Bőven száz fölött van a hazánkban engedélyezett növénykondicionálók, talajkondicionálók és mikrobiológiai készítmények száma – írja Zsigó György legújabb kertészeti felhívásában. Nálunk ezt a három csoportját különböztetik meg ezeknek a nagyon sokféle szervesanyagot (huminsavakat, aminosavakat, algákat, illóolajokat, növényi hormonokat, vitaminokat, cukrokat, stb.) tartalmazó készítményeknek. Érdemes használni ezeket? Mikor, melyiket vegyem meg? Pontosan milyen betegségre jók?
Ugyanezek a létfontosságú alkotóelemek a növényeknek is hiányoznak. Hozzánk hasonlóan gyengülnek, nehezebben állják a károsítók és a szélsőséges időjárás hatását. Főleg az ellenálló-képességük fokozására, a stresszhatások kivédésére fejlesztették ki a biostimulátorokat.
A konkrét ajánlás már bonyolultabb, hiszen ezeknek a komplex anyagoknak a hatása nagyban függ a kerttől: klímájától, talajától, a kezelendő növények fajától, fajtájától és kondíciójától, stb.
Példának okáért: a tápanyag-utánpótlási szaktanácsadó csak akkor indítja a tavaszt a gyümölcsökben biostimulátoros (humuszsavas) permetezéssel, ha biztos abban, hogy a talajban kellő mennyiségű, felvehető tápanyag van. „Különben megszakítanám a növényt! A kezelésemtől ugyanis éhesek lesznek a fák de a sovány talajból nem tudnák felvenni a szükséges tápanyagokat” – indokolta.
Az előírások, a gyártói javaslatok legalább olyan fontosak mint a növényvédő szerek esetében. Itt is el kell olvasni a címkék mondatait. Ezekből induljanak ki, a többit pedig megadja a saját tapasztalatuk. Az engedélyokiratokhoz eljuthatnak ezen az oldalon.
Zsigó György/Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara