A káposztamoly (Plutella xylostella) hosszú évtizedek óta dézsmálja kertészeti növényeinket, és – nyugat-európai növényvédelmi szakértők szerint – Európa-szerte egyre inkább az agrártermelők valóságos rémévé, úgynevezett „szuper-kártevővé" válik, mivel helyenként 100 százalékban képes letarolni a káposztafélék vetését.

káposzta

Az Egyesült Királyságban a káposztafélék a haszonnövények különösen fontos csoportját képezik – fotó: pixabay.com

Rövid idő alatt rezisztenciát képes kifejleszteni a rovarirtó szerekkel szemben

Az agriland.ie hírportál cikke megállapítja, hogy ennek a rovarnak a legnagyobb veszélyessége gyors szaporodó képességében, valamint abban áll, hogy génmutáció révén, rövid idő alatt rezisztenciát képes kifejleszteni különböző rovarirtó szerekkel szemben.

Ennek az alkalmazkodó képességnek a növényvédelem szempontjából bizonyos előnye is lehet, mivel a piretrin alapú szerek ellen rezisztenciát kifejlesztő kártevők általában nem képesek átvészelni az európai telet.


A termelőknek alaposan fel kell készülniük a védekezésre

Dr. Dawn Teverson, a Brit Mezőgazdasági és Kertészeti Fejlesztési Tanács (AHDB) menedzsere szerint azonban ez sajnos nem érvényes a káposztamolyra, mivel kora tavasszal számos piretrin-rezisztens egyedet találtak belőlük.

Ezért a termelőknek alaposan fel kell készülniük a védekezésre. A kártevő különösen nagy veszélyt jelent az Egyesült Királyságban, ahol a káposztafélék a haszonnövények különösen fontos csoportját képezik, és termelési értékük az utóbbi években meghaladta a 200 millió font-sterlinget. Az AHDB arra kéri a termelőket hogy tavasszal küldjenek be káposztamoly példányokat.