A durián jellemzői
A világ legbüdösebb gyümölcseként ismert durián (Durio zibethinus) eredeti előfordulási területe Indonézia szigetvilága volt, de ma már megtalálható Indonézián kívül a Maláj-félszigeten, Indiában, Srí Lankán és Thaiföldön is, és termesztik Afrika keleti részén, Dél- és Közép-Amerikában is. A természetben akár 45 méter magasra is megnőhet, a termesztett változatok azonban csak 10-15 méteresre nőnek meg. Termésének átmérője 15-25 centiméter közötti, súlya 1-6 kg között van. Színe a zöldtől a sárgásbarnáig változik, és számos különböző méretű s alakú tüske borítja.
Terebélyes, örökzöld fákon terem, és miután teljesen megérett, rothadó bűzt áraszt. A bűzös, rothadó szaga ellenére az ízét nagyon jónak, vaníliaszerűnek mondják. Amiben mindenki egyetért a duriánnal kapcsolatban, az az, hogy a szaga elviselhetetlen.
Ezért számos országban szigorúan tilos friss duriánt bevinni nyilvános helyekre (például szállodákba, repülőterekre, hajókra). Szingapúrban a közlekedési eszközökön figyelmeztető táblák tiltják a dohányzást, az ivást, az evést, a gyúlékony áruk szállítását és a durián járműre való felvitelét. Néhány városban több helyen engedélyezett dohányozni, mint duriánt enni, van, ahol közterületeken is tilos a fogyasztása.
A durián jótékony hatásai
A gyümölcsben található aszkorbinsav, béta-karotin, kalcium, zsírok, foszfor, vas, kálium, keményítő, cukor, víz, nátrium, protein, B1, B2, és B3 vitamin és jelentős mennyiségű Omega3 zsírsav. Fehérjetartalma is kiemelkedő, emellett antioxidáns hatást kifejtő flavonoidokat is tartalmaz.
A gyökere, a kérge, a termése és a levelei is hasznosak bizonyos betegségek gyógyításában. Például:
• Segít a vércukorszint kiegyensúlyozásában (de csak bizonyos mértékben fogyasztva!).
• Lassítja az öregedést, a gyümölcs rendszeres fogyasztása állítólag frissítő és fiatalító hatású.
• Segít a fertőzések gyógyításában. Ázsiában az emberek megfázásra és más betegségekre fogyasztják. Használják lázcsillapítóként is.
• A benne lévő kálium segít az erek falának és a szívizomnak az erősítésében. Bár zsírban gazdag, mégsem emeli, sőt akár csökkentheti is a koleszterinszintet.
• Jótékonyan hat a vérszegénység ellen.
• Csökkentheti az ingerlékenységet, a stresszt, a szorongást, javíthatja a hangulatot, és még a depressziót is enyhítheti. Segíthet a fáradtság leküzdésében is.
• A duriánban található antioxidánsok és egyéb anyagok jót tesznek a bőrnek.
• A levelek és a gyümölcsök főzete gyulladáscsökkentő hatású.
• Sárgaság esetén is sok országban duriánból készült főzetet alkalmaznak.
• Egyes helyeken afrodiziákumként tekintenek rá.
Éppen ezek miatt a jótékony hatásai miatt a gyümölcs rajongói nem törődnek a durián rossz szagával, mert szentül hisznek gyógyító erejében.
Elviselhetetlen szaga ellenére Délkelet-Ázsiában a durián az egyik legértékesebb gyümölcsnek számít, a gyümölcsök királyának is nevezik.
Amiben mindenki egyetért a duriánnal kapcsolatban, az az, hogy a szaga elviselhetetlen – fotó: Shutterstock
Ellenjavallatok
• A durián fogyasztása szigorúan tilos magas vérnyomás és a gyümölcsben lévő bizonyos anyagok intoleranciája esetén.
• Olyan anyagokat tartalmaz, amelyek segítenek az inzulinszint kiegyensúlyozásában, de cukorbetegség esetén tilos nagy mennyiségben fogyasztani, mert nagy mennyiségű cukrot, fruktózt és glükózt is tartalmaz.
• Alkohollal kombinálva gyomorpanaszokat, mérgezést és veszélyes vérnyomás-emelkedést okozhat.
Felhasználási módjai
Felhasználása igen változatos. Készül belőle mártás, fűszer, sütemény, befőtt, de van, ahol jégkrémet is készítenek belőle.
Hogyan fogyasszuk?
Akkor a legfinomabb, amikor éppen felvágják. Együk kanállal, hogy a szagát ne szívja magába a bőrünk. És fogyasszuk a szabadban, ne zárt térben...
Délkelet-Ázsiában a durián az egyik legértékesebb gyümölcsnek számít – fotó: Shutterstock
Miért büdös – és muszáj, hogy büdös legyen?
Háromévnyi munka után egy rákkutatókból álló csoport elkészítette a durián genetikai térképét. Megtalálták azt az illatgént, amelynek "köszönhető" a durián rothadásra emlékeztető szaga. Ez lehetővé teszi, hogy szagtalan vagy enyhébb szagú duriánváltozatot fejlesszenek ki a jövőben, azonban ennek nem mindenki örül! "A durián a szaga nélkül olyan, mint az ember, aki elvesztette a lelkét" – írta egy szingapúri a hírre reagálva.
A kutatók elemzése feltárta, hogy a kén képződése erőteljes a duriánban, ez okozza az elviselhetetlen szagot. Ennek a vadonban fontos szerepe van, ugyanis az erőteljes, szúrós szag magához vonzza az állatokat, melyek megeszik a gyümölcsöt, és a magvait szétszórják.
Veszélyei
A kísérletek azt is bebizonyították, hogy a duriánban található aminosav mennyisége és típusa veszélyes lehet az ember szervezetére nézve.
Azok a patkányok, melyeknek a szervezetébe nagy mennyiségű aminosav került, májkárosodásban és májrákban szenvednek. Az etionin alacsony koncentrációjának immunrendszer-módosító hatása van. Azonban még további kísérletekre van szükség annak megállapításához, hogy káros-e az egészségre a durián fogyasztása. Ugyanis egy 70 kg-os embernek legalább 580 kilogramm etioninban igen gazdag gyümölcspépet kellene elfogyasztania egy nap alatt ahhoz, hogy hatása olyan mérgező legyen, mint az állatkísérletekben.
Érdekességek a duriánról
• Nagyon rövid ideig, évente kétszer virágzik: télen és nyáron. A virág alkonyatkor nyílik, és reggelre lehullik. A gyümölcs ezután kezd kialakulni.
• A duriánt nem szabad leszedni a fáról, mindig várjuk meg, amíg magától lehullik, majd néhány napig érik.
• A duriánültetvényeken dolgozók kemény sisakot viselnek a fejükön, légzőkészüléket az arcukon és speciális védőruhát a testükön.
• A durián termesztése jövedelmező üzlet. A fák körülbelül ötéves korukban kezdenek termést hozni, és 70-80 évig folyamatosan termést hoznak. Egyes fák több mint száz évig is élhetnek és termést hozhatnak! Ráadásul trópusi éghajlaton nincs szükségük különleges körülményekre, csupán minimális műtrágyázásra és gondozásra.
• A durián iránti kereslet folyamatosan nő: az elmúlt egy év során 400%-kal emelkedett. Kínában különösen népszerű: az elmúlt két év során Kína 6 milliárd dollár értékben importálta a gyümölcsöt! Ennek az az oka, hogy már nemcsak ételként, hanem a gazdagságot szimbolizáló ajándékként is tekintenek rá. Kilogrammjának ára általában 20-40 dollár, szezontól függően.