Mint oly sok más ágazat, a fűszerpaprika-termesztés is átalakulóban van a Duna-Tisza közén. Új, nagyobb terméshozamokat garantáló fajták jelentek meg a termesztésben, a klímaváltozás és a hatékonysági elvárások miatt előtérbe kerül az intenzív termesztés, nem beszélve a kereslet változásának meghatározó tényezőjéről. A hajósi székhelyű B.W.A Kft.-t kérdeztük a magyar fűszerpaprika-termesztés helyzetéről és jövőképéről.

Fűszerpaprika vs. Jalapeño paprika

A főbb különbségek a fűszerpaprika és a Jalapeño között a következők: a fűszerpaprikát főként őrlemény céljára nemesítették ill. szelektálták. Ennek jellemzői a magas ASTA érték, vagy szín, jó stabil színezés, relatíve vékony hús (a könnyű száradás miatt), szintúgy relatíve kicsi magház és magléc, valamint kevés mag.

Ezzel szemben a Jalapeño-t vastag hús, magas víztartalom, nagy termésméret és -átlag jellemzi. Egy intenzív hibrid fűszerpaprika jó esetben 25 tonnás hektáronkénti eredményt tud hozni, míg egy Jalapeño akár 55 t/ha termésmennyiségre is képes. Ha a gazdaságosságot nézzük, akkor egyértelműen az utóbbi a nyertes.

A Jalapeño termesztését a B.W.A. Kft. honosította meg Hajós térségében a Duna-Tisza közén kizárólag szósz és pép gyártásra. A fűszerpaprika-őrlemény előállításának mennyisége jelentősen csökkent az utóbbi években, míg a szószok egyre népszerűbbek. A Jalapeño magasabb termésátlaga is hatással van erre a változásra. A körülbelül 1200 hektárnyi fűszerpaprika 70%-át édes őrleménynek termelik, a maradék csípőset pedig a B.W.A. Kft. és az Univer számára.

Jalapeno paprika

A Jalapeño paprikát vastag hús, magas víztartalom, nagy termésméret jellemzi – Fotó: Envato

A hazai fűszerpaprika és Jalapeño termesztésével kapcsolatban nagyon jók a kilátások

A technológiai fejlesztéseknek hála, van létjogosultsága a hazai fűszerpaprika és Jalapeno termesztésnek. A gépi és kézi betakarítás kombinálása növeli a versenyképességet, a keresleti tényezők pedig szintén nagyon jól alakulnak. A Duna-Tisza közi termesztés helyzetével kapcsolatban a legfontosabb kiemelni, hogy a feldolgozók és a termelők közötti távolság ne legyen több 80, de inkább 50 km-nél, mondja Ábrahám Vivien, a B.W.A. Kft. részéről.

Óriási gond a munkaerőhiány

Az egyik legnagyobb kihívás a munkaerőhiány, pontosabban a munkára való hajlandóság hiánya. Szintén kihívást jelent, hogy a felvásárlók tudnak-e megfelelő árat ajánlani a termelőknek, és hogy ezt a későbbiekben képesek-e a saját termékeikben érvényesíteni. A cég idén kezdett foglalkozni a gépi betakarítással, erre szeretnék építeni a jövőt. Jövőre 50 ha-on, későbbiekben akár 500 ha-on is dolgoznának gépi betakarítással.

Jalapeno paprika

Jalapeño paprika betakarítása a Duna-Tisza közén – Fotó: B.W.A. Kft.

A klímaváltozás miatt más a technológia

A klímaváltozás hatására az extenzív termelés csökkent, a csepegtetőszalagnak és takarófóliának, valamint a technológiai fejlődésnek köszönhetően az intenzív termelés nőtt. Utóbbinál a szárazabb, melegebb nyarak még előnyt is jelenthetnek, viszont öntözés nélkül már nagyon kockázatos termeszteni, így ez az egyik fontos fejlesztésre szoruló terület. A kiszámíthatatlan, szeszélyes időjárás és a kevés csapadék komoly nehézségeket okoz az ágazatnak. Ezeket leginkább intenzív technológiai fejlesztésekkel lehet áthidalni.

Szintén gondot jelent, hogy sok új kórokozó jelenik meg, de ezek természetes ellenségei nem ugyanolyan ütemben jelennek meg.

Ezt nehezíti továbbá a hatásos növényvédő szerek forgalomból való kivonása. A nehézségek leküzdéséhez a biológiai védekezés különböző módszerei jelenthetik a megoldást, ezek azonban jelenleg nem eléggé hatékonyak. Az elkövetkező 5-10 év ilyen szempontból "kínlódás" lesz.

Paprikafajták a hazai termesztésben

Intenzív termesztésben alkalmazott édes fűszarpaprika fajták: Palotás, Fonó hibridek. Hajtatásban Boleró F1 az egyik leggyakoribb fajta. Csípős, intenzíven termeszthető fajták pedig a Hetényi parázs F1, Jubileum F1, Hetényi Triász F1 jellemző. Ezeknek a fajtáknak a termésátlaga hektáronként 25-30 tonna, de természetesen ez sok mindentől függ.

Félintenzív és hagyományos termesztésben a Szegedi 80, Kárminvörös, Kaldóm, Kalorez, Mihálytelki, Meteorit, Napfény op. fajták jellemzőek, a csípősek közül pedig a Szegedi 178, Unihot, Unikal. Ezek termésátlaga 10 és 20 tonna körül alakul hektáronként.

A Jalapeño fajták szempontjából a B.W.A. Kft. a legmeghatározóbb felvásárló, a Rioverde, Fundador a meglévő bizonyított fajták a termesztésben, de számos új, ígéretes fajta áll még fejlesztés alatt. A B.W.A Kft. többnyire nedves, tartósított ételízesítőt gyárt leginkább nyugat-európai országok piacaira.

fűszerpaprika

A fűszerpaprika őrlemény a magyar konyha nélkülözhetetlen alapanyaga – Fotó: pixabay

Hazánkban az édes fűszerpaprika-őrlemény számos magyar étel meghatározó alapanyaga. Emellett a különböző paprikakrémek, ételízesítők és szószok iránti kereslet szintén jelentős. Európában általánosságban elmondható, hogy nő a biotermékek iránti kereslet is.

Milyen éve volt a fűszerpaprikának idén?

Ez az év közepesnek, jónak mondható. Terméseredmények: az intenzív, hibrid fűszerpaprika 35t/ha körül is hozott, de az átlag 27 t/ha volt. A Jalapeño esetében 45 t/ha körüli érték a jellemző. A vetett fűszerpaprika 14 t/ha körül alakult.

A hideg és csapadékos tavasz késleltette az állományok fejlődését, majd hatalmas aszály következett egyes térségekben, de ennek ellenére szépek voltak az állományok. Szerencsére az idei nyáron nem volt heves zivatar, aminek hatására a különböző fertőzések megtámadhatták volna a paprikát (pl. gomba), és ami rontott volna a paprika minőségén. Nem voltak komolyabb fagyok, viszonylag gondtalanul zajlott a betakarítás is.

Fűszerpaprika – a hazai a legjobb?

A boltokban sok helyen alig találni olyan őrölt fűszerpaprikát, amely 100 %-ban magyar származású. A B.W.A. Kft. képviselőjét kérdeztük, hogy szerinte mi ennek az oka. Véleménye szerint nincs elég magyar származású fűszerpaprika, másrészt a magyar alapanyagból készült termékek nem tudják felvenni a versenyt az import termékek alacsonyabb árával.

Hazánkban – főleg a fűszerpaprika-termesztés tekintetében kiemelt térségekben – sokan szívesebben vásárolnak közvetlenül a kistermelőktől, barátoktól, ismerősöktől, mint a különböző bevásárlóközpontok, boltok polcairól, ahol egyébként találkozni lehet külföldi termékekkel.

A boltok polcaira megbízható termékek kell, hogy kerüljenek – számos minőségi elvárásnak meg kell felelniük. Íz és szín tekintetében nyilván lehetnek eltérések a hazai és az import termékekben, de egyénenként változik az ízlés és ezáltal a megítélés a minőséget illetően.

Miért éri meg termeszteni fűszerpaprikát?

A felvásárlók és a termelők szerződéses árban egyeznek meg, így könnyű előre tervezni a költségeket és a bevételeket. Sok fajta megtalálható, melyek között egyre több a betegség-rezisztens (főként baktérium-rezisztencia), ezáltal biztonságosabb a termesztés. A zöldségekre és a hungarikumnak számító fűszerpaprikára az állam számos extra támogatást nyújt.

A nagyobb termelőket nagyobb mértékben befolyásolja a szerződéses ár, valamint az állami támogatások, mint a kistermelőket, de összességében nem kizárólag emiatt termelnek.

15 tonnás hozam esetén, kilónként 250 Ft-tal számolva 3,75 millió Ft lehet a bevétel. A legnagyobb költség a termesztés során a szedés munkabére, de így is maradhat kb. 1-2 millió forint hektáronként.

Intenzív ültetvény esetén a bekerülési költség kb. 3 millió Ft (szedéssel együtt), ami 30 tonnás hektáronkénti eredmény esetén, 200 forintos felvásárlói árral számolva 6 millió forint bevételt jelenthet hektáronként.

Jalapeno paprika

A Jalapeño termésátlagai jóval magasabbak, mint a hagyományosan termesztett fajtáké – Fotó: pixabay

A kistermelők általában maguk állítják elő a fűszerpaprika-őrleményt, amelyet kézműves termékként tudnak értékesíteni.

A jövő évre nézve az input agyagok árai jelentősen emelkednek, valamint a munkaerő hiánya és minősége miatt visszaesés várható a termőfelületben.

Versenyképességének megőrzése érdekében a B.W.A. Termelő, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. évek óta igyekszik élen járni a K+F+I (kutatási-fejlesztési-innovációs) tevékenységekben, a termékek alapanyagául szolgáló növények magtermesztésétől kezdve, a gyártási folyamatokon át egészen a késztermékek értékesítéséig.

A háztartások oldaláról megduplázódott a kereslet

A fogyasztói szokásokra nagy hatással voltak a koronavírus-járvány alatti korlátozások. A vendéglátóhelyek forgalma jelentősen csökkent, az emberek otthon kezdtek el főzni. Ennek hatására a háztartások oldaláról megnőtt – majdnem megduplázódott – a kereslet. Emiatt mind munkaerő, mind alapanyag szempontjából nehézségei adódtak a cégnek.

A szűk keresztmetszet a termesztés, nem pedig a kereslet

A szűk keresztmetszetet nem az eladás, hanem sokkal inkább a paprikatermesztés jelenti. "Jelenleg szezonról szezonra élünk, az egy szezon alatt megtermelt mennyiség nagy része adott éven belül eladásra kerül, emiatt egy rossz szezon komoly kockázattal járhat a vállalat számára" – mondja Anton Weij, a cég ügyvezetője.

A szeszélyes időjárás, a hatékony növényvédő szerek forgalomból történő kivonása tovább növeli ezt a kockázatokat, ezek áthidalásához technológiai fejlesztésekre van szükség.