Az ágazat megsegítésének szándékán túl emellett szól, hogy a hazai iskolák ellenőrzött körülmények közt előállított, erős, egészséges szaporítóanyagot kínálnak eladásra, amit ráadásul rövidebb szállítási útvonalon, költségkímélőbb módon juttathatnak el a vásárlóiknak.

Az utóbbi években jellemző tendenciává vált, hogy a hazai termelők a szőlő- és gyümölcs-szaporítóanyagot is külföldről szerezték be. Mivel napjainkban a világjárvány gátat szab az árucikkek szabad áramlásának, sokszor előfordul, hogy nem érkezik meg a telepítendő anyag a megrendelőhöz. Mindeközben a hazai szőlő- és gyümölcsfaiskolák is értékesítési gondokkal küzdenek a kijárási korlátozások miatt.

A Nébih javasolja az érintett termelőknek, hogy szőlő- és gyümölcsültetvényeik telepítéséhez vásároljanak bizalommal hazai szaporítóanyagot. A hagyományos szortiment mellett szerencsére ma már sok magyarországi faiskola kínálatában megtalálhatóak az új, előnyös tulajdonságot mutató fajtákból nevelt csemeték is, így az árusítók egyre többféle vásárlói igényt tudnak kielégíteni.

A Nébih, valamint a növénytermesztési hatáskörben eljáró kormányhivatalok rendszeres ellenőrzései arra is garanciát nyújtanak, hogy a hazai iskolák erős, egészséges, egyöntetű szaporítóanyagot kínálnak. Mindamellett a csemetéket kevésbé megterhelő és kevésbé költséges, rövidebb szállítási útvonal, továbbá az eladóval való közvetlen kapcsolat is a hazai áru mellett szól.

Segítség gyanánt a Nébih honlapján összegyűjtötték a Magyarországon legálisan működő gyümölcsfaiskolai szaporításokat, gyümölcstörzsültetvényeket, valamint a szőlőszaporítóanyag-termő állományokat. A https://portal.nebih.gov.hu/adatbazisok-noveny linken akár közvetlenül a kívánt fajtát előállító faiskolára is rákereshetnek az érdeklődők.

A kiskerttulajdonosokat, családi házban élőket is biztatják a gyümölcsfák, szőlőtőkék ültetésére, hiszen bármelyik kisméretű kertben helyet szoríthatnak egy ribiszkebokornak vagy egy tő csemegeszőlőnek. Ne feledjék, a legjobb ízű gyümölcs az, amit az ember saját maga termel, szed le, majd közvetlenül utána elfogyaszt – olvasható a Nébih honlapján.

A Nébih felhívja a lakosság figyelmét arra, hogy a növényi betegségeket más vírusok okozzák, mint az emberi megbetegedéseket. Amennyiben a szaporítóanyag címkéjén tünetmentes, vírustesztelt vagy vírusmentes megnevezéssel találkoznak, az minden esetben a növényi vírusokra vonatkozik.