A lepkék rendjébe, a sarlósajkú molyok családjába tartozó dél-amerikai paradicsommoly származó (Tuta absoluta) tizenkét év alatt terjedt el szinte az egész világon. A trópusi eredetű molylepkefaj kifejezetten a meleg időjárási viszonyok között nevelt paradicsomnövényeket kedveli. Veszélyes kártevő, egyedei a rejtőzködés mesterei. Emiatt rendkívül elővigyázatosnak kell lenni abban az esetben, ha a faj felütötte a fejét az üvegházunkban vagy az ültetvényünkön.

paradicsommoly

Tuta absoluta – fotó: Marja van der Straten, NVWA Plant Protection Service, Bugwood.org/wikimedia.org

Minél melegebb a környezet, annál nagyobb kárt képes okozni

A Peruban őshonos paradicsommoly elsőként Dél-Amerikában terjedt el, majd 2007-ben Spanyolországban is megjelent. 2009-ben Franciaország, Málta, Anglia, Görögország, Olaszország, Svájc, Portugália, Albánia területét is meghódította, majd 2010-től Szlovákia, Románia, Bulgária, Hollandia, Magyarország is érintetté vált általa.

A Tuta absoluta a paradicsomnövények egyik legnagyobb kártevőjévé nőtte ki magát. Meleg éghajlaton szabadon él a természetben, de nagy előszeretettel költözik be a fűtött melegházakba is. Minél melegebb a környezet, annál nagyobb kárt képes okozni. A mérsékelt éghajlati övben a paradicsommoly a melegházakon kívül nem képes a túlélésre.


paradicsommoly kártétele

Paradicsommoly kártétele – fotó: Metin GULESCI, CC BY 3.0 , via Wikimedia Commons

A paradicsom mellett mást is szeret

Ez a molylepkefaj legjobban a paradicsomot kedveli, de nem veti meg a burgonyafélék családjának többi tagját sem. Burgonyán, padlizsánon, de csemegepaprikán, dohányon, sőt néhány gyomnövényen is képes biztosítani a túlélését.

A paradicsommoly lárvái aknázó életmódot folytatnak a növény leveleiben, ott járatokat készítenek, így az esetükben nem vezet eredményre a vegyi anyagokkal történő kártevő-szabályozás.  Mivel a Tuta absoluta ellen korábbam olyan gyakran használtak vegyi anyagokat, mára ellenállóvá vált szinte az összes vegyszerrel szemben.

A Tuta absolutával szembeni biológiai védekezésként, természetes ellenségüket, a Macrolophus pygmaeus ragadozó bogarakat alkalmazzák, amelyek a faj tojásain és lárváin élnek. 

Sok évnyi kutatómunka után az is bebizonyosodott, hogy a Tuta absoluta populációja rovarparazita fonálférgekkel nagyon hatékonyan kordában tartható. A Steinernema feltiae fonálférgek permetezéssel juttathatók ki a levélre, ahol azok a lárva egyik testnyílásán keresztül jutnak be annak szervezetébe.

Egy másik hatékony módszer annak megakadályozása, hogy a paradicsommoly nőstényei és hímjei szaporodjanak, a hímeket ezért tömegesen feromon csapdába ejthetjük.

feromon csapda

Feromon csapda – fotó: Geronimatrix - A feltöltő saját munkája, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11230552

A kémiai védekezés lehetőségei

  • Imágók ellen 
  • Lárvák ellen
    • imidakloprid felszívatva: (Confidor 200 SL, Kohinor 200 SL, Warrant 200 SL)
    • abamektin (Vertimec 1,8 EC)
    • indoxakarb (Steward 30 DF)
    • spinozad (Spin Tor, Spintor 240 SC)
    • teflubenzuron (Nomolt 15 SC)
    • Bacillus thuringiensis var. Kurstaki (Dipel ES)

Biológiai védekezés

  • Tojásparazitoidok: Trichogramma achaeae, Trichogramma pretiosum, Trichogramma bactrae.
  • Ragadozó poloskák: Macrolophus caliginosus, Orius insidiosus Entomopatogénok: Bacillus thuringiensis var. Kurstaki (Dipel ES)