A szezonális virágokat termelő kertészek óriási bajban vannak hazánkban is. Előre láthatólag a húsvéti-, a pünkösdi-, a ballagási- és az esküvői szezon is kieshet idén az ágazat bevételszerzése szempontjából, amely sok vállalkozás csődjét jelentheti.
A koronavírus világjárvány terjedése és a különböző államok korlátozó intézkedései óriási mértékben sújtották a virágkertészeti ágazatokat.
Korábbi cikkünkben írtunk a holland virágkertészek helyzetéről, miszerint sok vállalat a kormány és a bankok sürgős segítségére és kölcsönére vár, amelyek nélkül néhány héten belül csődbe mehetnek.
Magyarországon sem jobb a helyzet!
Ezúton is köszönjük olvasóink bizalmát és az ágazati szereplők levelét, amelyet az Agroinform.hu szerkesztőségébe eljuttattak.
Tóth Csaba virágkertész így hívta fel figyelmünket a kiélezett helyzetre.
Kertészetünk a koronavírus megfékezése érdekében életbe lépett intézkedések hatására feltételezhetően csődbe jut.
Kála termesztéssel foglalkozunk, ami szezonális virág és most indult volna az az időszak, amely az egész éves bevételünket jelentette volna. Előre láthatóan a húsvéti időszak, a ballagások, az esküvői szezon, valamint Pünkösd ünnepi időszaka is holtszezon lesz. A virágot nem tudjuk 3 hétnél tovább tárolni, mert akkor már tönkre megy. Június közepére pedig lenyílik. Egy év befektetéseinek és munkájának eredménye eladhatatlanná válik. Ez a probléma ugyanúgy érvényes még számos tavaszi virágot termelő sorstársunkra, így a tulipánt-, nárciszt-, fréziát- és a rengeteg cserepes virágot előállító kertészekre is.
Információt szeretnék kérni az alábbi kérdésekben, amelyek megválaszolásához az Agroinform.hu portál segítségét is kérjük. Kérdéseinket, illetve kéréseinket természetesen az Agrárminisztérium számára is eljuttattuk:
1. Lesz-e kárenyhítés és ha igen, mi a feltétele, mértéke?
2. Van-e terv az import virág kizárására a piacról, hogy a minimális forgalmat, ami várható, azt legalább hazai virág tegye ki?
3. Mi lesz a hitelekkel, ha a vállalkozás nem tud értékesíteni, így a hitelét sem tudja fizetni. Itt például segítség lenne, ha egy évre fel lehetne függeszteni kamatmentesen a fizetési kötelezettséget.
4. Mi történik az adókkal és a járulékokkal – hiszen bevétel nélkül azt sem tudjuk fizetni. Ha újra akarunk indulni és találunk anyagi forrást, akkor egy évet ismét dolgoznunk kell, mire termésünk lesz.
5. Bármely szerv tud-e valamilyen formában segíteni az újraindulásban?
Sok más vállalkozáshoz hasonlóan a családom is erre a tevékenységre, bevételre alapozott. Kiskorú gyermekeket nevelek, de a helyzetünk teljesen elbizonytalanodott, mert más bevételi forrásunk nincs.
|
|
A "segélykiáltásra" az Agrárminisztérium az alábbi választ küldte:
"Az Agrárminisztérium jelenleg is dolgozik a helyzet összefoglalásán a Kormány részére, valamint javaslatokat fogalmaz meg az egyes ágazatok kárenyhítése érdekében, így a virágkertészeket sújtó károk lehetséges megoldásai is napirenden vannak.
A felmerült kérdésekre pontos válaszokat, csak a Kormánnyal történt egyeztetést követően tud az Agrárminisztérium nyújtani – továbbá, a minisztérium tisztában van a virágkertészek súlyos helyzetével és azon dolgozik, hogy mihamarabb konkrét segítséget tudjon nyújtani."
Most azonban Te is segíthetsz!
A hivatalos intézkedésig minden magyar fogyasztó is segíthet a hazai termelők és a magyar gazdaság helyzetén a koronavírus-korlátozások idején!
Tóth Csaba kiáltványa a városi- és vidéki lakosságot egyaránt megszólítja:
JÓ REGGELT MAGYARORSZÁG!
A segítségeteket szeretném kérni, a sok szépséget és örömet hozó szakmák nevében: a VIRÁGKERTÉSZEK illetve VIRÁGKÖTŐK nevében.
Nekünk is be kell zárnunk, hiszen senki nem vesz virágot válság idején.
A virágkertészek egy éven át fektetik be a pénzüket és munkáját, fizetik járulékait, hogy a tavaszi- és a nyári időszakban virágot tudjanak eladni. Tehát mi nem csak azt veszítjük el, amit ezek után nem sikerül értékesíteni, hanem az elmúlt évünket is.
Ezt az egy évet nekünk újra be kell fektetnünk és leghamarabb egy év múlva lesz a munkánknak eredménye.
Mivel itt súlyos milliókról van szó, sokunk számra ezt szinte lehetetlen feladat teljesíteni bevétel nélkül, minden állami teherrel a nyakunkban. Segítségre van szükségünk!
A virágkötők is bajban vannak a vendéglátó- és szállodaipar szünetelése, az ünnepek elmaradása és a rendezvények elhalasztása miatt.
Szeretném kérni a HANGOTOKAT, MEGOSZTÁSOTOKAT!
Sokan mondják, hogy kis ágazat vagyunk, de ha jól utána számolunk, akkor kiderül, hogy közel 100.000 ember (kertészek, virágboltosok, nagykereskedők és az ők alkalmazottai) megélhetése függ a jelenlegi helyzettől.
Itt szeretném megemlíteni kertész társaimat is, akik ugyan nem virágot termelnek, de bajban vannak, mert úgy tűnik, hogy a paradicsom, paprika és uborka is kezd "luxus cikké" válni a válság idején!
TISZTELT FOGYASZTÓK, KÉRLEK BENNETEKET, HOGY JUSSUNK AZ ESZETEKBE, AMIKOR VÁSÁROLNI INDULTOK!
MOST CSAK MAGYAR TERMÉKET VEGYETEK, HISZEN AZ ORSZÁG SORSA MÚLIK AZON, HOGY MENNYIRE TÁMOGATJÁTOK A HAZAI GAZDASÁGOT!
Hálás köszönettel: Tóth Csaba virágkertész
|
|
Megható kampányt szerveztek a Flora Hungaria nagybani virágpiac termelői a héten. A magyar virágkertészek köszönetük és hálájuk jeléül virágokkal halmozták el a Szent László és a Szent István Kórház dolgozóit, majd további egészségügyi intézményeket borítottak el szebbnél-szebb virágokkal.
fotó: Flora Hungaria nagybani piac
Üzenetük így szólt a kísérőkártyákon: "Reméljük, hogy ebben az embert próbáló időszakban, tudtunk egy kis vidámságot, szépséget csempészni az egészségügyben dolgozók mindennapjaiba. Rendületlenül hiszünk a virág erejében!"
fotó: Flora Hungaria nagybani piac
Végül, de nem utolsó sorban a Csuta Kertészet vidóüzenetét továbbítjuk: