„A növényvédő szerek fontosak a jó minőségű termés biztosításában, de mérsékelnünk kell azok káros környezeti hatását” – mondta Carola Shouten agrárminiszter. Ahol pedig a peszticidek alkalmazását nem lehet elkerülni, ott a precíziós gazdálkodás módszereivel és a környezet legkisebb károsításával kell eljárni – írja az euractiv.com.

Ezért a kormány a mezőgazdasági termelés fejlesztésére egy merőben új perspektívát dolgozott ki. Ezt a paradigmaváltásnak nevezett célt 2030-ig a növénynemesítés innovatív módszereinek alkalmazásával és a precíziós gazdálkodás szélesebb körű alkalmazásával kívánják megvalósítani. A peszticidhasználattal szemben pedig a biológiai védekezést és a betegségekkel, illetve kártevőkkel szemben ellenállóbb növényfajták kinemesítését, valamint a talajtermékenység megőrzését állítják előtérbe.

Az új növénynemesítési technikák (NPBTs) leírása meghatározza azokat a szelekciós módszereket, amelyek többek között a szárazságtűrő növények létrehozását lehetővé teszik.

„Célunk a természet és a biodiverzitás megőrzése, valamint az egészséges növények előállítása, és ennek révén világos gazdasági perspektívák biztosítása farmereink számára” – hangsúlyozta a miniszter asszony.

Az üvegházi zöldségtermesztés az egyik hatékony módja lehet a környezetkímélő és víztakarékos gazdálkodásnak.