Ahogy közeledik az ősz, úgy érkezik el a tök szezonja. Ilyenkor pedig rengeteg tökkel találkozhatunk. A sok szín, forma és méret között mindenki egészen biztosan meg fogja találni a számára legtökéletesebbet, akár díszítésre, akár étkezési céllal vásárolja. Persze a legjobb, ha nem vásároljuk, hanem a kertünkbe kell csak kimenni, és máris ott van a tök, hiszen akkor egészen biztosan tudni fogjuk, hogy evésre is alkalmas a tök, vagy inkább maradjunk csak a faragásnál, nehogy ráfaragjunk.

Akadnak olyan fajták, amelyek amellett, hogy ehetők, még hámozás nélkül is fogyaszthatók, de vannak olyanok is, amelyeket inkább ne akarjunk megkóstolni. A tökök világa tehát igazán színes. Ráadásul ízletes is, úgyhogy érdemes megismerni őket. Mutatjuk, melyik tökkel mikor érhetjük el a legnagyobb sikereket.

A tökök közül akad olyan is, amelyiket inkább ne kóstold meg

A tököket több csoportra oszthatjuk.

1. Akadnak, amelyeknek vékony a héja, így meg sem kell hámozni. Ilyen lehet a narancsszínű Hokkaido tök, amelyet nagyon könnyen és gyorsan fel lehet dolgozni. Mivel a héja vékony és zsenge, nem kell meghámoznunk, így egyrészt jóval kevesebb vele a feladat, másrészt több vitaminhoz jutunk hozzá és finomabb a tök íze is. Sőt, a nagyon zsenge példányokat akár nyersen is el lehet fogyasztani.

tök sütőtök

Fogyasztás előtt mindenképp tudjuk meg, hogy az adott tök ehető tök, vagy dísztök. Fotó: Shutterstock

2. Vannak közepesen kemény héjú tökök, mint amilyen a kanadai sütőtök és a pézsmatök is, melyek közül a fiatalabb példányok esetében nem kell megválni a héjuktól. De ha idősebb példányt választottunk, érdemes meghámozni.

3. Vannak vastag héjú tökök, amelyeket mindenképp meg kell hámozni, mint amilyen a püspöksapka tök, az óriástök és a spagettitök.

Szerencsére csak kevés fajta az, amelyik kizárólag dísztökként használható, a legtöbb sütőtök és tök fogyasztható. Azonban fontos, hogy fogyasztás előtt mindig tudjuk meg, hogy az adott tök hova tartozik, mivel a dísztökök a mérgező keserűanyagok közül a cucurbitacint tartalmazzák, amely hasfájást és hányingert okoz. Így ha egy tök keserű, akkor semmiképp se együk meg, hanem csak díszítésre használjuk.

Azonban, ha ehető a sütőtök, akkor akár nyersen is fogyaszthatjuk, salátákhoz. A legjobb erre a 'Sweet Dumpling', melynek édes gesztenyés aromája van, vagy a gyümölcsös 'Hayato'. A halloweenkor kapható, faragható tök sajnos nem ehető.


Így lehet a legfinomabb a tök

A tök is éretten a legjobb, így ahogyan a dinnye esetében, itt is van egy ceremónia, amin érdemes végigmenni, amikor tököt választunk. Ha a tök üregesen kong ütögetésre, és nem nyomható be ujjal, akkor érett, de a fásodott szár és a kemény héj is az érettség jele.

A legtöbb fajta akár hónapokon át is eltartható, így ha a kertünkben van tök vagy sütőtök, és sok termett belőle, 0 és 14 Celsius-fok között érdemes tárolni őket. Dekorációs célra szobahőmérsékleten is tarthatjuk őket, ha a héj nem sérült. Szerencsére a tárolás során a sütőtök nem veszti el az értékes anyagait, a karotinokat, a káliumot, a rostanyagokat és a fitoszterint, így azokban az időszakokban is fontos vitamin- és tápanyagforrást jelent, amikor nem áll rendelkezésünkre túlságosan sok friss zöldség és gyümölcs.

Ezért fontos, hogy sok sütőtököt egyél

A faragott tökök hangulatossá teszik az őszi estéket, azonban a sütőtök illata is igazán fantasztikussá varázsolja az otthonunk hangulatát, így hát nem érdemes kihagyni. Ráadásul nem csupán csodás az illata, hanem még nagyon finom és egészséges is. Készíthetünk belőle levest, meg is süthetjük, és fogyaszthatjuk akár egy kis mézzel leöntve is.

Sőt, érdemes a benne lévő tökmagot is felhasználni. A tök és a sütőtök igazán mesés ízű, így semmiképp ne maradjunk le róla. Nem is csoda, hogy a piacok is bővelkednek benne, és hazánkban közel 1800 hektáron termesztenek ehető sütőtököt, amelyből évente 30-35 ezer tonnát takarítanak be.

tök sütőtök

A faragható "halloween" tök nem ehető, így ezzel a tökkel csak díszítsünk, különben ráfaraghatunk. Fotó: Shutterstock

1. A sütőtöknek magas kalcium, cink, mangán, réz, vas, foszfor, C-vitamin, karotin, biotin, niacin, pantoténsav, A-, B1-, B2-, B6-vitamin és folsavtartalma van, így sokat tesz az egészségünkért, és az őszi, megfázásos időszakokban is számíthatunk rá.

2. Magas karotintartalmának köszönhetően javítja a látást, alacsony kalóriatartalma miatt pedig még a fogyókúrázók is nyugodt szívvel fogyaszthatják. A szívünk azért is lehet nyugodt a fogyasztása közben, mert antioxidánsai védenek a szív- és érrendszeri betegségek ellen.

3. Vértisztító hatása miatt a köszvény ellenszere, de emellett sokat segít a koleszterin szint csökkentésében, enyhíti az émelygést, továbbá még a reflux és fekélyes betegségek esetén is ajánlják.

4. A sütőtök serkenti a máj működését, így kitűnő máj- és vesebetegségek esetén. Kiváló hashajtó és béltisztító, ezért a fogyókúrák vagy a tisztítókúrák segítőjeként is hasznos társunk lehet.

Így legyen sütőtök a kertedben

A legjobb, ha nem kell a boltba menni érte, hanem a kertből tudjuk bevinni a sütőtököt . Ehhez azonban tavasszal kell majd elkezdeni a munkálatokat. Márciusban lazítsuk fel a talajt, és keverjünk bele érett komposztot, és április végén már ebbe a jól előkészített talajba tudjuk elvetni a tökmagokat. De akár palántázhatjuk is, amelyhez érdemes tőzegcserepet használni, mert a tök gyökere nagyon érzékeny.

Egy edénykébe egy magot tegyünk, 2 cm mélyen. Nagyon fontos, hogy alaposan öntözzük meg, és tegyük meleg, napos helyre. Ezután már ne öntözzük, csak akkor, amikor kikel a mag. Május végén ültessük át nagyobb edénybe a palántákat, és azért, mert a tök nagyon érzékeny a fagyokra, csakis május közepe, vagy vége felé ültessük ki a palántákat, amikor már nem mondanak fagyot. De ha igazán biztosra akarunk menni, inkább várjuk meg vele a júniust.

A tök szereti a laza talajt és a napfényt, így hát ennek megfelelően válasszunk számára helyet. A helyből nem kell neki kevés, úgyhogy ezt is vegyük figyelembe, amikor a kertbe kerül. Ültetéskor készítsünk a magoknak kis fészket, ebbe kerüljön két mag, de a palántát is fészekbe ültessük. Ezt úgy takarjuk be földdel, hogy maradjon egy kis mélyedés, ahol összegyűlik az esővíz. A sütőtöknek nagy hely kell, így az ágyás szélétől 40 cm-re, egymástól pedig legalább 1 méterre ültessük el a palántákat, vagy vessük el a magokat. Ekkor viszont már a növény folyamatos öntözést igényel.

Habár nagy helyet foglal, össze lehet párosítani más növényekkel, így tökéletes összhangban tudnak növekedni. A tök ideális szomszédja lehet a kukoricának, hiszen ez árnyékot ad számára, és megfogja a szelet, amit a tök nem kedvel. Hasonlóan jól jön ki a napraforgóval is, de ültethetjük retek, saláta és vöröshagyma közelébe is. A tököt folyamatosan gyomlálni kell, a kártevők közül pedig száraz időben az atkákkal, nedves időben a levéltetvekkel kell felvenni a harcot.

A sütőtök júliusban kezd el virágozni, és augusztusban ered futásnak. Ilyenkor érdemes az ágyásból kifutó szárakat visszaforgatni, hogy minél kevesebb helyet fusson be. Azonban soha ne vágjuk le a szárakat, mert akkor a sütőtök nem jut elegendő mennyiségű tápanyaghoz.

Ha igazán szép és nagy termést szeretnénk, szeptemberben szedjük le a virágok egy részét, hogy több tápanyag jusson a termésnek. A virágokat is fel tudjuk használni, hiszen nagyon finomak palacsintatésztába forgatva és kirántva. Fontos, hogy még a fagyok előtt takarítsuk be a termést, és ehhez száraz napot válasszunk, mert úgy lesz tovább eltartható a sütőtök.

Tökben gazdag őszt kívánunk!