Egészséged érdekében megéri többet fogyasztanod a spenótból, hiszen számtalan jótékony hatással rendelkezik.
Antioxidánsokban gazdag
A spenót számos értékes antioxidánst, köztük luteint, béta-karotint és C-vitamint tartalmaz, melyek nélkülözhetetlenek egészségünk megőrzéséhez. Hiszen semlegesítik a szabad gyököket, amelyek a szervezetben felhalmozódva sejtkárosodást és oxidatív stresszt okoznak, hozzájárulva az olyan krónikus betegségek kialakulásához, mint a rák, a szívbetegségek vagy a 2-es típusú cukorbetegség.
Segít a vérnyomás szabályozásában
A spenót kiváló káliumforrás, ezáltal az ereket ellazítva csökkenti a vérnyomást. Emellett van benne folsav és magnézium is, amelyek fokozzák a nitrogén-monoxid-termelést, ezáltal is erősítve a vérnyomáscsökkentő hatást.
Jótékonyan hat az agyműködésre
A spenót az egyik legjobb táplálék az agy számára. Kutatások szerint már napi 75 gramm leveles zöldség fogyasztása is lelassíthatja a kor előrehaladtával összefüggő kognitív hanyatlást. Ez magas lutein-, béta-karotin-, folsav- és fillokinontartalmának köszönhető, amelyekről bebizonyosodott, hogy képesek megvédeni az agysejteket.
Javítja a vér oxigénellátását
A spenótban is megtalálható vasat az emberi szervezet a hemoglobin, a vörösvértestek fő összetevőjének előállításához használja. Ezek a sejtek felelősek azért, hogy oxigént szállítsanak a szövetekbe és a szervekbe, így az egészségmegőrzés szempontjából kiemelkedő szerepük van. Mivel a növényi táplálékokból származó vasat a szervezet nem tudja kellő hatékonysággal hasznosítani, ezt C-vitamin-bevitellel érdemes ellensúlyozni.
Hozzájárul a bélrendszer egészségéhez
A spenót sok rostot tartalmaz, amelyek támogatják a bélmikrobiom egészségét, és serkentik az emésztést. Mivel nagyrészt oldhatatlan rostokat tartalmaz, a spenót hozzájárul a teltségérzet fenntartásához az étkezések után.
A spenót az egyik legjobb táplálék az agy számára – fotó: Pixabay
Védi a szem egészségét
A spenótban lévő lutein és zeaxantin védi a szemet a napsugárzás káros hatásaitól, ami segíthet csökkenteni az életkor előrehaladtával jelentkező szembetegségek, így a makuladegeneráció és a szürke hályog kockázatát. Azonban mindkettő zsírban oldódó tápanyag, tehát zsírra van szükségük ahhoz, hogy felszívódjanak a szervezetben.
Forrás: divany.hu
Indexkép: Pixabay