A karácsonyfa hazájában, Dél-Zalában, Surd, Liszó, Nemespátró, Belezna és Miklósfa környékén rengeteg fenyőfaültetvényt lehet látni, az emberek túlnyomó többsége foglalkozik fő- vagy mellékállásban karácsonyfa-termeléssel.

Sajnos azt lehet mondani, hogy a globális felmelegedés egyre kevésbé kedvez e növénynek, de vannak olyan fajok, amelyek egyelőre még elviselik a hőséget és a csapadékhiányt – persze csak egy bizonyos határig.

Pontosan kedvező, az országos átlagnál hűvösebb, csapadékosabb klímája miatt vált a karácsonyfa-termelés hazai központjává a délnyugati határszél, de már itt is egyre nehezebb dolguk van a termelőknek. Ezzel együtt érdemes megpróbálkozni ezzel a tevékenységgel, mert keresetkiegészítésnek nem rossz – főleg, ha öntözni tudunk.

A karácsonyfatelepeken általában lucfenyőt, ezüstfenyőt és nordmann fenyőt állítanak elő. Ugyanis ezek a legkeresettebb fajták; az, hogy melyik évben éppen melyik fajta, változó. Korábban lucból volt rengeteg, akkor a nordmannt keresték, mostanra viszont újra megfordulni látszik a trend, és feljövőben van újabban az ezüstfenyő is.

fenyő

A globális felmelegedés egyre kevésbé kedvez e növénynek – fotó: Pixabay

A hagyományos, jól ismert karácsonyfa az Európában honos lucfenyő. Erőteljes, gyantás illata sokak számára a karácsony illatát jelenti, nagy hátránya, hogy a szobai meleget nem bírja, hamar elkezdi hullatni tűleveleit. 4-5 évesen már vágható.

A nordmann fenyő a Kaukázusban őshonos, napjainkban az egyik legnépszerűbb karácsonyfafajta. Tetszetős formájú, de kevésbé illatos, mint a lucfenyő. Jól tűri a lakásmeleget. Kilenc-tíz évesen éri el azt a méretet, amikor már vágható – ebből fakadóan drágábban is értékesíthető, mint a többi.

Az ezüstfenyő Észak-Amerikából származik, tartós karácsonyfát ad, viszont tűlevelei szúrósak, ezért kisgyermekes családokba nem ajánlott. Öt-hat éves korábban éri el a már értékesíthető méretet.

A karácsonyfa-ültetvények legfontosabb munkafolyamata a fák növekedését irányító metszés és a gyomtalanítás. Utóbbi tavasszal, az új hajtások megjelenése előtt és nyár végén, ősszel az új hajtások viaszosodása után végezhető el totális hatású gyomirtó szerrel, 3 évesnél idősebb ültetvényben. De a gyommentesítést kaszálással is végezhetjük – igaz, ebben az esetben a legalább méterszer méteres ültetéssel kell kalkulálnunk.

Apropó, ültetés. Nagyon sokáig szabadgyökerű csemetékkel végezték a gazdák a telepítést, azonban az egyre erősödő felmelegedés, a száraz, csapadék nélküli periódusok növekedése mind nagyobb károkat okoz a friss ültetésekben, melyek egyre kisebb arányban erednek meg, egyszerűen elszáradnak.

Igaz, hogy drágább, de szinte 100 százalékos eredést eredményez, ha poharas csemetéket vásárolunk – igaz, hogy ezek drágábban szerezhetők be, de megéri. Elvileg bármikor ültethetők lennének, de mégis jobb, ha megvárjuk vele a szeptember végét, amikor már több csapadékra lehet számítani, így az ültetés utáni beöntözés is biztosított lesz, ha van egy kis szerencsénk.