Kecskeméten a X. PREGA kiállításon, dr. Zlinszky András szakértővel beszélgettünk, aki az előadásának a "Műholdkép mindenkinek" címet adta. Nem véletlenül. Megtudtuk, hogy azok a műholdfelvételek, amelyeket a Copernicus Data Space Ecosystem, az Európai Űrügynökség új adatmegosztó szolgáltatása gyűjt, elérhetők mindenki számára. A rendszer kombinálja a nyílt hozzáférést, az ingyenes felhőszolgáltatást és a könnyen kezelhető szoftvereket.

Eddig sem az jelentett akadályt, hogy fizetni kellett a képért, hanem az volt a probléma, hogy nehéz volt a nagy és komplex adatokkal bánni. De most létrejött egy olyan adatmegjelenítő eszköztár és egy olyan felhőfeldolgozó platform, amiben már mindenki a maga szintjén, ingyenesen és könnyen kezelhető módon hozzáfér az adatokhoz.

A szakértő elmondta, hogy olyan elemzéseket lehet készíteni, például egy nedvességindex-térkép felhasználásával – ez ingyenesen és szabadon hozzáférhető egy böngészőben, – ami alapján a gazdák meg tudják tervezni az aratást vagy a precíziós öntözést, anélkül, hogy ezért egy külön szolgáltatást kellene megfizetniük.

Az agráriumban robbanásszerűen megnőtt a hozzáférhető információ mennyisége, így a műholdképek felhasználásának és kielemzésének számos előnye van. Például hozzáférhető lesz a gazdáknak, hogy egy adott parcellán mi történik, vagy öt évvel ezelőtt mi történt, ami hasznos lehet annak is, aki meg akarja venni a parcellát, de a biztosítónak, a banknak, a településtervezőknek is támpontként szolgál.

Az adatokat a katasztrófavédelemben is használják árvízi elöntések térképezésére, belvízhelyzet nagyon gyors vizsgálatára, tűzkáresetek kiterjedésének, lefolyásának a vizsgálatára. Azzal, hogy nemcsak a térinformatikusok számára lettek hozzáférhetők ezek az adatok, az állami szervek, a gazdálkodók, a bankok, a startupok számára is elérhetővé váltak a precíziós gazdálkodás alapfeltételei.

A Sentinel-1 műholdcsalád 2014-től, a Sentinel-2 pedig 2017-től érhető el, és folyamatosan kerülnek fel az újabb holdak. Vannak olyan felvételek, amelyek naponta frissülnek – ezek rosszabb térbeli felbontásúak, de hőmérsékletet is lehet rajtuk térképezni. Amit általában használnak, azok valódi színes és infravörös képek, ezek 5 naponta frissülnek, ha nem felhős az ég.

A legfontosabb felhasználójuk az állami agrármonitoring: minden egyes parcella átmegy egy feldolgozási folyamaton, ami alapján az Államkincstár tudja azt, hogy ott mit vetettek, mikor arattak, történt-e valamilyen káresemény, és aztán ezeket figyelembe is veszik a támogatások kiértékelésénél.

A képek elérhetőek a dataspace.copernicus.eu oldalon, ahol van egy Copernicus Browser nevű link, itt lehet bekerülni a böngészőfelületre, aminek magyar nyelvű menüje is van. Itt lehet dátumot, képet, terméket választani. Különböző paraméterekre lehet szűrni, például a felhőzöttségre, vagy nyomon követhető a növényzet egészsége is.

Ez az új rendszer lényegesen könnyebbé, hatékonyabbá és olcsóbbá teszi a műholdfelvételek alkalmazását a mezőgazdaságban, elősegítve a hatékony gazdálkodást és a klímaváltozáshoz való alkalmazkodást.

További információ: https://dataspace.copernicus.eu