2022-ben a zöldség- és gyümölcskultúrákban alkalmazott növényvédő szerek, műtrágyák iránti keresletet több tényező befolyásolja. Ilyen faktorok az orosz-ukrán konfliktus miatt bekövetkezett műtrágyahiány, az Európai Unió bizonyos hatóanyagok használatát tiltó határozatai, az Európai Zöld Megállapodás céljaival egybevágó törekvések és a hobbikertészek számának jelentős növekedése.
28 éve a piacon
A Kwizda Agro Hungary Kft. 28 éve forgalmaz szántóföldi és kertészeti termékeket Magyarországon. Bár a cég által kínált szerek többsége elsősorban a szántóföldi gazdálkodásban volt nélkülözhetetlen, bizonyos lombtrágyáikat (Wuxal) a professzionális és a hobbikertészek egyaránt előszeretettel használják.
A folyamatos innovációknak köszönhetően szortimentjük mostanra több mint 120 terméket számlál. Éppen ezért időszerűnek látták, hogy külön vállalati ágazatba szervezve értékesítsék a kertészeti növényvédő szerek, a talajjavító szerek és növényi tápanyag-utánpótlásban használt anyagok komplementer rendszerét: a hazai piacon bevezették a Kwizda Garden-t.
Mészáros Béla, növényvédelmi szakmérnök előadása a sajtótájékoztatón – fotó: Kwizda Agro Hungary Kft.
A Kwizda hosszú évek óta kínál termékeket a zöldség- és gyümölcstermesztés számára. Ezek főként a szántóföldi kultúrákhoz kifejlesztett, de kisebb kiszerelésben kapható készítmények voltak, amelyeket eddig főleg üzemi körülmények között alkalmaztak. Az új koncepció jegyében most megjelennek a hobbikertészek körében praktikusabban használható csomagolások is. A cég értékesítői főként gazdaboltokat látogattak, mert a lakosságnak szóló termékek jó része ezeken az értékesítési pontokon jutott el a felhasználókhoz.
Küldetésük: komplex megoldások biztosítása vásárlóiknak
A „Táplálunk és védünk!" jelmondatával a Kwizda hangsúlyozza, hogy a növényvédelem mellett a tápanyag-utánpótláshoz szükséges készítmények forgalmazására is fókuszál, ezáltal komplex megoldásokat nyújt a termelőknek. Az immáron önálló entitásként megmutatkozó Kwizda Garden egyik fontos célja ugyanis az, hogy termékeivel az egyes növények életciklusaiban jelentkező, összetett kezelési igények mind kielégíthetővé váljanak az egymásra épülő termékekkel – legyen szó szőlő-, zöldség-, gyümölcs- vagy dísznövénytermesztésről.
Impulzív vásárlás vagy szakmai alapokon nyugvó beszerzés?
Az agglomerációban és a városokban élők a növények ápolásához szükséges szereket elsősorban a barkácsáruházakban szerzik be. Itt azonban gyakran úgynevezett impulzív vásárlás történik. A viruló muskátlival, rózsával díszített csomagolású tápanyagot sokan ötletszerűen rakják a kosarukba, azaz nem tudatos vásárlás történik. A jelenséget megfigyelve a lombtrágyagyártók látszólag egyre inkább az adott növény igényeire szabott, speciális összetételű tápoldatokkal jelentek meg a piacon. Ezeknek a hatásában azonban nem mutatható ki szignifikáns eltérés az általános lombtrágyákéhoz képest. Ráadásul az áruházakban a vevő nehezen jut szakmai tanácsokhoz.
Igaz, hogy a Kwizda Garden például a Wuxal Super nevű univerzális tápoldattal folyamatosan jelen van a barkácsáruházakban, kereskedelmi koncepciójában továbbra is preferálja a termékeik 99%- át eddig is árusító gazdaboltokban történő értékesítést.
Életkép a Kwizda sajtótájékoztatójáról – fotó: Kwizda Agro Hungary Kft.
Annak ellenére tesznek így, hogy a gazdaboltok száma az utóbbi időkben sajnálatos módon igencsak megfogyatkozott. Míg néhány évvel ezelőtt nagyjából 2000 gazdabolt volt országszerte, számuk mára körülbelül a felére csökkent, jelenlétük pedig elsősorban a kisebb városokra, mezővárosokra, községekre korlátozódott. A körültekintőbb termelők és a hobbikertészek számára a gazdaboltok viszont még mindig a leghitelesebb beszerzési helyet jelentik, mert itt a vásárláskor megbízható szakmai hozzáértéssel találkoznak.
Szaktanácsadói hálózat az átfogó tájékoztatásért
A Kwizda Garden egy szaktanácsadói szolgálatot is létrehozott a termelők megfelelő informálására. E csoport munkájától azt várják, hogy segítse a növényvédő szerek, lombtrágyák hatékony felhasználásának ismertetését, erősítse a bizalmat a cég kínálata iránt, és – formálva a magyar fogyasztók szemléletét – érdeklődést teremtsen a hagyományostól eltérő növényápolási gyakorlatok iránt.
Komplex termesztéstechnológiai megoldások a Kwizda Garden szortimentjében
Az új vállalati ágazat elsődleges célja, hogy egyre több növénykultúra védelmére, tápanyagutánpótlási technológiájára vonatkozóan kínáljon egymást is szolgáló, kompatibilis megoldásokat. Termékpalettájuk jelentős növekedésének köszönhetően egy adott növényfaj termesztéstechnológiájához már nem csak egy-két terméket tudnak felmutatni. Ilyen, teljeskörű technológiai megoldást nyújtanak például a szőlőtermesztésben, ahol a saját lombtrágyáik, tápoldataik és növényvédő szereik felhasználásával lehet jobb minőségű termést és magasabb hozamot elérni.
Mivel lombtrágyáik, növénykondicionálóik jól keverhetőek a legtöbb növényvédő szerrel, így csökkenthető a permetezések száma. A kevesebb munkaidőnek, permetezési fordulónak köszönhetően a termelők sok időt megtakaríthatnak, a munkavégzés hatékonyabbá válik.
Ahogyan nem mindegy, milyen gyakran kell permetezni, az sem elhanyagolható szempont, hogy hány gyártótól szükséges beszerezni azokat a készítményeket, amelyeket például a szőlő egy évnyi ciklusában igényel. A Kwizda széles növényvédőszer- és lombtrágya-termékkínálatának köszönhetően mostantól egy sokrétűbb technológia áll a vásárló rendelkezésére.
Az agrokemikáliákat forgalmazó vállalatok között ugyanis Magyarországon a Kwizda Garden az első, amely – a komplex termesztéstechnológiát kiszolgálva – nem csupán gyomirtó szereket, gombaölő szereket, rovarölő szereket, hanem lombtrágyákat és növénykondicionálókat, granulált műtrágyákat, biostimulátorokat, azaz szinte minden a növénytermesztéshez szükséges inputanyagot forgalmaz.
Az EU-s célok megvalósításából származó kihívások és a Kwizda Garden
Az Európai Zöld Megállapodás kimondja, hogy a tagállamokban 2030-ig felére kell csökkenteni azon kémiai növényvédő szerek használatát, amelyek károsak lehetnek a felhasználókra, a talajra és általában az élővilágra. Ötödével javasolja csökkenteni a műtrágyahasználatot, és szorgalmazza, hogy a mezőgazdasági területek negyedén organikus vagy biológiai gazdálkodást folytassanak a termelők.
A Kwizda csapata – fotó: Kwizda Agro Hungary Kft.
Ezzel összhangban az EU sorra tiltja meg a zöldség- és gyümölcstermesztésben használt kémiai növényvédő szer hatóanyagok gyártását és forgalmazását. Az agrokemikáliák körében rövid idő alatt bekövetkező változások egyértelműen a biológiai hatóanyagok, élő szervezetek nagyobb arányú használatát fogják eredményezni.
A nemzetközi Kwizda cégcsoporton belül a Kwizda NEW TECH kutató-fejlesztő cég dolgozik ezen a feladaton. A világ különböző éghajlati- és talajviszonyainak paraméterei alapján keresi az alternatív hatóanyagokat, illetve olyan módszereket kísérletez ki, amelyek nem a molekulákra, hanem az élő szervezetek kölcsönhatásaira épülnek. Az intézet célja az ágazat számára biológiai alapú megoldást nyújtó termékek fejlesztése, hogy sokkal inkább egészségesebb, szermaradékmentes élelmiszereket lehessen előállítani egy fenntarthatóbb biotermesztési metódus kereti között. Ilyen kutatások Magyarországon is folynak, kifejezetten a helyi környezeti adottságok alapján.
Ezen kutatások eredményeként a Kwizda Garden már több mint 20 biológiai terméket tud a termelők rendelkezésére bocsátani. Ez azért is fontos, mert az élelmiszerbiztonsági előírásokat betartani köteles feldolgozóipari, illetve kereskedelemi egységek szigorú elvárásokat támasztanak a beszállítóval szemben arra vonatkozóan, hogy milyen hatóanyagokat használhat a betakarítás időpontjához mérten.
A Kwizda Garden innovációi
A cég fejlesztései között igen figyelemre méltó a „gombaevő gomba eljárás", amelyben a Trichoderma asperellum gombát vetik be – többek között – a veszélyes fuzárium fajok ellen. A Trifender Pro és a T34 nagy csíraszámban tartalmaznak hatékony törzseket. A rovarpatogén gombákban találtak hatékony segítőtársra a rovarkártevők ellen (Artis Pro), a BactoVitalban meglévő más baktérium törzs pedig a talajban felhalmozódott aromás vegyületeket bontják. Ezek a szerek a kertészeti kultúrákban vízoldékony granulátumok, illetve a vetéssel egy menetben a mag mellé juttatható formákban állnak rendelkezésre.
A Kwizda Garden palettájáról nem hiányozhatnak a növényi biostimulátorok sem.
Ezek olyan hatóanyagokat és/vagy mikroorganizmusokat tartalmazó készítmények, amelyek közvetlenül aktiválják és javítják a gyökérzet működését, valamint a növény anyagcsere-folyamatait a jobb termésminőség és a magasabb termésmennyiség érdekében. Jellemzően humuszanyagokat, algakivonatokat és növényi eredetű aminosavakat tartalmaznak. Utóbbiak mellett a cég azért is elkötelezett, mert a fehérjeépítő elemek alkalmazásával lerövidíthető a növényben zajló fehérjeszintézis szintetikus szerek használata nélkül.
A biostimulátorok használatával bizonyos mértékig ellensúlyozható a klímaváltozás mezőgazdasági termelésre gyakorolt káros hatása. A csapadék mennyiségének, eloszlásának kiszámíthatatlansága, az enyhe telek, a késő tavaszi fagyok, a nyári hőhullámok komoly stresszt jelentenek a növényeknek. Stressztűrőképességük növelése és okszerű tápanyag-utánpótlásuk azonban védelmet nyújthat ezen környezeti tényezők szélsőségeivel szemben is.
A Kwizda reakciói a pandémia következményeire és a nemzetközi helyzet hatásaira
A pandémia miatt kialakult bezártság egyértelműen megnövelte a kertészkedési hajlandóságot, az emberek sokkal több időt töltöttek otthon, és sokkal többen vágtak bele a kertészkedésbe. Olyanok is, akik addig jórészt csak a gyep és dísznövények ápolásával foglalkoztak.
A kertészetekben robbanásszerű növekedést mutatott 2021 tavaszán a vetőmagok, palánták, gyümölcsfacsemeték eladása, és az ilyen fajta krízisvásárlás jelensége a kertészeti szegmensben idén is valószínűsíthető. Az új hobbikertészeket ráadásul már a magas infláció, továbbá az ellátási problémáktól való félelem is motiválja a saját konyhakert kialakítására. Rájuk jellemző, hogy mivel lehetőségük van eldönteni, hogy mi kerül az asztalukra a kertből, vegyszermentesen kívánnak friss és egészséges zöldséget termeszteni a családnak, azaz haszonnövényeikhez egyre inkább a biológiai készítményeket keresik.
Míg a hobbikertészek buzgalma növekszik, a zöldség- és gyümölcstermesztésre szánt termőterületek aránya csökken. Sok gazdálkodót ellehetetlenít a kézi munkaerő hiánya, a felvásárlói árak stagnálása. Azok a termelők viszont, akik folyatják a munkát, a hozamok növelésével tehetik rentábilissá a termelést, így tudatosan keresik azokat a termékeket, amelyekben – egyéb tényezők mellett – ennek garanciáját látják.
A fokozódó műtrágyahiány felértékeli a Kwizda lombtrágyáit
Oroszország a világ egyik meghatározó műtrágya alapanyag kitermelője és előállítója. A már eddig is mutatkozó ellátási problémák a háború miatt a továbbiakban fokozódhatnak. A megfelelő mennyiségek elérése érdekében a viszont a professzionális kertészetekben a tápanyagutánpótlást mindenképpen biztosítani kell. Ha a hagyományos műtrágya kijuttatásra csak korlátozottan lesz lehetőség, felértékelődnek a növény levelén keresztül felszívódó szerek, a lombtrágyák.
Mivel a szuszpenziós lombtrágyák használatával kiegészített növénytermesztést a Kwizda honosította meg Magyarországon – a Wuxal család termékeit szinte minden termelő ismeri – jelentős előnnyé válik az a tudás és szortiment, amellyel a vállalat rendelkezik ezen a téren.
A Kwizda Garden lakossági termékei
A megnövekedett és jobb minőséget igénylő keresletet a Kwizda Garden a hobbikertészeknek szánt portfóliójának fejlesztésével, a már említett biológiai termékeivel, illetve lakossági felhasználásra alkalmas kiszereléssel kívánja kielégíteni. Ez utóbbival kapcsolatban folyamatosan elemzik a kiskerti igényeket, és ezekhez mérten optimalizálják az ampullákba vagy leveles csomagolásokba, kisebb zsákokba kerülő mennyiségeket. Ezeket a termékeket könnyebb lesz azonosítani is, mert új logó, korszerű és karakteres dizájn segíti a bevésődésüket.
A Kwizda Garden létrejöttével egy olyan formáció ver gyökeret a magyar agráriumban, amely tevékenységével egyértelműen hozzájárul egy korszerűbb élelmiszer-értéklánc (FVC) kialakításához, egy új termelői szemlélet szárba szökkenéshez.