A 4 hektáros terület átlagosan 20-25 tonnányi gyümölcsöt ad, amikor jó az évjárat. Kérdés persze, mikor, illetve mitől jó, mert egyetlen tényező hiánya, vagy inkább léte megpecsételheti az egész évet.

Az ültetvény szakmai vezetője és tulajdonosa egy fiatalember, Miklós Ákos Márton, aki megfigyelte, hogy léteznek olyan, a köztudatban déligyümölcsként nyilvántartott (helytelenül!) gyümölcsfajok, amelyek megfelelő klimatikus körülmények között Magyarországon, akár Zalában is megteremnek. Ilyen például a füge, a káki és a kivi. A fiatal szakember fő kutatási területe a füge, melynek számtalan fajtaváltozatát gyűjtötte össze az elmúlt években. Kísérletei során igyekszik azon fajtákat szelektálni közülük, amelyek nagyobb biztonsággal termelhetők idehaza, jóízűek és relatíve hosszabb ideig tárolhatók. Az említett gyümölcsfajok termesztésére a Becsehely határában található szőlőhegy kedvező mikroklímája miatt alkalmas.

kivi

Miklós Ákos Márton hosszú ideje kutatja a kivi hazai termeszthetőségét – fotó: Agroinform

„A kivi mellett más gyümölcsökkel és különleges növényekkel is kísérletezünk, ilyenek a füge, datolyaszilva, gránátalma, indián banán, minikivi, jojoba, pekándió – magyarázta Ákos. – A kiviültetvény, ha nem éri kirívó fagy, vagy hősokk, szépen terem. A faj szereti a meleget és a napsütést, de az aszályt és a hőséget, illetve a nagy hőingást nem. S az utóbbi években van valami, ami alapjaiban változtatta meg az ültetvény termelékenységét és egyértelműen a klímaváltozásnak tudható be: ez pedig a késő tavaszi, elhúzódó, úgynevezett szállított fagyok, melyek ellen egyelőre nincs hatékony védelem.



kivi

Ilyen a kivi, amikor virágzik – fotó: Agroinform

Miklós Ákos Márton hozzátette: a kivi mélynyugalomban akár –20 Celsius fokot is kibír. De amikor már megindul a nedvkeringés, netalántán közeleg a rügypattanás, és szél hozza a lehűlést, ami akár több napon át is fagypont alatti hőmérsékletet okoz – nos, akkor lehetnek nagy bajok és sajnos, voltak is az elmúlt években. Ilyenkor általában károsodnak a virágrügyek, ennek a mértéke, ami nem mindegy. Minél tovább tart a hirtelen lehűlés, annál több virágrügy megy tönkre, volt rá példa, hogy a termés kétharmada áldozatul esett ennek.


kivi

A magyar kivi, Becsehelyről – fotó: Agroinform

– Ez azonban nemcsak a kivit sújtja, hanem olyan, hazánkban régóta termesztett gyümölcsfajokat is, mint például a kajszibarack. Kajszi tavaly és tavalyelőtt sem volt- Most úgy tűnik, hogy ennek a helyzetnek a nyertese a füge lesz a kései virágzása miatt – remélem, minél több, a hazai, nagyon gyorsan és sajnos, rossz irányba változó klimatikus viszonyok közé alkalmas füge fajtaváltozatot sikerült kiválasztanom – tette hozzá végül.