Az elmúlt egy hét időjárása kedvezően alakult a mezőgazdaság számára: előbb jelentős csapadék hullott, majd fagyos idő következett, amely a kártevők és kórokozók ritkításában játszik kulcsszerepet. Bár a csapadék mennyisége az Alföldön és a Dunántúl déli részén csökkentette a vízhiányt, az ország északnyugati területein továbbra is komoly hiány tapasztalható. A következő napokban lassú enyhülésre és újabb csapadék érkezésére számíthatunk.
Csapadék és talajnedvesség alakulása
A múlt hét közepén érkező csapadék kezdetben hó, majd eső és ónos eső formájában hullott. Az ország északnyugati részén mindössze 0-5 mm esett, míg délen és keleten 10-25 mm csapadékot mértek. Ez a Dunántúl északi részén továbbra is kevés, de az Alföldön és a dél-dunántúli térségben javított a helyzeten.
A talajok nedvességtartalma is változatos képet mutat:
A Kisalföldön továbbra is száraz a felső talajréteg. Az Alföldön és a Dunántúl déli részén a csapadék mélyebb rétegekbe is eljutott. A felső egy méteres talajréteg vízhiánya az Alföldön 20-60 mm-rel csökkent, de a teljes telítettséghez még mindig jelentős csapadék szükséges.
Talajnedvesség a talaj felső 20 centiméteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2025. február 18-án (%) – forrás: HungaroMet
A hideg időjárás hatásai
A múlt hét végén egy hideg légtömeg árasztotta el a Kárpát-medencét, ennek hatására vasárnaptól több helyen -5 fok alatti minimumokat mértek, szerdán és csütörtökön pedig -7 és -13 fok közötti értékek is előfordultak.
Ez a hideg idő segíti a növényvédelmet, ugyanis:
A kórokozók és kártevők jelentős része csak tartós -10 fok alatti hőmérsékleten pusztul el, így a mostani időjárás kedvez a növények egészséges fejlődésének. A vegetáció idő előtti beindulását is visszafogja a tartós hideg, ami különösen fontos a kalászosok és a repce számára.
Talajnedvesség a talaj 50-100 centiméteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2025. február 18-án (%) – forrás: HungaroMet
A növények állapota
A repce kifejezetten jó állapotban van, köszönhetően az őszi csapadéknak és az enyhe időjárásnak. Az őszi vetésű gabonák viszont nem mindenhol fejlődtek egyenletesen:
- Az Alföld déli részén a novemberi szárazság egyenetlen kelést és nehézkes korai fejlődést eredményezett.
- A decemberi enyhe idő valamelyest javított a helyzeten, de több gyenge állomány is megmaradt.
- A februári hideg idő segít stabilizálni a növények fejlődését.
- Az őszi káposztarepce fejlődése kezdetben nehézkes volt, de a később érkező csapadék hatására megerősödött.
- A kalászosok vetését októberben az eső, novemberben pedig a szárazság nehezítette, így nem minden tábla fejlődött megfelelően.
Mi várható a következő napokban?
A hideg idő fokozatosan enyhül:
A hét végéig főként fátyolfelhős, de száraz időre számíthatunk. Éjszakánként -5 és -10 fok között alakulhat a hőmérséklet, nappal viszont már 3-8 fokig emelkedhet. Kedden borult idő érkezik, eső, havas eső, néhol havazás valószínű. A csapadékkal együtt enyhébb légtömegek is érkeznek, így éjszaka is fagypont fölötti hőmérsékletek várhatóak, nappal pedig 5-10 fok lehet.
A jelenlegi előrejelzések szerint péntektől csökken a csapadékhajlam, így a gazdálkodók számára kedvezőbb időjárási körülmények alakulhatnak ki a munkák elvégzéséhez.
Vízhiány a talaj felső egy méteres rétegében a telítettséghez képest 2025. február 18-án (mm) – forrás: HungaroMet
Összegzés
A februári hideg idő kedvező növényvédelmi hatásokkal jár, a repce jó állapotban van, de az őszi vetésű kalászosok egy része nem fejlődött megfelelően a novemberi és decemberi időjárási anomáliák miatt. A következő napokban fokozatosan enyhül a hideg, keddtől pedig újabb csapadék érkezik.
A napi mezőgazdasági döntésekhez érdemes a folyamatosan frissülő meteorológiai adatokat figyelemmel kísérni a HungaroMet oldalán, ahol részletes térképes előrejelzések is elérhetőek.
Forrás: HungaroMet
Indexkép: Pixabay