Az utóbbi 5 évben egyértelműen érezhető a klímaválság hatása, a nagy aszályok, a hirtelen jött fagyok, lehűlések megtizedelhetik, vagy akár teljesen le is nullázhatják a termést – olvashatók a tudatosvarlo.hu oldalon Birkás Balázs, balatoni mandulatermesztő szavai.

Az interjúban elmondta, hogy a virágzásban lévő mandulafákra az idén a rendkívül hűvös időjárás miatt nem érkeztek meg a méhek, sok esetben elmaradt a beporzás.

Hasonlóról számolt be egy másik, a Káli-medencében gazdálkodó mandulatermesztő is. Nagyházi Szilvia szerint ráadásul tíz év alatt a mocsaras részek annyira kiszáradtak, hogy ma már repedezik a föld. Márpedig a mandulatermesztéshez sok vízre lenne szükség.

Évi 2 permetezés helyett ma már 14-16 szükséges

Az is gondot jelent, hogy sok új gombabetegség jelent meg az utóbbi időben, amelyek ellen egyelőre a tapasztalt gazdák sem tudnak hatékonyan fellépni.

50 éve elég volt egyszer-kétszer permetezni, az elmúlt években viszont már előfordult, hogy 14-16 alkalommal is szükségessé vált egy-egy rezes lemosás

– olvasható a cikkben.

Mandulatermesztés – nem csak nálunk van gond vele

Hazánkban három mandulatermő térség van: az Érd-Sasadi Hátság, a Balaton-felvidék és Mecsekben egy kis terület. A hazai termőterület nem látja el a magyar igényt, Magyarország nettó importőr mandulában. A Káli-medencében több mint 50 hektáron termesztik.

A világ mandulatermesztésének 80 %-a Amerikából származik, a magyar mandulások eddig nem törtek be a piacra. Ha a klímaváltozás okozta bizonytalan terméskilátások miatt nem tudnak garantált mennyiségekre leszerződni, akkor pedig valószínűleg nem is tudnak majd.

mandula

Mandula: keresett élelmiszer, de a klímaváltozás miatt nehéz a termesztése – Fotó: pixabay

Természetesen a klímaváltozás miatti problémák az amerikai mandulatermesztők helyzetét sem könnyítik meg. Az aszály és a beporzásra bérelt méhek ritkulásának hatására veszélybe kerülhet a világon előállított mandula 80 százalékát adó Kalifornia termése az idei és a következő évben is, miközben a tejhelyettesítő termékek piacán egyre nagyobb lenne az igény a csonthéjas termésre – olvasható a vg.hu-n.

A Világgazdaság cikkében megjelent adatok szerint Kaliforniában 1995 és 2020 között ugrásszerűen megnőtt az előállított mandula mennyisége: 168 millió kilóról 1,4 milliárd kilóra. A területi változások: 2 000 négyzetkilométer volt, majd 6 500 négyzetkilométer lett.

Az USDA idénre szintén rekordtermést, 1,5 millió kilót vizionált, de úgy tűnik, ez mindössze 1,3 millió kilónál fog realizálódni, elsősorban az aszály miatt.

A mandula vízigényes, ilyen mértékű termelése fenntarthatatlan a klímaváltozás hatására, ráadásul Kaliforniában az ültetvények nagyjából harmadát olyan helyekre telepítették, amelyek nem rendelkeznek megfelelő öntözési lehetőséggel.

A szárazság azonban nem csak a növény fejlődésére van rossz hatással, hanem a beporzást végző méhekre is. A szárazság miatt a méhkolóniák legyengülnek, és kevésbé lesz eredményes a gyümölcsök beporzása.

Az egyre nehezebben előállítható mandula ára így folyamatosan nő, ami valószínűleg tovább fokozódik amiatt is, hogy egyre nagyobb a mandulatej iránt a kereslet. Érzékelhetően változnak a fogyasztói trendek, egyre inkább előtérbe kerülnek a növényi alapú termékek, így a mandulából előállított készítmények is.