Az ágazatot képviselő Gyógynövény Szövetség és Terméktanács az Agrárminisztériummal együtt dolgozik a versenyképesség fejlesztésén.
„Ahhoz, hogy versenyképes legyen az ágazat az Európán belüli versenytársaival kapcsolatban, valóban segítségre van szüksége. Ezt az ágazatot is érinti a munkaerőhiány, itt is fontos olyan stratégiákat, olyan jogszabályokat alkotni, amelyek azt segítik, hogy a gyógynövények megfelelő módon kerüljenek termesztésre, és állandó, megfelelő alapanyagot tudjanak biztosítani” – számolt be Zsigó Róbert államtitkár az M1-nek.
A tavalyi évben a legnépszerűbb gyógynövény a levendula volt – fotó: Pixabay
Magyarországon 25-30 ezer hektáron termesztenek gyógynövényeket, amelyből nagyjából 27-30 ezer tonna az előállított mennyiség. Az ebből fakadó nettó árbevétel több mint 20 milliárd forint.
„Az irány a gyógynövénygyűjtésből a termesztés felé tolódik el. Ezt látjuk a nemzetközi tendenciák alapján, hogy itt egyértelműen a kiút a gyógynövények termesztése. Ehhez megfelelő technológiai szintet kell elérni, amihez nélkülözhetetlen az állami segítség, ami nélkül nem tudjuk talpra állítani a gyógynövényágazatot” – hangsúlyozta Czirbus Zoltán.
Az ágazat fontos alapanyagot biztosít az élelmiszer-, a gyógyszer- és a vegyipar számára. A gyógy-, aroma- és fűszernövényeket tartalmazó termékek piaci forgalma mintegy 50 milliárd forint. Manapság a fogyasztók egyre egészségtudatosabbak, ezért a kereslet folyamatosan nőtt az elmúlt években.
„A tavalyi évben a levendula volt a legnépszerűbb gyógynövény, számtalan trend és tendencia van, hogy éppen mikor melyik gyógynövény az, ami a fogyasztóknál népszerű, illetve a termesztés szempontjából is vannak népszerűek, attól függetlenül, hogy a piac mit igényel” – mondta Czirbus Zoltán.
Három milliárd forint összegű támogatást kap az ágazat – fotó: Pixabay
„Tizenhétféle gyógynövényt termesztünk, és csaknem tízfélét gyűjtünk és dolgozunk fel. Mi magunk szárítjuk padláson, hagyományos módon, morzsoljuk és csomagoljuk. Biogazdaság vagyunk, Győr környéke, a Nyugat-Dunántúl különösen érzékeny az ökológiai gazdálkodásra és a környezettudatosságra, mi mind a kettőt biztosítjuk a vevőink számára” – mondta Sudárné Boros Erzsébet, a Sudár-birtok tulajdonosa.
„Ugyanazt a növényt fűszerként és gyógynövényként is fel tudjuk használni. A kakukkfűszirupunk az egyik legnépszerűbb termékünk, torokfájásra, megfázásra és felső légúti betegségekre ajánljuk, de nagyon sokan viszik étkezési céllal, ízesítésre” – tette hozzá.
Az ágazatnak azonban a növekvő kereslet mellett támogatásra is szüksége van, ezért a szaktárca a Vidékfejlesztési Programban gyógynövény-telepítések előmozdítására hárommilliárd forint keretösszegű pályázatot hirdetett.