A szaúdi-arábiai székhelyű Abdulrahman Király Egyetem (KAUST) kutatói megállapították, hogy a sivatagi növények gyökérzónájából kiemelt mikrobák jelentősen javíthatják más növények szárazságtűrését, ami manapság a globális növénytermesztés alapvető célja és követelménye – számolt be a discovery.kaust.edu.sa.

Hozzátették, hogy a kutatóknak a fent említett hatást, illetve lehetőséget a „DARWIN21, sivatagi kezdeményezés" keretében egyértelműen sikerült bebizonyítaniuk a szélsőséges száraz körülmények között telepített lucerna és lúdfű termesztésével. A kutatási eredményekről az Európai Molekuláris Biológiai Szervezet (EMBO) jelentése is beszámolt.

Sivatagi növények gyökereiről nyert mikrobák segíthetik más növények szárazságtűrését

Sivatagi növények gyökereiről nyert mikrobák segíthetik más növények szárazságtűrését – Fotó: Shutterstock

Az Egyetem folyamatosan gyűjti a szóban forgó mikrobák mintáit, más növényekre való esetleges átültetés céljából.


Eddig már a sivatagi növényekről mintegy 10.000 mikroba törzset sikerült izolálni, amelyeknek felhasználhatóságát újabb kísérletekkel fogják megvizsgálni. A begyűjtött törzsek közül a leginkább hatásosnak a „Pseudomonas argentinensis"-ről nyert SA 190 jelű törzs ígérkezik. Khairiah Alwutayd professzor szerint, a fentiek alapján az már bizonyítottnak tekinthető, hogy szárazság- és hőtűrés más növényfajokra is áttelepíthető, ami forradalmi változást jelenthet, főleg a csapadékszegény országok növénytermesztésében és élelmiszerellátásában – emelték ki.