Kiderült, hogy a kutyák olyan mérgező növényeket is megtalálhatnak, amelyek lehetetlenné teszik a termés eladását.

Az EU szigorú szabályozása a fűszernövényekre és fűszerekre is kiterjed, így azokat nagyon kis mennyiségű szennyeződés esetén sem lehet forgalomba hozni, ezért a bécsi természeti erőforrások és élettudományok projektjében azt tesztelik, hogyan képesek a keresőkutyák megtalálni a mérgező növényeket a szántóföldön lévő különleges kultúrákban. A kutyák elsősorban olyan mérgező növények után kutathatnak, amelyek pirrolizidin alkaloidokat (PA-k) tartalmaznak – ezeket a másodlagos növényi anyagokat a ragadozók ellen fejlesztették ki a növények.


Az ilyen növények felfedezése különösen fontos a gyógynövény- és fűszerültetvényeken. Ausztriában például az őshonos PA-tartalmú növények mellett, mint a közönséges aggófű, invazív fajok is előfordulnak, mint például a tavaszi aggófű és a vesszős aggófű. Az érintett növényekre vonatkozó tiltást az EU azért vezette be, mert a PA-k rendszeres fogyasztása még kis mennyiségben is rákkeltő hatású lehet, nagyobb dózis esetén pedig a toxin felhalmozódhat a májban, és károsíthatja azt.

Az uniós döntéshozók ezért 2022-ben számos termékre vonatkozóan igen szigorú határértékeket állapítottak meg.

kutya

A kutyák képesek kiszagolni a mérgező növényeket – fotó: Shutterstock

A Természetvédelmi Kutyaszövetség keresőkutyáit először friss és szárított növények segítségével képzik ki, közben elemzik az illékony szerves vegyületeket a felhasznált mintákban. A kutatók így szeretnék megérteni, hogy az illóolajok tartalma és összetétele hogyan befolyásolja a keresés sikerét. Ezután gyógynövényekkel és fűszerekkel beültetett termőterületeken fognak dolgozni a kutyák. A kísérlet során az is kiderül, milyen környezeti tényezők befolyásolják elsősorban a keresés sikerét.

A keresőkutyák feladata az lesz, hogy a lehető leghamarabb megtalálják a potenciálisan mérgező növényeket, és megbízhatóan felismerjék a fiatal, még nem virágzó példányokat is. Ez a feladat az emberek számára komoly kihívást jelent.

Forrás: azenkutyam.hu