Az utóbbi napokban a napi maximum hőmérséklet elérte a 39 fokot, a perzselő melegben a vártnál kevésbé húzódott vissza a lisztharmat: lombozaton és a fürtökön is folyamatosan jelennek meg tünetek. A csonkázások általánosak, ez kissé szellősebbé teszi a szőlőt, miközben a napégés veszélye fokozódik – tájékoztatta a teol.hu-t dr. Gabi Géza agrárszakmérnök.
Színesednek a szőlőszemek – fotó: pxhere.com
Már színesednek a bogyók
A kékfrankoson már elvétve lehet látni itt-ott zsendülő, színesedő bogyókat is, a kék csemegeszőlőkön (például a cardinálon) már több bogyó is előfordul beszínesedve.
Az elkövetkező időszakban folyamatosan erős védelem kell a termés és a lombozat jó egészségi állapotának megőrzéséhez. A tőkéket folyamatosan óvni kell a lisztharmat ellen, mert egyetlen kihagyott permetezés akár 30 százalékos termésveszteséget is okozhat, ha eléri a szőlőt egy fertőzési hullám.
Megnehezíti a védekezést, hogy a permetezéseket követően megjelenő friss, fiatal hajtások nem védettek, és így azok nagyon gyorsan és erősen fertőződhetnek. Ezt csak úgy tudjuk megakadályozni, hogy rövidítünk a permetezési fordulón.
Egyre nő a lisztharmatos fürtök száma
Egyre nagyobb számban jelenik meg a lisztharmat a fürtökön. A legnagyobb veszélyt a besűrűsödő lombozat jelenti. Kedvez a gombabetegségeknek, hogy a következő egy hétre továbbra is meleg időt, labilis légkört és zivatarokat ígérnek. A szakember tanácsa az, hogy a betegség ellen permetezzünk felszívódó és kontakt készítmények kombinációjával.
Érdemes vigyázni a készítmények adagolásával a perzselés miatt. Leginkább a kén, a réz és a lisztharmat elleni felszívódó készítmények okozhatnak ilyen tüneteket. A tünetek erősségét a meleg időjárás fokozza.
Egyre több a rovarkártevő a szőlőben
Az ültetvényekben az enyhe telek, a kedvező tavaszi és nyári életfeltételek miatt sok rovarkártétellel találkozhatunk. Jelentősen károsítják a szőlőt a molyok, a kabócák, a filoxéra levéllakó alakja, a lombfogyasztó rovarok egész serege. A rovarok emellett még a növényi vírusok aktív terjesztői is, ezért az ellenük való védekezéssel nem csak a rovarok kártétele mérsékelhető, hanem a betegségek kialakulása is megelőzhető.
Ismét gondot okoz az amerikai szőlőkabóca lárváinak károsítása, ami folyamatos. A szőlő aranyszínű sárgaságát okozó Candidatus Phytoplasma vitis fitoplazma vektora az amerikai szőlőkabóca. A lárvák többségében most L4-es fokozatúak, de 15 százalékos gyakorisággal L5-ös fejlődési fokozattal is lehet találkozni.
A védekezések elvégzése időszerű és indokolt, mert a lárvák fejlődése intenzív, nő az L5-ös lárvák aránya, és azok fertőzőképessége. Azokban az ültetvényekben, amelyekben az előző tenyészidőben már kimutatták az amerikai szőlőkabóca jelenlétét, a nagyobb fertőzésveszély miatt ajánlott a lárvák ellen védekezni.