Egy dél-olaszországi ültetvény tulajdonosa néhány nap alatt több mint ezer termő cseresznyefát volt kénytelen kivágni, mivel az adott fajtákra a fogyasztói kereslet és főleg a termelők nyeresége erősen lecsökkent – olvashatjuk a freshplaza.com angol nyelvű hírportálon.

Részben tehát a régi fajták kiselejtezésére van szükség, de egyesek az egész dél-olasz cseresznyetermelés súlyos válságáról beszélnek. A válsághoz a termelési költségek drasztikus (az utóbbi évben 30-40%-os) emelkedése is hozzájárul, a legnagyobb problémát viszont az okozza, hogy a cseresznyét a szupermarketekben a termelői ár hat-hétszereséért árusítják, tehát a termelők munkájának gyümölcsét a kereskedők élvezik.


A válság kiváltó okai között szerepel az a tény is, hogy az ez évi bőséges termés ellenére – többnyire akciós árakon – jelentős mennyiségű külföldi cseresznye jelent meg az olasz piacon, miközben a helyi termelőknek egyre súlyosabb munkaerőhiánnyal és csökkenő nyereségrátával kell szembenézniük. Mindezek következtében az adott körzetben több nagyobb cseresznyeültetvény jutott a fent említetthez hasonló sorsra.

Indexkép: Pixabay