Európa energiaigényének egynegyedét földgázból biztosítja, a mai napig jelentős a gázerőművek szerepe is, így a földgáz árának robbanásszerű emelkedése az elektromos áram drágulását is magával hozta - írja a FruitVeb.

Egyre több amerikai cseppfolyósított földgázt (LNG) szállító hajó érkezik Európába

Az ukrán határ melletti csapatösszevonások miatti konfliktus Moszkva és a nyugat-európai államok között jelenleg is árfelhajtó hatású, bár a földgáz árát  valamelyest csökkenteti, hogy egyre több amerikai cseppfolyósított földgázt (LNG) szállító hajó érkezik Európába.

Az amerikai Citigroup bank elemzői szerint ezen a télen Európa az utóbbi 10 év legmagasabb energiaszámláját lesz kénytelen befizetni: becsléseik szerint 875 milliárd eurót, ami a tavalyi  260 milliárdhoz képest több, mint háromszoros növekedés.

üvegház

A magas energiaárak miatt az üvegházak felhagyhatnak a termeléssel  — fotó: pixabay.com

Már tavaly október-november közepén szárnyra kaptak olyan híresztelések, miszerint a hajtatott zöldségek ára olyan magas lesz a megemelkedő energiaárak és költségek miatt, hogy azt a fogyasztók már nem lesznek képesek megfizetni és emiatt az üvegházak inkább felhagynak a termeléssel. A FruitVeb annak járt utána, hogy az egyes európai államokban a január végéig eltelt időszakban miként reagált az ágazat és a kormányzatok erre a helyzetre.

Hollandia - a földgáz használat arányát akarják csökkenteni

A december elején megalakult négypárti koalíciós kormány a földgázhasználat arányának csökkentését tűzte ki célul az üvegházi termesztésben.  A kormány ráadásul 0%-os ÁFA-kulcsot szeretne bevezetni a zöldségekre és a gyümölcsökre is, igaz ezzel kapcsolatban elég óvatosan fogalmazott:  „meg fogjuk látni, hogyan csökkenthetnénk 0%-ra a zöldségek és gyümölcsök ÁFÁ-ját hosszú távon" - áll a mezőgazdasági programban.

A  helyzetet bonyolítja, hogy a holland NAV informatikai rendszere nagyon elavult és rugalmatlan, az eszközrendszer átállítása akár évekbe és eurószázmilliárdokba is telhet.

Az energiaárak miatt január 24-én több termelői szervezet is (dísznövényesek, hajtató kertészek) tüntetést tartott Hágában.  A kulturált hangvételű demonstráció alkalmával a klíma- és energiaügyi, illetve mezőgazdaságért-, természetvédelemért- és élelmiszerminőségért felelős miniszter átvette a tüntetők követeléseit, meghallgatta az aggodalmaikat.

üvegház

Hollandiában a kormány a földgázhasználat arányának csökkentését tűzte ki célul az üvegházi termesztésben — fotó: pixabay.com

A tüntetők ezzel kapcsolatban megjegyezték, hogy „a kormányzat nyilván nem tudja egyszerűen csak úgy lecsökkenteni a gáz árát. A vállalatoknak most azért kell képesnek lennie a túlélésre, hogy aztán a későbbiekben jóval fenntarthatóbban működhessenek. A fenntarthatóvá válás jó ütemben halad ugyan, de ha így folytatjuk, nem marad elég pénz a céges bankszámlákon ahhoz, hogy fenntartható beruházásokat valósíthassunk meg. Ezt pedig a bankok nyilván nem fogják jó szemmel nézni, tehát arra kérjük a kormányt, hogy egy garanciaalappal segítse ilyen irányú beruházásainkat, különös tekintettel az energiatakarékosságra vagy az energia visszanyerésére."

A termelők széles köre gondolja azt, hogy a kormány felelőtlenül járt el akkor, amikor nem kötött hosszabb távú gázszállítási szerződéseket, és rendkívül nagy kockázatot vállalt azzal, hogy a piaci árak hektikus alakulását nem ellentételezte egy biztosan elérhető készlettel. Tény, hogy 2021. december végén a holland kormány nem rendelkezett semmiféle vészforgatókönyvvel  a helyzet kezelésére.

A gázárak drágulása a fenntartható energiaforrásokat használó üvegházakat is hátrányosan érinti, mivel ezeknél a jelenlegi szabályozás azt ismeri el támogatással, ha a gáznál drágább energiaforrást használnak. Ebben az esetben az aktuális gázár és a fenntartható hordozó megállapított ára közötti különbséget kompenzálják. A gazdák 2022-ben a nagyon magas gázárak miatt alig kapnak majd kompenzációt (hiszen az a fenntartható hordozó árához lesz közel).

paradicsom üvegház

Fűtött üvegházban a lengyelek 1400 hektáron állítanak elő paradicsomot  — fotó: pixabay.com

Lengyel üvegházak - most még az olcsóbb szén miatt nyugalom van, de mi lesz 2030-ig

A FruitVeb már beszámolt a lengyel kormány zöldség-gyümölcs ÁFA 0%-ra vonatkozó  csökkentéséről és inflációellenes intézkedéscsomagjáról.

Lengyelországban a modern üvegházi hajtatófelület az elmúlt pár évben gyors ütemben bővült: fűtött üvegházban csak paradicsomot 1400 hektáron állítanak elő, amit nagyrészt  belföldön értékesítenek (a lengyel piac Európa második legnagyobb paradicsompiaca, a fejenkénti fogyasztás pedig a tagállamok között az egyik legmagasabb).

Az energiaárak növekedését természetesen a nemrég létesült üvegházak is megérzik – de nem olyan mértékben, mint a hollandok, ahol négyszeres- ötszörös a drágulás. Ennek egyszerű oka van:  a lengyel mezőgazdaság az energiaigényének a 70-80%-át szénből fedezi, ami most az egy évvel korábbihoz képest „csak" nagyjából kétszeres drágulást eredményezett az energiaárakban. Viszont a lengyeleknek a következő 8-10 évben jelentős problémát fog okozni, miként váljanak majd le erről az energiahordozóról, amit az aláírt uniós megállapodás követel majd meg tőlük 2030-ig.

Olaszország

Az olasz élelmiszergyártók petícióval fordultak a kormányhoz beavatkozást követelve.

uborka

Bulgáriában az üvegházi termelés 70%-os leállása miatt hiánycikk lett az uborka — fotó: pixabay.com

Bulgária - az üvegházak csaknem 70%-a felfüggesztette működését

Bulgáriában a magas gázárak miatt a zöldségtermesztéssel foglalkozó üvegházak majdnem 70%-a felfüggesztette működését.  A belföldi piac azonnal megérezte ezt - hiánycikké vált a bolgár uborka és paradicsom.

Január elején a gáz ára Bulgáriában 30%-kal, 67 euró/MWh-ra emelkedett, ami miatt gázár-kompenzációt követelnek az üvegházi termesztők annak ellenére is, hogy a gázárak még mindig messze a nyugat-európai árak alatti szinten állnak.

Hazánkhoz hasonlóan a bolgárok is hosszú távú gázszállítási szerződéseket kötöttek - Oroszországgal és Azerbajdzsánnal szerződtek le. Az EU legszegényebb tagállamában a termelők helyzete sérülékeny,  igen érzékenyen reagálnak minden áremelkedésre. A bolgár üvegházi termesztők egyesülete szeretné elérni, hogy a görög termelőkhöz hasonlóan ők is állami támogatásban részesüljenek az elszállt  gáz- és az elektromos áram árak kompenzálására.