A chilei Santiagói Egyetem kutatói az utóbbi néhány évben intenzív kutatási programot indítottak nagy szárazságtűrő képességgel rendelkező és egyéb, a klímaváltozás által kiváltott extrém körülményeket (többek között a talaj magas sótartalmát) jobban toleráló növényfajták létrehozására – olvashatjuk a freshplaza.es hírportálon.

paradicsom

A laboratóriumi kísérletek biztató eredményeket mutatnak – fotó: pixabay.com

A nemesítési programban szereplő két legfontosabb növény a paradicsom és a kivi, amelyeknek rezisztens variánsai sikeresnek mondhatók, mivel a Chile és Bolívia legszárazabb völgyeiben őshonos „Poncho Negro" paradicsomfajtában sikerült megtalálni a szárazságtűrésért felelős gént.

A laboratóriumi kísérletek biztató eredményeket mutatnak, és a megtalált gén a kutatók szerint később más fajtákba is beültethető lehet, bár az igazi „sivatagi paradicsom" megteremtéséhez még további kísérletek és tesztek szükségesek.


Ha a paradicsom öntözés nélküli biztonságos termesztését akár csak évi 500 mm természetes csapadék mellett sikerül megvalósítani, az már világszerte forradalmi jelentőségű változást hozhat a zöldségellátásban és termesztési költségeik csökkentésében.