Szomoru Miklós évek óta vlogol kertjéről és osztja meg tapasztalatait a dísznövényekről és a kertészkedésről az Egy Kertész Kertje Pilisszentkereszten Youtube-csatornán.

Kertjének két jó elkülönülő része van: ház körüli "régi" kert 1000 m2 és már 10 éves. Tavaly pedig megvásárolt egy szomszédos területet. 8800 m2-en új kertet létesített, amelynek egy része ugyancsak dísznövény sziklakerttel és kerti tavakkal, de a kert egyik részén haszonnövények is helyet kaptak.

Kertjében már semmit sem permetez, öko szemléletben kertészkedik. Elmondta, hogy az ő kertjében is van lisztharmat, poloska és egyéb kártevők, viszont igyekszik olyan talajéletet biztosítani a növényeknek, amely hatására erősek és ellenállók lesznek.

Trükkje még, hogy időbeli eltolással ültet növényeket. "Az üvegházban a cukkini már kezd lisztharmatos lenni, a kinti viszont gyönyörű, most kezdett el teremni. Mire azt is megtámadja a lisztharmat, addigra a nemrégen vetett fog majd termést hozni az üvegházban" – mesélte.

Fontosnak tartja, hogy dísznövényvásárlás előtt mindenki a talajra és a talajjavításra koncentráljon.

"Mindig azt tanácsolom, hogy a meglévő föld, akármilyen rossznak is gondoljuk, legyen feljavítva" – mondta Szomoru Miklós.

Saját kertjében – amelynek kezdetben szintén rossz állapotú volt – először komposzttal mulcsolt, majd később a lehullott leveleket, a nyesedékeket is a talajon hagyta. Most, 10 évvel később, az ásás- és kapálásmentes kertben gazdag a talajélet.

Elmesélte, hogy az ő kertjében is van meztelen csiga, de szerencsére a kerti tavak miatt van varangy is, ami elpusztítja a csigákat. Valamint a borzok is bejárnak a kertbe, némi kártételük is van, de felfalják a csigákat, kikaparják a fűből a pajort. Arra törekszik a sokféle élőlény érezze jól magát a kertjében és kialakuljon egy egyensúly: ne csak a kártevők legyenek jelen, hanem azok az állatok is, amelyek ezekre a kártevőkre vadásznak.

Tervei között szerepel, hogy a jövőben tyúkok, kacsák és birkák is legyenek a kertjében.