezve némi vízzel és szappannal Ezt fújjuk bátran a potenciálisan fészeképítésre veszélyes helyekre. Ne maradjanak ki a falak repedései, az ereszek, a párkányok, és a tető alatti területek sem.
4. De az is megoldás, ha azokra a helyekre, ahol a darazsak gyakran feltűnnek, egy lapos edényben vizet helyezünk ki, hiszen ezzel mérsékelni tudjuk a gyümölcseinket ért támadásaik mennyiségét.
5. Szüretelés közben sajnos gyakran találkozhatunk darazsakkal, így fontos, hogy védjük magunkat, már a ruházatunkkal is. A legjobb, ha sűrű szövésű, zárt ruhát és kerti kesztyűt viselünk, a nadrágunk szárát pedig betűrjük a zokninkba, így minél kisebb esély van rá, hogy a csupasz bőrünkön szúrjanak meg bennünket a darazsak.
6. Soha ne hagyjuk a földön a lehullott gyümölcsöket, és ne hagyjuk a fán a sérülteket sem.
7. A darazsakkal szemben a szerves foszfátot tartalmazó, széles spektrumú inszekticidek használata javasolt. A darazsak az esti órákban inaktívak, így ilyenkor érdemes lefújnunk a fészket. Ekkor inkább vörös fényű zseblámpát használjunk, mert a darazsak nem látják a vörös színt. A fészek lefújása után hagyjuk el a helyszínt. Azonban a legbiztonságosabb megoldás, ha szakértőt hívunk a fészek megsemmisítéséhez.
Legyünk óvatosak a darázsfészekkel
Arra nagyon ügyeljünk, hogy ha darázsfészket találunk, azt semmi esetre se bántsuk. Általában gerendákra, ajtó- és ablaktokokra építik fészküket, azonban, ha támadást észlelnek, óriási veszélynek tesszük ki magunkat.
A darázs távoltartása nem is olyan bonyolult. Fotó: Shutterstock
Télen csak a megtermékenyített anya tartózkodik a fészekben, így ekkor könnyedén el tudjuk távolítani azt. Máskor ne nyúljunk a fészkükhöz, mivel a darazsak nem olyanok, mint a méhek, akik a királynőjüket védik, hanem ők kifejezetten a fészküket fogják megvédeni, bármilyen támadással szemben! Ráadásul családjuk akár 1000 tagból is állhat. Éppen ezért ilyenkor már csak szakértői segítséggel távolíthatók el a darázsfészkek.
Amikor pedig darázs kering körülöttünk, ne kezdjünk el a kezünkkel hadonászni, hiszen azt is támadásnak fogja venni, és meg fog minket szúrni. Sokak számára a darázsszúrás csupán kisebb fájdalmat okoz azonban akár halálos veszélyt is jelenthet, ha valaki allergiás a darázs mérgére. A darazsak ráadásul a méhektől eltérően nem csak egyszer tudják használni a fullánkjukat, hanem többször is. Eközben egyfajta feromont bocsátanak ki, amellyel azt üzenik a többi darázsnak, hogy sürgős segítségre van szükségük, ezért sem szabad velük közelharcba keveredni.
Ezek a növények elriasztják a darazsakat
A muskátli nem csak szebbé teszi az ablakainkat és a kertünket, de még a szúnyogokat és a darazsakat is segít távol tartani. A muskátli levele ugyanis olyan illatú, amelyet a darazsak egyáltalán nem kedvelnek.
De a paradicsom is kiváló ötlet, ha nem szeretnénk, hogy a kertünkben sok szúnyog és darázs legyen. Habár mi nagyon kedveljük, a darázs és a szúnyog azonban ki nem állhatja a paradicsom erős illatát. Éppen ezért érdemes a balkonládába is néhány paradicsomot nevelni, hogy az otthonunk is biztonságban legyen, ne csak a kertünk.
A darázs is hasznos
A rovarok olyan alapvető ökológiai feladatokat látnak el, mint az ízeltlábúak populációjának mérséklése, a szerves anyagok lebontása és a beporzás, és annak ellenére, hogy legtöbbször ezt a méheknek tulajdonítjuk, ebben a bogarak, a pillangók, a legyek és a darazsak is részt vesznek.
A darazsak utódaikat elsősorban magas fehérjetartalmú, állati eredetű szövetekkel táplálják, tehát a méhekkel ellentétben ragadozók. Mivel a darazsak ragadozók, a biológiai szabályozásban is részt vesznek, hiszen rengeteg gyorsan szaporodó ízeltlábút pusztítanak el.
Habár a darazsak agresszívabban viselkednek, mint a méhek, ez leginkább csak akkor nyilvánul meg, ha prédára vadásznak, vagy ha fenyegetik őket. A méhek és a darazsak fullánkja is csak önvédelemre szolgál. Ez a tojócsövük módosulata, ezért csak a nőstények képesek „csípésre", azonban amíg a méhek fullánkja szúrás után beakad a bőrbe, ezért kiszakad az állat hasfala és emésztőrendszere, majd az állat a szúrás után hamarosan elpusztul, addig a darazsak több szúrásra is képesek, mert fullánkjukat gond nélkül ki tudják húzni és újra beszúrni.
Ez segít, ha megszúrt a darázs
Lúgos méreg ellen a savas anyagok hasznosak. A 10 százalékos háztartási ecet régi praktika a darázscsípés kezelésére, ami ráadásul azonnali enyhülést hoz.
De az alma-, a balzsam- vagy borecet is kiváló a darázs csípésére. Ha félbe vágunk egy vöröshagymát, és ezzel dörzsöljük át a szúrás helyét, nem csak a fájdalom múlik el hamar, de a gyulladás is csökken. A lándzsás útifűnek antibakteriális és fájdalomcsillapító hatása van, azonban a bazsalikom is kiváló a darázs szúrásának enyhítésére..
A csípés helye minden esetben bedagad, de a gyerekek esetében ez akár nagyobb is lehet és kiterjedhet az egész végtagra. Éppen ezért nagyon veszélyes, ha a szájüregben történik a csípés. Ekkor rögtön mentőt kell hívni, akkor is, ha valaki nem allergiás a csípésre, hiszen a duzzadás miatt fulladás következhet be.
A gyerekek 0,4-0,8 százaléka és a felnőttek 3 százaléka érintett valamilyen fokú méh- vagy darázsméreg-allergiában, ezért tragédiát okozhat, ha a csípést követő 30 percen belül egész szervezetet érintő allergiás reakció, anafilaxia jelentkezik.
A darazsakat tehát nem árt távol tartani magunktól.