A lepkék már gyerekkorunkban is mosolyt csalnak az arcunkra, és ez nem múlik el felnőtt korunkban sem. Nem is csoda, hiszen csodaszépek, így egy gyönyörű lepke látványa a kertünkben mindig kedves a szemünknek és a szívünknek. Jó érzés, hogy ki sem kell mozdulnunk otthonról, és ezernyi szépség látogat meg bennünket.

Azonban, ha nem találnak megfelelő helyeket és növényeket a kertünkben, akkor sajnos egyre ritkábban találkozhatunk velük. Pedig a méhek mellett a lepkék is kiveszik a részüket a beporzásból, így nem csak a szemünknek kedvesek, de a növényeinknek is. Úgyhogy, ha elreppen mellettünk egy, vagy jobb esetben több pillangó a kertben, akkor valamit jól csinálunk, hiszen oda tudtuk csalogatni magunkhoz ezeket a gyönyörű állatokat. Kivétel persze mindig van. A lakásban a molylepkének azért annyira ne örüljünk... De a kerti szépséges pillangók és lepkék egészen biztosan azt jelentik, hogy a kertünk igazán természetbarát. Úgyhogy bátran gyönyörködjünk a szépségükben.

Lepke vagy pillangó?

Bár sokan szinonimaként használják, valójában a lepkék és a pillangók különbözőek. A lepkék az ízeltlábúak törzsében, a rovarok osztályának utolsóként kifejlődött rendje, a pillangók pedig a lepkék rendjének egyik családja.

lepke közeli

A lepkék csodálatos kinézetükkel minden kertet még szebbé varázsolják. Fotó: Vida-Szűcs István

Magyarországon összesen öt pillangó faj él, melyek mindegyike védett:

- Fecskefarkú lepke

- Kardoslepke

- Kis Apolló-lepke

- Apolló-lepke

- Farkasalmalepke

Ismerjük meg a lepkéket

Magyarországon körülbelül 3500 lepkefaj él. Megjelenésük nagyon változatos, szárnyaik fesztávolsága a néhány milliméterestől egészen a 30 centiméteresig terjedhet. Szabadon mozgatható fejük két oldalán egy-egy nagy, gömb alakú szem ül, és csápokkal rendelkeznek.


Szájszervük egészen speciális, melynek legkülönlegesebb része a pödörnyelv. Ez egy két félből álló cső, amely az állkapcsi belső karéj alsó, illetve külső feléből nőtt össze. A lepkék felpödörítve tartják, és csak iváshoz, illetve táplálkozáshoz nyújtják ki, innen ered a neve is.

Három pár járólábuk két-két karomban végződik, de lábaik gyengék, ezért nem igazán alkalmasak járása. A szárnyakat szőrök és kitinpikkelyek borítják, ez a „hímpor". Teljes átalakulással fejlődnek, A lepkék bábja úgynevezett múmiabáb, amin a szárny, a lábak, a csáp és a pödörnyelv körvonalai már átsejlenek. A hernyók elsődlegesen szárazföldiek, általában növényi anyagokkal táplálkoznak. A növényt kívülről rágják. Sajnos, ha a hernyók elszaporodnak, nagyon gyorsan szinte teljesen letarolhatják tápnövényüket, így ebből a szempontból a lepke, legalábbis hernyó formájában, nem hasznos. Azonban akadnak közöttük levéltetveket pusztító hernyók is.

Több családjukban mezőgazdaságilag is jelentős növénykártevők találhatók, mint amilyenek a bagolylepkefélék, a molyfélék, a szövőlepkefélék vagy a szenderfélék.

A hímek repülés közben, feromonokkal csábítják magukhoz a nőstényeket, amelyek az illatanyagtól kábulatba esnek. Az egyik legáltalánosabb rendszerben két nagy csoportra, a nagylepkékre és a molylepkékre osztották őket. Az éjjel repülő lepkék közül a szenderek nappal védett helyen pihennek, éjjel pedig igazán aktívvá válnak. A kertünkbe elsősorban a nappal- és éjjel repülő nagylepkéket érdemes csalogatni.

Így csalogassuk a lepkéket a kertünkbe

Ahhoz, hogy lepkéket csalhassunk a kertünkbe, meg kell ismerni a szokásaikat. hiszen a „lepke-szezon" már kora tavasszal elkezdődik. Minél több nektáradó növény van a kertünkben, annál több lepke és hasznos rovar fogja azt felkeresni. Ugyanis a lepkéket azért érdemes a kertbe csábítani, mert nagyon sokat segítenek a beporzásban. És mert gyönyörűek.

lepke levendulán

A lepkék kedvelik a levendulát. Fotó: Pixabay

A lepkék nagyon szeretik a napos, védett területeket. Minden lepkefajnak más a kedvenc növénye, de ha a kertünk tavasztól őszig dúskál a virágzó növényekben, egészen biztosan nem lesz hiányunk lepkékből sem. Azonban nagyon fontos, hogy ne használjunk rovarírtó szereket, nem csupán a lepkék, de a saját magunk és a többi hasznos rovar védelmében sem.

A leggyakrabban a nappal repülő lepkékkel találkozhatunk a kertünkben, mint amilyen a kacsafarkú szender, a nappali pávaszem vagy a közönséges boglárka, éjjel pedig leginkább a vándorló folyófűszendert és a fekete és piros foltos medvelepkét láthatjuk.

Sajnos a lepkék között is akadnak kártevők. A tengerentúlról behurcolt amerikai fehér szövőlepke komoly károkat okozhat a gyümölcsfákon. De nem jó barátaink az araszolók sem, amelyek áttelelt tojásaiból még a rügyfakadás előtt kikelnek a hernyók, és megrágják a gyümölcsfák hajtásait.

Ma már a lepkék védettek, így nem szabad őket elfogni. Ha pedig megpillantjuk őket, semmiképp se érintsük meg a szárnyukat, hiszen nagyon könnyen megsérülhetnek, és akkor már nem fognak tudni repülni.

Ezeket a növényeket szeretik igazán a lepkék

A lepkék nagyon kedvelik a fürtös gyöngyikét, a kankalint, de gyümölcsfáink, például a cseresznyefa is vonzzák őket. Az évelők közül a harangvirágok, a szarkalábak, a levendula és a kakukkfüvek is a kedvenceik, hiszen ellátják őket megfelelő mennyiségű nektárral.

Az egynyári növények közül a pillangóvirág nem véletlenül kapta csodás nevét, hiszen a lepkék nagyon kedvelik, de szeretik a facéliát, a körömvirágot és a napraforgót is. A nyáriorgona tömegesen vonzza a nappali és az éjszakai lepkéket.

Így legyen levendula a kertedben

A levendula legjobban a homokos, vagy kavicsos, jó vízelvezetésű talajt kedveli, és imádja a napsütést. Extrém hőségben is kiválóan érzi magát. Nem is csoda, hiszen igazi mediterrán szépség. Azonban a levendula nem szereti a magányt. Nem is áll jól neki, így mindenképpen csoportosan ültessük, hogy meg tudja mutatni igazi szépségét.  A kertben sokféle módon ültethetjük. Készíthetünk belőle a járda melletti egyenes szegélyt, ültethetjük gömb formában, vagy csokorban.

A levendula igazi három az egyben: egyszerre dísz-, fűszer- és gyógynövény, így minden szempontból érdemes helyet adni neki a kertünkben. Túl sok törődést sem igényel, hiszen jobban viseli a szárazságot, mint a túlöntözést, így a legtöbb esetben nem is kell öntözni, megelégszik a természet adta csapadékkal. A túlságosan száraz időszakokban azért gondoskodni kell a vízellátásáról. Ha nincs kertünk, akár balkonládában is tarthatjuk, azonban így több öntözésre van szüksége, mint kerti társainak.

halálfejes lepke hernyója

A lepkék hernyóként még nem a barátaink, hiszen sok növényünket megrágják. Fotó: Vida-Szűcs István

Nem csak a kertet ékesíti, de megszárítva csodás illatot áraszt az otthonunkban, és a ruhásszekrényt is varázslatosan illatossá tudja tenni. Ehhez azonban akkor kell levágni a virágait, amikor azok elkezdenek kinyílni. Azonban ügyeljünk rá, hogy ilyenkor ne vágjuk le a levelét.

A levendulát a legegyszerűbben palántáról lehet szaporítani, de akár dugványozással, vagy magvetéssel is szaporítható. Úgy tartják, jobb ősszel telepíteni, hiszen az ültetés után fontos a rendszeres öntözés, és az őszi időszakban kevesebb az esély rá, hogy a palánták kiszáradnának. Ráadásul akkor már megerősödve éri őket a tavasz, és vele a forró nyári napsütés.

A levendula esetében nagyon fontos a rendszeres metszés. Az idősebb példányoknál pedig egyenesen elengedhetetlen. De ezt könnyedén meg is adhatjuk neki, hiszen ezen kívül túl sok feladatunk nincs a levendula gondozását illetően.

Tarts körömvirágot a kertben, hogy sok legyen benne a lepke

A körömvirág a fészkesvirágzatúak rendjébe és az őszirózsafélék családjába tartozik. Nevét onnan kapta, hogy a magja nagyon hasonlít a köröm ívéhez. Virágai átmérője 6 cm körüliek, mely virágok sárga és narancssárga színűek. Kora tavasztól az első fagyokig nyílik. A körömvirág kerti növény, így vadon nem gyakran találkozhatunk vele.

Csodás, sárga színe miatt régen a sáfrány hamisítására használták, azonban ennél jóval fontosabb tulajdonságai is vannak. A kertbe ültetve elűzi a gyökérfonal férgeket, de távozásra készteti még a levéltetveket is. Imádják a lepkék, így odavonzza őket a kertünkbe. A belőle készült főzet elpusztítja a csigákat, azonban számunkra egyáltalán nem mérgező. Sőt, fűszerként használva csodás, sárga színt kölcsönöz az ételeinknek, és kellemesen csípős ízt ad nekik.

lepke körömvirág

A lepkék imádják a körömvirágot. Fotó: Pixabay

A körömvirág egyáltalán nem támaszt teljesíthetetlen igényeket felénk, ha az ültetéséről van szó. Tulajdonképpen bárhol megterem. Akár a félárnyékos helyeken is megmarad, de fontos számára, hogy a talaj jó vízáteresztő képességű legyen. Azonban a legjobban a napfényes helyeket szereti.

Magról tudjuk szaporítani. A magokat egymástól 30 cm-re vessük el. Ne lepődjünk meg, ha sárga tengerként az egész kertben átveszi az uralmat, így, ha ezt nem szeretnénk, érdemes figyelni, és kordában tartani terjeszkedő szokásait.

Ráadásul a körömvirág még a hideg időjárást is elviseli. Sőt, ekkor a legszebb. Ahogy közeledünk a nyárhoz, úgy csökken virágainak száma, majd le is áll a virágzás. Ha tehetjük, csípjük le a bimbóját, és nyáron vessük el a magokat, így egészen biztosan gyönyörködhetünk a csodás, sárga virágokban télen is. Vannak nagyobb növésű körömvirágok is, amelyek vágott virágként is megállják a helyüket, így nem csak a kertet, de a szobánkat is díszíthetjük velük.

Lepkékben gazdag nyarat kívánunk!