Egyes élelmiszerek segíthetnek megelőzni a kognitív hanyatlást, ezáltal az Alzheimer-kór megelőzésében is komoly szerepet játszhatnak.

Camembert a jobb memóriáért

Az egyik élelmiszer, amely javítja a kognitív funkciókat, a camembert sajt. Kutatók most azt vizsgálták meg, hogy ennek fogyasztása milyen hatással van az egerek memóriájára, és ha javít rajta, akkor annak mi az oka.

A kísérlethez a kutatók hím egereket használtak. Az egyik csoportjuk magas zsírtartalmú élelmet kapott, a másikat ugyanilyen étrenden tartották, de a kísérlet utolsó három napjában kaptak mellé zsírsav-amidokat is. Az állatoknak ezután tárgyfelismerő és egy, az adott tárgy helyét célzó teszten kellett teljesíteniük.

A zsírdús étrend általában rontja az egerek kognitív funkcióit, de a kísérletből kiderült, hogy ha sajtot is kapnak hozzá, az mindkét teszten javítja a teljesítményüket. Amikor a kutatók nem sajtot, hanem oleamidot adtak nekik, szintén javuló teljesítményt figyeltek meg, de a camembert jobban teljesített: a benne található mirisztamid nevű vegyület hatására az egerek nemcsak a teszteken teljesítettek jobban, hanem a memória megfelelő működéséhez szükséges BDNF-szintjük is megnövekedett.

A BDNF (Brain-Derived Neurotrophic Factor) egy növekedési fehérje, mely segít megelőzni az agysejtek pusztulását, és elősegíti az új idegsejtek születését. Amikor a mirisztamidot nem a sajtban, hanem kiegészítésképpen adták az egereknek, hasonló eredményeket kaptak, mint a camembert esetében.


A korábbi megfigyelések szerint a camembert fogyasztása csökkentette az emberek esetében az amiloid-béta-szintet, annak a fehérjének a mennyiségét, amit a demencia és az Alzheimer-kór diagnosztizálásához használnak. Ha a sajt az embereknél is hasonlóan működik, akkor ezért a hatásért valószínűleg szintén a mirisztamid a felelős, esetleg több más, a sajtban található zsírsavval együtt.

Sajttal a jobb alvásminőségért

Egy nemrégiben készült tanulmány pedig lehetséges kapcsolatot talált a sajt és az alvás pozitív egészségügyi eredményei között, mondván, a több sajt fogyasztása összefüggésbe hozható az alvási apnoe kialakulásának kisebb valószínűségével, amely alvás közbeni légzéskimaradást okozhat.

E tanulmány kifejezetten a sajt és az alvási apnoe közötti közvetlen kapcsolatot vizsgálta. A szerzők elmondták, hogy a sajtban található alapvető tápanyagok, mint a kalcium, a fehérje és a vitaminok, befolyásolhatják a megfelelő anyagcserét és a szív- és érrendszeri egészséget, amelyek összefüggenek az alvási apnoéval.

sajtok

A több sajt fogyasztása összefüggésbe hozható az alvási apnoe kialakulásának kisebb valószínűségével – fotó: Shutterstock

A kutatók az alvási apnoe és a sajtfogyasztás közötti lehetséges összefüggések kiderítéséhez 400 000 ember egészségügyi adatait vizsgálták, akik két hosszú távú vizsgálatban vettek részt. Azt találták, hogy azoknál, akik sajtot ettek, 28%-kal kisebb volt az alvási apnoe kockázata, mint azoknál, akik nem ettek sajtokat.

A kutatók azt is igyekeztek kideríteni, hogy a sajtfogyasztásnak van-e bármilyen potenciális hatása 44 különböző biomarkerre. Az eredmények azt mutatták, hogy a sajtfogyasztás 23 biomarker szintjét befolyásolta, és ezek közül hat biomarker közvetlen szerepet játszott a sajtfogyasztás és az alvási apnoe kialakulásának csökkent valószínűsége közötti lehetséges összefüggésben.

„Ezek az eredmények aláhúzzák az étrendi beavatkozások lehetőségét az alvási apnoe előfordulásának és a kapcsolódó egészségügyi kockázatok csökkentését célzó közegészségügyi stratégiákban" – tették hozzá a szakemberek.

Forrás: qubit.hu, in.hu

Indexkép: Shutterstock