A legjobb csali

A kánikula beköszöntével elkezdődött vizeinkben a kagylópusztulás. Ez egy természetes jelenség, ha 25 fok fölé melegszik a víz hőmérséklete, ráadásul jelentős mennyiségben az amuri kagyló pusztul, ami Magyarországon invazív faj. Az eltakarításával nekünk nincs dolgunk, ezt megoldja a harcsa.

A nagy melegben hazánk legnagyobb ragadozójának az emésztése is felgyorsul, így folyamatosan ennie kell. Kagylópusztuláskor ez a puhatestű bizonyul a legjobb csalinak. Amikor az első példányok feljönnek a vízfelszínre, kinyílnak, így egy merítővel vagy akár kézzel pillanatok alatt hozzájuthatunk a csalihoz. A legjobbak a már elpusztult, vízfelszínre feljött egyedek, ugyanis az ezekben lévő illatanyagoknak nem tudnak ellenállni a harcsák.


A legeredményesebb módszer

A nyári kánikulában a kuttyogatós módszerrel lehetünk a legeredményesebbek. A kagylót a megfelelő vízmélységbe leengedve hamarabb megtalálja a harcsa, illetve nem is kell a felszínre feljönnie, így nagy esély van a kapásra. A kuttyogató hangjával kiváltható a kapás, hiszen táplálkozásra ösztönözheti a már jóllakott harcsát is. A módszer egy kis gyakorlással gyorsan elsajátítható. A sekélyebb víztől sem kell megijedni; már a másfél-két méteres víz is alkalmas lehet kuttyogatásra.

A legjobb idősáv

Az eredményesség szempontjából a legjobb idősáv ebben az időszakban a fényváltás, illetve az esti szürkület. Ilyenkor általában bekövetkezik egy légnyomásváltozás is, ami szintén jótékonyan befolyásolja a harcsák kapókedvét.

Nagyon jó a vihar előtti és utáni időszak is, amikor szintén bekövetkezik egy légnyomásváltozás, a zivatar hatására pedig felfrissül a víz, aminek következtében még éhesebbek lesznek a harcsák.

De akár éjszaka is érdemes megpróbálkozni a kuttyogatással, főleg ott, ahol kisebb a hajóforgalom, nyugodtabb a folyó.

Forrás: borsonline.hu

Indexkép: Shutterstock