Szeptember 1-től Svájcban a babérmeggyet sem értékesíteni, sem eladni, sem importálni nem lehet. A hatóságok a tiltással akarják elejét venni annak, hogy a növények még jobban elterjedjenek és károkat okozzanak. A már kertben lévő egyedeket azonban nem kell kipusztítani, írta a FAZ.

A babérmeggy (Prunus laurocerasus) a rózsafélék családjába tartozik és Kis-Ázsiából származik. Örökzöld, ennek ellenére érzéketlen a hőségre és a szárazságra. Ráadásul gyorsan növő és kitűnő sövénynek. Mindezek okán vált hamar közkedveltté, annál is inkább, mert az egyik legalkalmasabb a klímaváltozás miatt egyre jobban pusztuló tujaállományok pótlására.

babérmeggy

Minden része mérgező az állatok számára – forrás: Pixabay

Mérgező hatása miatt azonban a rovarokra és a növényevő állatokra is veszélyt jelenthet. Ha az állatok elfogyasztják a leveleket, mérgező hidrogén-cianid képződhet a gyomorban. 2013-ban a cserje kiérdemelte a korántsem hízelgő, "Az év mérgező növénye" címet.


Mindemellett az invazív idegen fajok ökológiai, gazdasági és egészségügyi károkat okozhatnak állapította meg a svájci kormány az értékesítés tilalmáról szóló határozatában. Olyan széles körben elterjedhetnek, hogy kiszorítják az őshonos növényeket, megfosztva a rovarokat és más fajokat élőhelyüktől vagy táplálékuktól.

Az Egyesült Nemzetek Nemzetközi Biodiverzitási Tanácsa (IPBES) jelentése szerint az invazív fajoknak kulcsszerepük van abban, hogy kihalt az állat- és növényfajok 60 százaléka.

Forrás: Economx