A mulcs, mint hasznos tápanyag és remek talajtakaró
A mulcsozó fűnyírás gyakorlatilag a legfenntarthatóbb, legkörnyezetkímélőbb fűnyírási mód. Alkalmazásával kiváltható a fűnyesedék műanyagzsákokba való gyűjtése. A mulcsozó késekkel ellátott fűnyírógép a levágott fűszálakat nagyon apróra vágja. Az apróra vágott fűnyesedék a fűszálak közé esve komposztálódik, javítja a talaj szerkezetét és plusz tápanyagként szolgál, így sokkal kevesebb tápanyag-utánpótlásra lesz szükség a pázsiton.
Az apróra vágott fűnyesedék gyorsan lebomló szervesanyag
Magas nitrogéntartalmú, amely nitrogén gyorsan mineralizálódik, azaz felvehetővé válik a fűszálak számára. A mulcs remek talajtakaró. Hasznos a gyomnövényekkel és a mohával szemben, valamint csökkenti a talaj nedvességének párolgását. A mulcsozó fűnyírás további előnye, hogy nem keletkezik annyi felesleges szervesanyag, a fűnyesedékkel nem lesz további feladatunk.
A mulcsozó fűnyírás során a robotfűnyíró nagyon apróra vágja a fűszálakat – fotó: STIHL
Nem minden fűnyíró alkalmas mulcsozásra
A mulcsozó készlet plusz tartozékként vásároltható a STIHL akkumulátoros fűnyírói közül a STIHL RMA 339 és a STIHL RMA 339 C akkumulátoros fűnyírókhoz. A mulcsozó fűnyírás során a fűnyírógép kidobó nyílása zárva van. A mulcsozó készletben a vágókés 4 db különböző magasságban elhelyezett pengéből áll. A kések a légáramlat speciális irányításával többször is elvágják a fűszálakat, míg azok a megfelelő méretűek nem lesznek.
Nem mindegy, milyen fűnyíróval végzed a mulcsozó fűnyírást – fotó: STIHL
A mulcsozás mesterei: robotfűnyírók a kertben
A STIHL robotfűnyírók amellett, hogy kifogástalanra vágják a fűszálakat, környezetkímélők és zajmentesek. Segítségükkel kiváltható a túlzott műtrágyahasználat, valamint rengeteg időt spórolhatunk meg magunknak. A mulcsozó fűnyírás során a robotfűnyíró nagyon apróra, mindössze 1-2 mm nagyságúra vágja a fűszálakat. Az apró fűnyesedék a talajra hullva komposztálódik, természetes zöldtrágyaként hasznos tápanyagokkal látja el a talajt. A fűszálak között nem kell tartanunk a gyepfilc kialakulásától.
Az apró fűnyesedék a talajra hullva komposztálódik, hasznos tápanyagokkal látja el a talajt – fotó: STIHL
Nyári gyepápolási tippek
Nyáron az erős napsugárzás, a kevés természetes csapadék, a gyep fizikai terhelése sok stresszt jelent a fűszálak számára. Éppen ezért nagyon fontos, hogy mindent megtegyünk annak érdekében, hogy csökkentsük az egyéb stresszfaktorokat. Ügyeljünk a megfelelő időben és napszakban végzett fűnyírásra és az optimális vágásmagasságra. A túl magasra hagyott gyepen gombás megbetegedések jelenhetnek meg, a túl rövidre nyírt pázsit sokkal gyorsabban kiszárad, foltosodni kezdhet.
Nyáron a fűnyírást a legjobb este vagy a reggeli órákban elvégezni. A fűnyírás után alaposan öntözzük be a területet. Nyáron a megfelelő gyepmagasság 4-6 cm. Válasszunk olyan fűnyírógépet, amelyen könnyen, egy mozdulattal be tudjuk állítani a kívánt vágásmagasságot a több fokozatú, központi magasságbeállítón. Ellenőrizzük rendszeresen a fűnyírógép pengéinek élességét, mert az életlen kések könnyen sérüléseket okozhatnak a fűszálakon.
Az öntözést a kora reggeli órákra időzítsük, mert ilyenkor a legalacsonyabb a párolgási veszteség, és ilyenkor éri a legkisebb hősokk a fűszálakat. Öntözzünk ritkábban, de hosszabb ideig, így a növény sokkal erősebb, dúsabb gyökérrendszert fog fejleszteni. 30℃ feletti hőmérséklet esetén heti öt alkalommal öntözzünk, 35℃ fölött minden nap.
Nyáron a fűnyírást a legjobb este vagy a reggeli órákban elvégezni – fotó: STIHL
További információkért látogasson el a www.stihl.hu-ra, a szakértők kerti tippjeit pedig keresse a www.stihlnemzedekek.hu weboldalon, a STIHL Magyarország YouTube csatornáján, vagy a STIHL KertÉRTŐK podcast adásaiban!