A Kaliforniai Egyetem kutatócsoportja forradalmi műanyag-hasznosítási eljáráson dolgozik, amiről a New Scientist számolt be. A folyamat lényege, hogy a hétköznapi eldobható műanyag tárgyakat katalizátorok bevetésével elpárologtatják, és így az alkotóelemekből újra jó minőségű műanyagok gyárthatók. Az első kísérletek során ehhez ritka és drága fémkatalizátorokra, például irídiumra volt szükség; a továbbfejlesztett eljárás ezt a problémát igyekszik kiküszöbölni.

A szakemberek az új módszerhez két, könnyebben hozzáférhető és lényegesen olcsóbb katalizátort választottak, melyek 90 százalékos hatékonysággal állították elő a műanyagokat adó óriásmolekulákat (polimereket) alkotó monomereket, a propilént és az izobutilént. Ezzel olyan tiszta alapanyagot tudnak előállítani, amit szinte új nyersanyagként lehet felhasználni a körforgásos gazdálkodásban – írja a qubit.hu.

A műanyaggyártásban a műanyagot alkotó polimereken kívül számos adalékanyagot is használnak, amelyek közül egyelőre csak egy szűk réteg párolgását tesztelték, azonban az eredmények biztatóak.

Olvasd el a témában alábbi cikkünket is:

Önmagát lebontó műanyagot hoztak létre

Indexkép: Shutterstock