Az elmúlt években egyre melegebbek a telek, ami nem tesz jót a hazai növényállománynak. Bár a december és a január is melegebb volt a kelleténél, de az nem okozott komolyabb problémát, mert mélynyugalmi állapotban voltak a fák, melyből nagyon nehéz kimozdítani őket – tette hozzá.
Virágzó mandulafák a 71-es főút mellett, Balatongyöröknél 2020. március 1-jén – fotó: MTI/Varga György
A szakember elmondása szerint körülbelül február közepén kezdődik a kényszernyugalmi időszak, ami folyamán az időjárástól függően indul meg a nedvkeringés a növényekben. Az utóbbi pár hét időjárása pedig elindította a rügyképződést a mandula mellett már az őszibaracknál és a kajsziféléknél is.
Az időzítés azért nem szerencsés, mert egy esetleges későbbi fagy kellemetlenül érintheti a növényeket és komoly terméskiesést okozhatnak. Emellett egy másik káros jelenség is megfigyelhető. Az enyhe tél kedvezett a kártevőknek és a kórokozóknak. A védekezést ráadásul nehezíti az Európai Unió egyre szigorúbb szabályozása is.
Jelenleg még nem lehet terméskiesésről beszélni, de egy váratlanul érkező nagyobb hideg okozhat ilyet akár rügykárosodáson keresztül, vagy a későbbiekben a virágzás idején – hangsúlyozta Mártonffy Béla.
Az elmúlt években 30 százaléktól 70-80, de volt olyan terület, ahol 100 százalékos fagykár is előfordult – tette hozzá a szakember.
Kiemelt kép: MTI/Sóki Tamás