Az egyszer használatos műanyagok nagy rérszét kitevő csomagolásokra ad alternatív választ Alara Ertenü török tervező. Articsókalevelekből és borsóhüvelyből készített olyan "bioműanyagot", amelyből vízálló, strapabíró, és teljesen lebomló csomagolást lehet készíteni. Egyelőre szappanok csomagolására használják.
Szabványoknak, ipari igényeknek megfelelő alternatíva
Az volt a cél, hogy le tudják váltani valamivel a műanyagot, de közben megfeleljenek a higiéniai szabványoknak, logisztikai igényeknek, amelyeket a szappankereskedők támasztanak a csomagolással szemben.
A csomagolás szélei le vannak zárva, így vízálló, kosz- és porzáró, ráadásul egyszerűen vasalással zárható össze, emiatt remélhetőleg valós alternatívát kínál az üzemeknek a műanyag helyettesítésére.
Vízálló, kosz- és porzáró csomagolás növényi hulladékból – fotó: Alara Ertenü
Ezzel a megoldással egyben az articsóka-feldolgozás során keletkező növényi hulladékot is hasznosítani tudják: Nyugat-Törökországban egy-egy termés akár 80%-a is a kukában landolt eddig!
A packioli megvalósítja a körforgásos hulladékkezelést, és egyszerre oldja meg az élelmiszer-hulladék kezelését, és az eldobható műanyag csomagolások kérdését. 100%-ban lebomló csomagolást készítettek, helyi termelésű alapanyagból, ami egyébként legjobb esetben a komposztra kerülne, rosszabb esetben a kommunális szemétbe.
Az ipar folyamatosan szemetet gyárt
A kozmetikaipar évente körülbelül 120 milliárd csomagolást gyárt, aminek a nagy része nem újrahasznosítható, és ha legalább nem eldobálják, akkor vagy a földbe ássák be a "hulladék-feldolgozó" telephelyeken, vagy jó eséllyel az óceánban végzi.
Ennek a gyakorlatnak a megváltoztatásáért dolgozik Ertenü a széleskörűen felhasználható, komposztálható bioműanyag csomagolással. A packioli vízzel érintkezve egy hétig őrzi meg a szigetelő képességét, azután kezd el lebomlani. Nyers növényi alapanyagai miatt természetes hidratáló tulajdonsága is van.
A festése vegyszermentes, céklával és kurkumával színezik – fotó: Alara Ertenü
Kibontása egyszerű, hiszen könnyen eltéphető szárazon és vizesen is. Ez az innovatív csomagolás megmutatja, hogy milyen fontos lenne változtatni a fogyasztói szokásainkon – és a gyártóknak a felelősségvállalásukon.
Forrás: designboom; képek: Alara Ertenü